banner87
26 Mart 2019 Salı

DÜNDEN BUGÜNE MÜLTECİ SORUNU VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

09 Temmuz 2018, 07:33
Bu makale 346 kez okundu
DÜNDEN BUGÜNE MÜLTECİ SORUNU VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ
ABDULKADİR YUVALI
            Tarihin her döneminde ve hemen her coğrafyada mültecilik söz konusudur. Mülteci, göçmen, ilticacı, sığınmacı ve muhacir olarak tanımlanmış olan insanlar yaşamakta oldukları toprakları yani vatanlarını terk etmek zorunda kalan insanlar için kullanılmıştır. İnsanların, yaşadıkları toprakları terk etmelerinin birçok sebepleri vardır. Ancak en sık rastlanmış olan sebeplerin başında; savaşlar, iklim vb. değişikliklere bağlı olarak meydana gelen açlık-susuzluklar, siyasi veya inanç merkezli ağır baskılar vb. diğer bazı sorunlara bağlı olarak ülkelerini terk etmek zorunda kalırlar.
            İnsanlık tarihinin hemen her döneminde değişik sebeplere bağlı olarak muhaceretler söz konusu olmuştur. Zira muhaceretler yani göçler, çoğu zaman yaşadıkları topraklardan daha elverişli coğrafyalara göç etmek suretiyle daha yüksek, emin ve güvenli bir hayat standart’ına ulaşma düşüncesiyle yapılmış olan muhaceretler olmasaydı bugün dünya daha farklı olabilir miydi? Nitekim Yeni Dünya yani Amerika Kıta’sının keşfinden sonra ağırlıklı olarak Avrupalılar yenidünyanın ilk sakinleri arasında olmuşlardır. Söz konusu Avrupalı muhacirlerin yenidünyanın yerlilerine yönelik uygulamış olduğu katliamlarla ilgili yapılmış olan bilimsel, kültürel ve kısmen tarihle ilgili çalışmalarda ağırlıklı olarak bardağın bir yüzünü göstermişlerdir. Yeni dünyanın yerlileri aslında kendi dünyalarında yaşadıkları asrın ötesinde; AZTEK, İNKA, MAYA vb. medeniyetlerin banileridirler. Ancak eski dünya insanlarının ellerindeki o gün itibarıyla sahip oldukları üstün silah gücü ve kullanma teknikleri yerlilere göre daha üstün olduğu için tarihin ayrıntılı olarak kaydetmemiş olduğu bir vahşet yaşanmıştır. Yenidünyanın yerlilerine yönelik olarak uygulanmış olan soykırımı sonrasında Yenidünya’nın sahipleri halkımızın tabiriyle Kelaynak kuşu misali soyları tüketilmiş, kalanlar da müzelik olması için bırakılmış olduklarını düşünüyoruz.
 Doğdukları, büyüdükleri topraklardan yeni bir hayat kurma, daha zengin olma düşüncesiyle Yeni Dünya’ya gelmiş olan Avrupalılar için de bir muhaceret yani yer değiştirme söz konusu olmuştur. Çünkü Yenidünyanın efendileri olsalar da her birisi bir Avrupa ülkesinden gelmişti. Ancak Amerika Kıta’sının yeni sahipleri, yerlileri hunharca katlettikten sonra ele geçirmiş oldukları toprakların ekilmesi-dikilmesi ve imarı için insana ihtiyaçları vardı. İşte söz konusu hizmetlerin ifası için yeni insan kaynağı olarak Afrika Kıta’sını seçmişlerdir. Aslında birçok sıkıntılara rağmen Afrika insanı da kendi coğrafyasının şartlarında yaşıyorlardı. Yenidünya’nın kurulma sürecinde yaşanmış olan muhaceretlerden birisi ve belki de en vahşi olanı Afrikalı insanların köle olarak yenidünya’ya taşınmaları sürecinde ve takip eden yıllarda yaşanmıştır. Günümüzde dünyanın değişik yörelerinde yaşanmakta olan sosyal, siyasi veya inanç merkezli olayların arkasında yani perdenin arkasında AB veya ABD’NİN çıkmasına şaşırmamalıyız. Bugün ortak dünyamızda akıtılan kanlar, yıkılan yuvalar ve tahrip edilmekte olan ülkelerle ilgili olarak ABD ve İsrail ortaklığı ve muhtemel AB destekli Büyük Ortadoğu Projesi (BOP),mercek altına konulacak olursa Batı dünyasının ortak tarihi Roma İmparatorluğunun, BÖL-YÖNET veya PARÇALA VE HÜKMET projesinin çağımızda yeniden hortlatılması olarak görüyoruz. Çünkü Roma İmparatorluğu da, düşman olarak gördüğü ülkeleri SİYASİ, DİNİ, ASKERİ veya SOSYAL manada parçalara bölme yönünde adımlarından beklediği sonucu aldıktan sonra hedef seçmiş olduğu  ülkeyi kontrolü (yönetimi) altına alırdı.  Günümüzde Batı ve Yenidünya ülkelerinin tarihlerinin üzerindeki perdeyi aralayacak olursak karşımıza çirkin manzaralar çıkmaktadır. Bu yüzden AB ve ABD’NİN, günümüzde kendileri dışındaki toplumlara, ülkelere yönelik politikalarının temelinde yatan çirkinlikler tarihleriyle bire bir örtüşmektedir.20.Asrın dahi insanı, ülkemizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ÜN, her birisi  ayrı bir vasiyet niteliğindeki  veciz  sözleri; 1) Küresel güçlerin peşlerine takılmayınız.2) Komşularınızla çok yönlü işbirlikleri kurunuz.3) Rusya ile iyi geçininiz(Rusya veya SSCB’NİN yönetiminde Türkiye nüfusu kadar kardeşlerimiz yaşamaktadır).4) Müslüman Arap kardeşlerimizin iç işlerine asla karışmayınız. Türkiye yakın tarihinde dış kaynaklı problemlerinin temelinde söz konusu vasiyettin yeterince uygulanmamasıyla ilgisi olduğunu düşünüyorum.
Gezegenimizde, Asya’dan sonra ikinci büyük kara parçası olan Yenidünya yani Amerika Kıta’sına sahip olabilme uğruna Avrupalı maceraperestler, sahip oldukları üstün teknoloji ve savaş hileleriyle bu büyük coğrafyadaki insanları büyük kitleler halinde adeta yok etmişlerdir. Bu süreçte Avrupa ülkelerinden gelmiş olan tarihlerinde kovboy olarak tanıtılsalar da, aslında her birisi birer katil-soyguncu konumundaki Avrupalılar, bir müddet sonra kendi aralarında ve takiben de Avrupa ülkelerinin doğrudan dâhil olduğu savaşlar (Kuzey-Güney Savaşları) söz konusu olacaktır. Yerlilerinin yok edilmesini takiben toprağın ekilmesi-dikilebilmesi için gereken insan gücünü diğer bir coğrafyadan yani Afrika’dan getirmişlerdir. Afrikalıların, topraklarından koparılmaları ise adeta vahşi hayvanlara uygulanmış olan yöntemlere benzemektedir. Bu süreçte Eski Dünya’dan  (Afrika’dan) Amerika’ya yönelik en kazançlı ticaret insan yani köle ticareti olmuştur. Afrika’dan getirilen ve köle olarak (çoğu zaman aile boyu) satılan insanlar da aslında mülteci idiler. Çünkü yaşadıkları topraklardan zorla kopartılmak suretiyle hiç düşünmedikleri, bilmedikleri topraklara götürülmüşlerdi.
Yakın tarihimizin en acımasız muhacirleri Avrupalılar, en mağdur mülteciler ise,  elleri, ayakları zincirlerle biri birlerine bağlanmış halde gemilerin mahzenlerinde Amerika’ya taşınmış olan Afrika kıta’sının yerlileridir. Yakın tarihlerde olmasına rağmen yenidünyada yaşanmış olan trajediler çizgi roman ve kovboy filmlerini aşmamıştır. Bu yüzden de günümüzün emperyal güçleri, hazırlamış oldukları yeni projelerle (BOP misali) ortak dünyamızın mazlum ve mağdurlarına yönelik yeni bir dünya nizamı peşindedirler. Saygılarımla.
ayuvali48@gmail.com

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV