banner153
banner156
05 Nisan 2020 Pazar

DURSUN ATAŞ VE YATIRIMLAR…

22 Şubat 2020, 07:28
Bu makale 374 kez okundu
DURSUN ATAŞ VE YATIRIMLAR…
KADİR DAYIOĞLU
İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan 2020 Yılı Yatırım Programında Kayseri’yi tatmin edecek bir ödeneğin çıkmadığını belirtti. ‘bütçeden Kayseri’ye ayrılan pay, maalesef 0,59’dur, yüzde bir bile değildir. AK Parti Milletvekilleri Kayseri’ye bunu nasıl anlatacak?’” Bazı basın organlarında bu oran yüzde 0,49 verilmiş.
***
Ataş hiç merak etmesin. Anlatırlar, hem de nasıl. Şimdiye kadar nasıl anlattılarsa öyle anlatırlar. Anlatınca da, muhterem ahalimiz, götürür oyunun zevkle ve şevkle yine AK Parti’ye verir…
***
Ataş; “Bu yatırım programında, yılan hikayesine dönen ve müjde verilen yüksek hızlı tren projesi maalesef ki yok” demiş. Olacağını mı sanıyordunuz, Sayın Ataş… Bu şehre “hızlı tren” falan gelmeyecek ki? Otoyol da bağlanmayacak… Havaalanı da nitelik kazanmayacak…
 
Boşuna beklemeyin. Hem size ne oluyor, bu ahalinin öyle bir talebi falan da yok ki? Öyle ya, öyle talebi olsaydı, şimdiye kadar kaç kere “sandığa gömerdi!”, “geldi-geliyor”, “yapıldı-yapılıyor” diye ahaliye ninni söyleyenleri.
***
Saygıdeğer dostum, ahalinin böyle bir talebi olmadığı gibi TOBB’a bağlı odaların, Esnaf ve Sanatkar Odalarının ve diğerlerinin de talebi yok. Öyle ya, olsaydı, bu kentin geleceğini ilgilendiren hayati konuda, her işlerini bir yana bırakıp, asılırlardı, her platformda… Kusura kalmasın başkanlar, iktidar ile iyi geçinmeyi, onları “ürkütmemeyi” yeğlediler…
***
Hep şunu dedim, yıllardır… Merkezi hükümet, rutin dışında ekstradan bir yatırım getirmedi Kayseri’ye, yerelde ve genelde, inanılmaz ölçüdeki siyasal desteğe rağmen… Oysa, mesela Konya, “Milli Görüş” kozunu çok iyi oynadı. Şimdi de buna Davutoğlu kozunu ilave etti. Hal böyle olunca; “gak dedikçe su, guk dedikçe et aldı!”
***
Unutmayın; tek bir kozumuz var, o da “sandık!” Bu kozu iyi oynayamazsak, masadan kazançlı kalkamayız. O nedenle, Davutoğlu ve Babacan önümüze çıkan yeni bir fırsat. Kimsenin iradesine etki etmek istemem ama bunun başka bir çıkış yolu da yok. Siyasiler, sandıktan anlar…
***
Ataş; “Konya’ya tramvay hattı için, sadece 2 proje için 2,3 milyar dolar; Mersin’e tramvay hattı için tek kalemde 1,5 milyar, Kocaeli’ye tramvay için 600 milyar lira ayrılmış”, diyerek tezimi rakamlarla desteklemiş. Kayseri tramvayı için 135 milyon liraya karşılık 10 bin lira ayrılmış. Tabii, bu şu demek; Belsin-Terminal-Şehir Hastanesi-Mobilya Kent varyantını, bu yıl unutun!
***
Tabii, yerel gazetelerden aldığım bu rakamlarda bazı sıkıntılar olduğu gibi kuşkum var. Mesela; “2,3 milyar dolar; 600 milyar” gibi… Yine tabii, haber metni nasıl yazıldı, bilmiyorum. Biraz dikkatli olmak gerekir. Neyse!.. Ama mertebelerde bir sıkıntı olsa bile olay doğru… Kayseri, daima bu kadar siyasi desteğe rağmen, “üvey evlat” muamelesi görüyor.
***
Biliyorsunuz, Konya’ya hızlı tren de gitti… “Git-gel Konya altı saat” ifadesi; “git-gel Konya bir saat bir çeyreğe” düştü. Adeta Konya, Ankara’nın bir banliyösü oldu. Unutmayın; Konya’da yaşayan Kayseri nüfusuna kayıtlıların sayısı, Kayseri’de yaşayan Konyalıların sayısının neredeyse dört katı.  
***
Ataş; 12 başlık altında düzenleme yapılan programda toplam 77,1 milyar lira yatırım öngörüldüğüne dikkat çekmiş; “Maalesef ki Kayseri’ye düşen yatırım miktarının toplamı 460 milyon lira. Bunun içerisinde, belediyelerin 102 milyonluk borçlandırılması da dâhildir. Bunu çıkarttığımızda Kayseri’ye merkezî Hükümet’ten yapılan toplam yatırım miktarı 358 milyona düşmektedir.
***
Bahçecik Baraj sulaması on sekiz yıldır devam ediyor, kanallar bir türlü bitirilemedi, yine 38 milyon ayrılmış. Proje tutarı 2,2 milyar olan Develi II. Merhale Barajı’na ayrılan ödenek dalga geçer gibi sadece bin lira” dedi.
***
Tabii, Yamula sulamasından hiç söz eden yok. Neden? Yoksa, dokunan yanıyor mu? Yamula Sulamasının kerameti ne ki, kimse ağzına alamıyor.
***
Sıkı durun: “Kayseri havaalanına 10 bin lira ödenek ayrılırken Rize’ye 460 milyon, Yozgat’a 100 milyon, Elazığ’a 45 milyon, Bayburt-Gümüşhane’ye 140 milyon, Hakkarî’ye 100 milyon ayrılmış. Evet, bu yıllardır maalesef ki böyle süre gelmekte.”
***
Tabii, havaalanı konusunda, ayrılan ödenek için, Büyükkılıç Başkan’ın bir diyeceği olmalı. Biliyorsunuz, değerli Başkanımız, bu yılın ilk çeyreğinde kazmanın vurulacağı sözünü almıştı, Ankara’dan ve bize de müjde vermişti…
***
Aslında, bizlerin yıllardır bu köşelerde anlatmaya çalıştığı konuların, Meclis kürsüsünden de yansıması sevindirici bir şey ama çok çok geç kalındı. Tabbii, hakkı teslim etmek gerekir MHP Milletvekili Baki Ersoy da zaman zaman dile getiriyor bu konuları.
***
Fakat, deniz bitti, kara gözüktü… Bundan sonra ağlamak sızlamak nafile…
***
Geçmiş olsun… Kayseri kaderine terek edildi. “Kayseri’den ve Kayseri’ye insan, mal ve hizmet hızının artırılması” gerekliliğini bir türlü anlatamadık muhterem Kayseri ahalisine ve kanaat önderlerine ve meslek odalarına… Kusura kalmasınlar; “hem yerel ve hem de genel iktidar çalgısına ayak uydurmayı yeğlediler!”
***
Yazık oldu Süleyman efendiye pardon Kayseri’ye…

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV