banner153
banner156
01 Haziran 2020 Pazartesi

EFSANELER ÖLÜMSÜZDÜR

21 Nisan 2019, 12:24
Bu makale 335 kez okundu
EFSANELER ÖLÜMSÜZDÜR
RAGIP TATAR
Bu başlığı atarken gerçek mi acaba diye hiç düşünmedim. Daha ilkokula bile gitmezken köyün ortasından geçen yolda bizden büyük ağabey bize topla çalım atarken şöyle de konuşurdu. Lefter polümünü atttı derdi. Sanırım yanlış anlamamışımdır. Polümünü attı derken çalımı attı demek istiyordur diye düşünmüşümdür sonraları. Belki o zaman çalım yerine polümde deniyor olabilir. Sözün nereden geldiğini bilmiyorum. Anadolu’nun bir köyünde bizden birazcık yaşça büyük ağabey efsane Lefter Küçükanyondanis’i biliyordu önemli olanda buydu. Televizyon yok, gazete dergi nerdeyse yok. Varsa ondandan da emin değilim belki radyodan duymuştur Lefter adını.
Bende futbolu sevmeye başlayınca köyde ki evimizin odasının duvarına bir başka efsane Metin Oktay'ın resmini asmıştım.
Geçen hafta ebediyete uğurladığımız efsaneyi ise ilk kez bir televizyon programında canlı yayında izlemiştim. Boğazlı beyaz bir kazak giymiş ve kendisine çok yakışmıştı. İlk dikkatimi çeken o olmuştu. Kıyafetinin güzelliği. Yuvarlak masa etrafında diğer yorumcularla birlikte ayak, ayaküstüne atmış oturuyordu. Sezon arasında ilk yarıyı değerlendiriyorlardı. Spor programının yönetmeni şöyle bir soru sordu. Metin Oktay mı, Tanju Çolak mı? Efsane Can Bartu aynen şöyle söyledi. Anlayamadım. Yönetmen soruyu tekrarladı. Aynen şöyle söyledi.
Siz kimi, kimle karşılaştırıyorsunuz.
Metin Oktay şut attığında topun sesi tribünde duyulurdu. Kafa vurduğunda şut gibi gideri top. Aslında yönetmene anlayamadım dediğinde de olayı vurgulamak için tekrar ettirmişti. Yuvarlak masa etrafında otururken bile diğer yorumculardan çok farklı bir görüntüsü vardı zaten. Nerdeyse masanın kralı benim der gibi oturmuştu.
Sahada izlemedim ama benim futbol efsanelerimde nerdeyse futbola ilgili büyük, küçük herkes gibi Lefter, Can, Metin Oktay’dı.
Can Bartu’nun öldüğünü duyduğumda gerçekten çok üzüldüm. Tesellim ise ölümsüzlüğüne inandığım efsanemin şimdi olduğu gibi gelecek kuşaklar içinde efsane olarak yaşamaya devam edecek olması.
Neden bu efsaneler yenileri eklenmiyor diye sormak gerektiğini hepimiz düşünmeliyiz. Kısır çekişmelerin yaşandığı ve değerlerin futbolun paydaşlarınca yok edildiği yaşamda efsaneler çıkmaz. Bundan sonrada çıkacağını sanmıyorum.
Nur içinde yatsınlar.

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV
banner157