banner87
21 Mart 2019 Perşembe

EN GÜZEL ŞEHİR

09 Ağustos 2018, 07:50
Bu makale 282 kez okundu
EN GÜZEL ŞEHİR
ŞABAN GÜNER
Uzunca bir süre Ankara da idim. Arkadaşlarım sağolsun hiç sıkılmadım. Hasret çekmedim. Yaya olarak, toplu taşıma araçları ve otomobilimle Başkenti turladım. Her gördüğüm şeyi Kayseri ile kıyasladım. Kısa süreli gidip gelmeler ile uzun kalışlar farklı oluyor.
          Ankara devasa bir şehir, bulvarları, alt üst geçitleri, devasa binaları ile insanı ürperten bir yapısı var. Bizim bildiğimiz eski Ankara çok büyümüş.  Gezip görecek çok şey var ama insan huzurlu olamıyor. Bir koşturmaca bir kasvet şehri etkisine almış. En yakın yere ulaşmak büyük uğraşı, uzun zaman gerektiriyor.
          Ankara’nın göbeği Güven Park ve bulvarlar pislikten geçilmiyor. Caddelere çöp sepeti yerine mukavva kutular koymuşlar. Adeta bakkal ve marketlerden toplanmış. Çeşit çeşit rengârenk kutular. Akşam üzerileri çöp arabalarına kutuları ile atıyorlar. Her ağaç dibi, her kuytu çöp yuvası görünümü arz ediyor. Kapalı otobüs durağı çok az. Olanlarda ancak iki kişi oturabilir,  üçüncüye yer yok. Her gün bir damacana su almak zorundasınız.
          Kayseri de, küçük şehir konforunu büyük şehirde yaşıyoruz. Şehri bir baştan bir başa geçmemiz yarım saati geçmiyor ama şikâyet ediyoruz. Ağzımızı musluklara dayayıp su içiyoruz, ama şükretmiyoruz. Adamlar içecek su derdinde, biz içme suyu ile ev bahçelerini suluyoruz, araba yıkıyoruz.
          Şehrimiz tertemiz, şu izmarit atan densizler olmasa sokaklarımızda caddelerimizde, oturup, yatabiliriz.  Hastanelere, sağlık ocaklarına, eczanelere,
Okullara, işyerlerimize, alışveriş merkezlerine çok yakınız.
          Yardan ayrı kalınca aşk tazelenirmiş. Başkalarını görünce, elindekinin kıymetini anlıyorsun. Emsalleri ile kıyasladığında senin olanın ne derece kıymetli olduğunu anlıyorsun.
          Elbette,  orda olup bizde olmayanlarda var. Mesela yeşillik. O bozkır dediğimiz Ankara adeta yeşermiş. Biz bu konuda çok gerideyiz. Belediyelerimiz ve halkımızın bu konuda çok çalışması gerekiyor. Boş bulduğumuz her alanı ağaçlandırmalıyız. Ağaçlandırdığımız yerleri ise gözümüz gibi korumalıyız.
          Belediyelerimiz çok ufak dokunuşlarla bu şehri çok daha güzelleştirebilirler. Yapılacak olan ve mevcut yaya üst geçitleri mutlaka yürüyen merdivenlerle donatılmalı. Yol levhaları daha iyi ve görülebilecek ve uygulama kolaylığı sağlayacak uzaklıklara konulmalı. 
          İncesu, Bünyan gibi yakın ilçeler başta olmak üzere ilçelerimize ulaşım çeşitlendirilmeli. Raylı sistem kullanılarak buralar cazip yerleşim yerleri haline getirilmeli. Sanayileşme ilçelere yayılarak şehir içi nüfus yoğunluğu azaltılmalı.
          Büyük bir mastır plan hazırlayarak koyacağımız hedeflere yürürsek geleceğimizi de kurtarırız.
           Her şeye rağmen en güzel şehir bizim şehir.

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV