banner87
banner151
17 Ocak 2019 Perşembe

DÜRTÜ KONTROLSÜZLÜĞÜ

16 Mayıs 2018, 10:05
Bu makale 207 kez okundu
DÜRTÜ KONTROLSÜZLÜĞÜ
ERKAM DURMAZ
Dürtü denetimi bozuklukları kişinin kendine ve çevresine zarar verebilecek içsel itkilere karşı koymada yaşadığı güçlüklerle karakterizedir. Çoğu durumda kişi dürtüsel davranışı gerçekleştirmeden önce gerginlik yaşar ve bunu eylem sırasında alınan haz ve rahatlama hissi takip eder. Dürtünün doyumu sırasında gerçekliğin ve ahlaki, etik değerlerin de gözetilmesi için kişinin güçlü olması gerekir. Pek çok sebeple kişinin benlik gücünün zayıflamış olabilir. Dayanma gücü, sabır gücü zayıfsa dürtüler kontrolsüz çıkarak önemli yaşam sorunlarına yol açacaktır. Dürtü kontrol bozuklukları, kişide yoğun duygusal zorlanmaya neden olsa da, hastalar durumlarını sıklıkla gizlerler. En yakınları dahi ne kadar sıkıntı çektiklerini bilemez. Bir dereceye kadar hastalığın yaşattığı huzursuzluk verici duygulara rağmen gündelik hayatlarını normal bir şekilde sürdürebilirler. Ancak, belli bir noktadan sonra zorluklar yaşanmaya başlayacaktır.
Dürtü Kontrol Bozuklukları Nelerdir?
Binge (tıkınırcasına) yeme bozukluğu, trikotillomani (saç yolma hastalığı), internet bağımlılığı, kompulsif (takıntılı) alışveriş, kleptomani (çalma hastalığı), patolojik kumar, aralıklı patlayıcı bozukluk, piromani, patolojik cilt yolma, kompulsif (takıntılı) cinsel davranış, kendine zarar verme davranışı dürtü konrtol bozuklukları içerisine giren çeşitlerdir.
KLEPTOMANİ ( ÇALMA )
Kişisel kullanım amacı olmayan, parasal değer taşımayan şeyleri çalma isteğine tekrarlayıcı olarak karşı koyamama. Amaç çalınan nesne değil çalma davranışıdır. Hırsızlık girişiminden hemen önce artan bir gerginlik duyumu olur. Girişim sırasında haz alma, rahatlama duyumsanır.
PİROMANİ (YANGIN ÇIKARMA)
Kişide var olan yangın çıkarma dürtüsüdür. Bilerek ve isteyerek yangın çıkartır. Genellikle çocuklukta başlayan bu dürtüsel bozukluk, erkeklerde daha çok görülür. Ateş cinsel dürtüyü temsil eder, yangın çıkarma dürtü bozukluğu görülen kişilerde aynı zamanda sadistlik güdüleri de bulunmaktadır. Yangın çıkarmadan önce hazırlık yaparlar ve yangın çıkardıklarında haz alır, rahatlarlar. Tedavisinde psikoterapi ve davranışçı yöntemler kullanılmaktadır.
PATOLOJİK KUMAR(KUMAR BAĞIMLILIĞI)
Sürekli olarak görülen kumar oynama davranışıdır. Kumarla birlikte yüksek miktarda para kazanma düşüncesi vardır; fakat çoğu zaman para kaybedilir. Maddi olarak kişinin iflas etmesine sebebiyet veren bir alışkanlıktır. Kumarı bırakmak istediğinde ise kişide huzursuzluk görülür. Çoğu zaman sorunlardan kaçmak, depresyondan kurtulmak amacıyla kumar oynar.
TRİKOTİLLOMANİ (SAÇ KOPARMA HASTALIĞI)
Trikotillomani, saç koparma hastalığı olarak da bilinen dürtü kontrol bozukluğudur. Kişide belirgin bir saç kaybı görülür. Kişi saç yolarken haz alır, rahatlar.
TEDAVİ YÖNTEMLERİ
Yukarıda sıralanan dürtü bozukluklarının tedavi aşamasında her bozukluk için uygulanacak farklı yöntemler vardır. Ancak hepsi için uygulanan ortak iki yöntemden bahsedebiliriz. Psikoterapi ve ilaç tedavisi. Dürtü kontrolsüzlüğü bir çeşit kontrol dışına çıkmış bağımlılık türü olduğu için terapide daha çok bilişsel davranışçı yöntemler uygulanır. Örneğin aralıklı patlayıcı bozuklukta sistematik duyarsızlaştırma işe yararken, Kleptomanide örtülü duyarsızlaştırma tekniği kullanılabilir.

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV