banner87
18 Haziran 2019 Salı

DOĞU VE GÜNEYDOĞU ANADOLU TÜRKİSTAN MI KÜRDİSTAN MI?

08 Ocak 2019, 10:09
Bu makale 377 kez okundu
DOĞU VE GÜNEYDOĞU ANADOLU TÜRKİSTAN MI KÜRDİSTAN MI?
KADİR ÖZDAMARLAR
Kütüphanemizde 1977 yılından beri Anadolu Kürtleri üzerinde yazılmış belirli sayıda da olsa bazı kitaplar vardır. Bu kitapların çoğu ise Kürtlerin kültürel yapısı iledir. A.Ü.DTCF.’nde okurken bizden üç dönem ilerde olan hemşehrimiz Mehmet Bayrak’ın Tevfik Fikret üzerine kitabı çıkmıştı ki daha sonra önemli kitapları birbirini kovalamıştır. Daha sonra da uzun yıllar Avrupa’da yaşayan Mehmet Uzun’un (Urfa 1953) eserlerinden bazılarını bir Batman ziyaretinde temin etmiştim. Ama ne yazık ki Uzun en verimli çağında Avrupa’da, aniden vefat etmiştir. Çalışmalarını ben “Yezidiler“ üzerine Nusaybin’de bir tebliğ hazırlarken çalışmalarından faydalanmıştım! Bu arada Faik Bulut’un Kürt Dili’nin Tarihçesi adlı eserini de unutmamak gerekir.
Bu konuda en son okuduğum eser ise Mehmet Fatih Bekirhan’ın başlıkta adını verdiğim eseridir. Ankara’dan değerli dost Erdal Akdoğan’ın uyarısıyla yazarla temasa geçmiş arıca romanı olan Türkmen Kurdu’ndan da onar tane getirterek kitap kurdu dostlara dağıtmıştık.
Yazar kitabının arkasında bu kitabı yazmasındaki amacı şöyle kısa ve özlü bir biçimde açıklıyor: ”Orta Doğu’daki kanlı olayların sebeplerinin başında; Büyük Ortadoğu Projesi kapsamında kurdurulacak küçük devletçiklerin birbirleriyle savaştırılması suretiyle kaos ortamı oluşturulması ve İsrail’in güvenliğinin bu şekilde sağlanması amaçlanmaktadır.” Yazar bu amacı belirledikten sonra eserini yazmaktaki amacını da şöyle belirlemektedir:
“Emperyalistlerin halkımıza dayattığı asılsız tarihî iddiaları ve bu istikamette sürdürülen maksatlı propagandaları boşa çıkararak, bölgede yaşayan insanlarımızın kardeşliğinin, dünya durdukça devamına katkı sağlamaktır.”
Yazarın aslı doğuludur. Kendisi uzun zamandır Ege’de yaşamaktadır. Önce emperyalist devletlerin Müslüman coğrafyayı menfaatlerine göre şekillendirmek istemelerini tespit ettikten sonra          ırkçılık söylemleriyle, Hristiyan dünyasının kendileri için en tehlikeli gördükleri Osmanlı devletini ortadan kaldırıp, İsrail devletini kurdurmalarıdır. İkinci aşamada Türkiye Cumhuriyetini zayıflatarak Doğu Anadolu’da Büyük Ermenistan hayalini gerçekleştirmek… Üçüncü olarak da Güneydoğu Anadolu topraklarını da Büyük İsrail Devleti topraklarına katma istekleri amaçlanmaktadır.
İşte özellikle Büyük Ortadoğu Projesi çerçevesinde yürütülen İslam devletlerini parçalayıp güçlerini zayıflatma projesi için yapılan son yirmi yıldaki mücadeleyi halen yaşıyoruz. Bu konuda Türkiye Cumhuriyeti devletini zayıflatma da kullanılan koz ise Kürtçülüktür. Yazar yıllardır içinde bulunduğu ve çok iyi bildiği bu etnik ve coğrafi yapının Türklüğü üzerinde elinden geldiğince bilimsel bir ölçekte değerlendirmektedir.
Yazar elinden geldikçe sağlam yerli ve yabancı kaynaklar kullanmaktadır. Bu düşüncelerini anlatırken her biri kaynak nitelikte olan fotoğraflar ve haritalarla da görüşlerini desteklemektedir!
Yazara göre “Kürtleri, Türk milletinden ayırmak suretiyle Orta Doğu’da Batı’nın menfaatlerini gözeten bir Kürdistan Devleti kurmak hayalinde olan Batılı ve yerli siyasi Kürtçüler; gerçek tarihi tahrif ederek, yeni bir millet ortaya çıkarmak gayreti içindedir. Millet olmanın vasıflarından biri olan, tarihin derinliklerine kadar uzanan köklerin eksikliğini, Orta Doğu tarihinde kaybolmuş bazı medeniyetlerle ilişkilendirerek, giderme peşindedirler. Halbuki Kürtlerin kökeninin dayandığını iddia ettikleri bu medeniyetlerle dil, kültür vb. herhangi bir bağlarının olmadığı tespit edilmiştir. Nitekim Yezidiler üzerinde çalışırken konuştuğumuz Yezidiler kendilerini tanıtırken: Kürtçe konuşuruz ama biz Ari ırkındanız (Mezopotamyalı) olduklarını söylemişlerdir.
Bu coğrafyada yani Ön Asya’da Sümerler, Gutlar, Asurlar, Hititler, Lidyalılar, Kimmerler, Medler ve Persler adlarından en çok söz ettirenlerdir. Doğu Anadolu’da ilk Türk izleri on binli yıllardan itibaren Doğu Anadolu’da, özellikle Van ve Hakkari’de rastlanmıştır. Bunun haricinde Erzurum Karayazı ve Elazığ’da da mağara resimleri ve yazılar binlerce yıllık Türk varlığının birer abidesidir! Yazar Doğu ve Güney Doğu bölgesindeki tarihî resim ve yazıları kronolojik sıraya göre değerlendirmiş, Kronolojik olarak değerlendirerek bu bölgedeki Türk varlıklarını yorumlayarak Kürtlerin de Türkler arasından çıkmış bir kavim olduğunu ispatlamaya çalışmıştır.
Yazar sağlam kaynaklar kullanarak bu coğrafya üzerinde kurulan beylikler ve Şah İsmail dönemine kadar tarihi bağlar incelenerek bir senteze varmıştır: Kürtler Türklerin bir koludur.
Eser bir ciddi çalışmanın ürünüdür. Mutlaka daha üzerinde çalışılacak konular vardır. Fakat idrak önemlidir. Bu coğrafyanın irfan sahibi bir evladının böyle bir sonuca varması ve bunu bir eserle anıtlaştırması çok önemlidir.
Yazarını kutluyorum.
 

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV