banner87
26 Mart 2019 Salı

EĞİTİM CAMİASI UMUTLU

07 Temmuz 2018, 10:08
Bu makale 367 kez okundu
EĞİTİM CAMİASI UMUTLU
HACI SARI
Eğitimin ana unsuru öğretmendir. Belki de tüm iş kollarında kalitenin artırılmasının olmazsa olmazı o işe emeğini veren ve üretimin merkezinde bulunan insanlardır. Eğitim, bir ülkenin gelişmişliğinin en önemli göstergesidir. Özellikle gelişmiş ülkelerin eğitim sistemleri örnek verilirken o ülkelerde eğitim sisteminin kendi geleneğini oluşturmuş olmasından ve sistemin on yıllar boyunca arızalı kısımlarının kendi kendine düzeltmesinden bahsedilir.
Kayseri, eğitimin fiziksel donanımı bakımından şanslı bir şehirdir. Zira özellikle hayırseverlerin yaptırmış oldukları okullar ve sosyal tesisler, Kayseri'nin eğitimine pozitif katkı sunmaktadır. Fakat Kayseri, eğitim yönetimi anlamında bir türlü istenilen seviyeye ulaşamamıştır. Her işte olduğu gibi eğitimde de planlama ve uygulama çok önemlidir. Planlamayı yapacak kişi de o kurumun en üst makamını işgal eden ve kuruma yön veren il müdürüdür.
Bilindiği üzere Kayseri İl Milli Eğitim Müdürlüğünde geçtiğimiz günlerde bir değişim yaşandı. Kayseri İl Milli Eğitim Müdürlüğüne vekaleten bakan Osman Elmalı Milli Eğitim Bakanlığına müşavir olarak atandı yerine Muğla İl Milli Eğitim Müdürü Celalettin Ekinci atandı. Bu makamlar siyasi makamlardır, bu makamlara nasıl gelineceği de bu makamlardan nasıl gidileceği de bellidir. Bu anlamda yetki Milli Eğitim Bakanlığındadır. Biz işin o kısmında değiliz.
Çiçeği burnunda İl Milli Eğitim Müdürü Celalettin Ekinci'nin göreve başladığı gün verdiği mesaj eğitim camiasını sevindirmiş ve umutlandırmıştır. Celalettin Ekinci "Arkamıza Kayseri halkını ve öğretmenlerimizi aldıktan sonra iddia ediyorum; Kayseri eğitim ve öğretimde Türkiye’nin örnek şehirlerinden birisi olacak" ifadesini kullandı. Belki de son yıllarda eğitim yöneticilerinin unuttuğu bir kavramdı öğretmene güven kavramı.
Unutulmamalıdır ki eğitimin öznesi öğretmendir. Öğretmeni ne kadar etkin kullanırsanız hedeflediğiniz çıktı o denli kaliteli olur. Özellikle basında çıkan bazı haberler, yorumlar ve köşe yazıları Milli Eğitim Müdürü Celalettin Ekinci ile ilgili ön yargıların hat safhada olduğunu göstermektedir. Yeni il Müdürü Celalettin Ekinci'nin dünya görüşü sorgulanmakta, daha önceki il müdürlüklerinde basına yansıyan haberler gündeme taşınmaktadır.
Fakat eğitim camiasının içerisinden birisi olarak ifade etmek isterim ki eğitimciler tüm bu tartışmaların ötesinde bu değişimden memnun olmuşlardır. Eğitimciler işini yapmak istemektedir, öğretmenler adam yerine konmak ve karar aşamasında, uygulama ve takip aşamasında, hatta sonuç aşamasında kendilerinin sürece dahil edilmesini beklemektedirler. Okul müdürleri ayrıştırılmaktan ve ötekileştirilmekten hoşlanmamaktadır.
Milli eğitim müdürlüğünün görevlendirmelerinde ve planlamalarında eğitimin gerçeklerine göre hareket edilmesi, eğitimcilerin en önemli beklentisidir. Atamalarda kişisel yakınlıklar, aile ilişkileri, başkaca mücadele alanlarının resmi görev vasıtası ile dizayn edilmesi, okulların programlarına katılımda bile ayrımcılık yapılması eğitim liderlerinin hoşlanmadığı tavırlar olarak karşımızda durmaktadır.
Göreve yeni başlayan İl Milli Eğitim Müdürü Celalettin Ekinci'den eğitim camiasının beklentisi şöyle özetlenebilir.
19 bin eğitim çalışanının tamamını ayırt edilmeden kucaklaması.
Planlamalarda ve uygulama aşamasında ülkemizin ve şehrimizin ihtiyaçları ve gerçekleri göz önünde tutularak hareket edilmesi,
Öğretmenlerini ve okul müdürlerinin yanında olduğunu hissettirmesi.
Ofis idareciliği yerine sahalarda olması ve öğretmenler odasını, ilçeleri ziyaret etmesi, eğitim çalışanlarına moral ve motivasyon kaynağı olması.
Bu beklentilerin gerçekleşeceğine olan inanç hemen her çalışanda gözlenmektedir. Milli Eğitim Müdürü Celalettin Ekinci'ye şehrin tüm etkili ve yetkili kişileri destek olmalıdır, yapılacak tüm güzel çalışmalarda kadim şehir Kayseri'nin desteğini yanında görmelidir çiçeği burnunda Milli Eğitim Müdürü.
Basında çıkan haberlere çok fazla takılmadan süreç ve sonuç odaklı değerlendirmeler yapmak Kayseri'nin eğitimine daha fazla katkı sağlayacaktır.
Kayseri İl Milli Eğitim Müdürü Celalettin Ekinci ve ekibine başarılar diliyorum. Umarım her alanda huzur şehri olan Kayseri eğitimde de tekrar huzur şehri olur. Vesselam.

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV