banner153
20 Eylül 2020 Pazar

EKOLOJİK PAZAR VE ORGANİK ÜRÜN, VİLLALAR, KAYSERSPOR

11 Ağustos 2020, 06:58
Bu makale 469 kez okundu
EKOLOJİK PAZAR VE ORGANİK ÜRÜN, VİLLALAR, KAYSERSPOR
KADİR DAYIOĞLU
Moda olan, çok az kimsenin bildiği bir konuyu tekrar gündeme getireceğim. Önce haberi verelim:
“Kocasinan Belediyesi öncülüğünde İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Kapadokya Organik Tarım Üreticileri Birliği Derneği ve Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği´nin katkıları ile hazırlanan ‘Yüzde 100 Ekolojik Pazar´ Erciyesevler Mahallesi’nde açıldı.
 
Açılışa katılan Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, sağlıklı beslenmenin en iyi yolunun ekolojik pazar ve organik ürünlerden geçtiğini belirterek, ‘Sağlıklı nesil ve sağlıklı yarınlar oluşturmak adına organik ürünlerin üretimine ve tüketimine her zaman destek oluyoruz’ dedi.
 
Değerli Başkanımız, “Ekolojik Pazar” ve “organik ürün”den kastedilenin ne olduğunu mutlaka biliyordur. Bilmese böyle bir şey demez.
 
Şimdi soruyorum; bu pazarda satılan ürünlerle semt pazarlarında, manavlarda, marketlerde satılan ürünlerin arasında fark var mı? Ya da bu ürünler nerede ve hangi şartlar altında üretiliyor? Suni gübre ve zirai ilaç kullanılıyor mu? Tohumları, yine moda tabirle “yerli ve milli” mi yoksa “hibrit” mi?
 
Kusura kalmasın; bu tanımlar yapılmadan, bu ürünlerin nasıl üretildiği bilinmeden yapılacak her türlü pazarlama yanıltıcı olabilir. Bu konuda duyarlı olmak; haksız rekabete izin vermemek gerekir. O nedenle, samimi olduklarından asla şüphe etmediğim başkanlarımı uyarıyorum.
***
Erciyes manzaralı, 221 villa parseli ile ilgili Büyükşehir müfettişleri harekete geçmiş. Onlar inceleye dursun bir konuyu tekrar anımsatmak istiyorum: Bu arazi Hazine’nin. Metrekaresi 14 kuruştan Büyükşehre devredilmiş. Devir amacı da açık; “Kentsel dönüşüm”.
 
Umarım, müfettişler kim almış, kim vermişin ötesinde, “amaca uygunluk” şartını öncelikle inceler. Düşünebiliyor musunuz? Bir hazine arazisi, “kentsel dönüşüm” amacında kullanılması için devrediliyor. Metrekaresi bir paket sigara bedeli bile değil. Ama görüyoruz ki; üzerine “kâşâneler” kurulacak… Doğru olmayan da burası…
 
Belediyeyi “Şehremanet”, başkanları da “Şehremini” olarak bildiğini sandığımız Başkan Memduh Büyükkılıç, bu işin üstüne üstüne gider. Zira, bu arazi, “Şehremini” olan başkana, dönüşüm amacıyla “emanet” edilmiştir. Ayrıca; bu işe bulaşan bir üst düzey belediye görevlisi ve onların birinci dereceden yakınları olan varsa, onlardan da hesap sorar. Bekliyoruz…
***
Kayserispor’un büyükleri toplanmış. “Ne olacak Kayserispor’un hali?”, sorusuna yanıt aramışlar. Epey bir borç çıkmış. 350 milyon lira civarında. Bunun içerisinde vergiler, faizler, SGK primleri de varmış. “Ucu kime dokunursa dokunsun!”, demişler ve bağımsız denetici raporunu incelemek ve gereğini yerine getirmek için üç kişilik bir komisyon kurmuşlar.
 
Onursal Başkan Mehmet Özhaseki’nin önerisi üzerine bu komisyon; MHP İl Başkanı Serkan Tok, Melikgazi Belediye Başkanı Mustafa Palancıoğlu ve Ticaret Odası Başkanı Ömer Gülsoy’dan oluşmuş.
 
Bakalım, “ucu kimlere dokunacak”; yoksa teğet geçip gidecek mi? Ya da bu sayede zamana mı bırakılacak? Öyle ya, “bağımsız deneticilerin” verdiği rapor ne diye yeni bir komisyona havale edilir ki? O nedenle, “bağımsız denetici” raporunun mutlaka kamuoyu ile paylaşılması gerekir. Bakalım, komisyona havale edilen neymiş?
 
Biliyorsunuz; “zamana yaymak”, “nasıl olsa unutulur!” anlamına gelir. Yine biliyorsunuz; bir de, “işi yokuşa sürmek”  için “komisyonlara havale etmek”, bürokratik bir “taktik”tir. Burada da öyle olacak demiyorum ama hatırlatma yapmak istedim.
***
Vallahi, bu borç orta yerde dururken, çok kişiye dokunur. Bir kişinin falan üstüne yıkılamaz türden bir şey. Çok kişi kalır bu yükün altında…
***
Bakınız;  yapılan toplantı da HES Kablo CEO’su Baki Ertekin; “Bağımsız Denetçi tarafından hazırlanan rapor elimdi, en ince ayrıntı­larına kadar inceledim. Son derece ilginç tespitler var. Biz yaptığımız reklam anlaşması gereği 30-40 milyon lira Kayserispor Kulübü hesabına aktarıyoruz, para hesaba aktarıldıktan on dakika sonra direk (… k.d.) Hastanesi hesabına geçiriliyor. Banka ile yapılandırmaya gidiliyor, arkadaşlar Kayserispor’un hesabına geçen paradan hemen kendi alacaklarını tahsil ediyorlar. Böyle bir şey olabilir mi? Bu etik bir davranış mı? 40 milyon yatırdık Kayserispor için”, demiş. (Recep Bulut; Kayseri Yeni Haber).
***
Kusura kalmayın… Verilen para 40 milyon… Baba oğula vermez. Bu para ne için ve ne karşılığı verildi? Bilmek zorundayız.
***
Ha. Bu kulüp bir sermaye şirketi gibi profesyoneller tarafından profesyonelce yönetiliyor olsa (Mesela FB, GS, BJK gibi); belediyeler ve kamunun ilgi alanında olmasa adını anarsam namerdim amma durum öyle değil Vali Bey, Büyükşehir Başkanı, AK Parti ve MHP milletvekilleri işin içinde…
 
Peki, bunlar keselerinden ve bağlı kuruluşların kasalarından parasal yardım yapamayacaklarına göre, kime güveniyorlar? Ya da belediyeler yaptıkları aracılık sonunda ne tür taviz veriyorlar, mesela imardan, ihalelerden, ödemelerden?
 
Bu da dahil tüm benzeri kulüpler bu yükün altından kalkamazlar. Gün geçtikçe bu yük daha da ağırlaşır. Gün gelir, “atılmaz tüfek!” olur. Bunu göremedilerse, ben ne diyeyim!..
 
Netice de, HES Kablo da bir yere kadar destek olur. Unutmasınlar o da bir kamu varlığı… Aksi, onları da çok çok zor duruma düşürür. Sanmasınlar ki, bu devran böyle gider, gün gelir hesap sorulmaz… 

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV