banner153
banner156
28 Mart 2020 Cumartesi

ERCİYES - 1

20 Ocak 2020, 09:17
Bu makale 649 kez okundu
ERCİYES - 1
KEMALETTİN TEKİNSOY
        Uzun bir aradan sonra geçen hafta sonu Erciyes'teydim. Kış turizm merkezinin sosyal tesislerinde dostlarla sohbet ettim. Otellerin doluluğuna göz gezdirdim, teleferiklerinde doğayı seyrettim, pistlerinde kayak yaptım. Karların üstünde inanılmaz parlayan güneşin altında on binlerce kayak severin kayak keyfini izledim. Kayak veya board’larının üzerinde kuşlar gibi özgür uçuşan gençlerin, çocukların heyecanlarından onlar kadar keyif aldım. Kayağımın üzerinde belki 50, belki 70 km hızla kayarken doğayla baş başa ve kimsenin uyandıramayacağı derin hayaller dünyasından gökyüzünün maviliklerini seyrettim. Her yaştan ve her kültür seviyesinden insanların hoşça vakit geçirebildikleri böyle bir turizm merkezine sahip olduğu için bu şehrin ne kadar şanslı olduğunu düşündüm.
 
              *****
       1980'li, 90'lı yıllarda, hatta 2000'li yılların başında Erciyes, bütün doğal imkanlarına rağmen yeterli tesislerin olmayışından dolayı insanların pek tercih etmedikleri, aradıklarını bulamadıkları, herkesin ufak hesaplar peşinde koştuğu, ne şehre ne de turizme faydası olmayan bir yerdi. Şehir yöneticileri hiç bir zaman Erciyes'in gerçek değerini algılayamamışlar, hiç bir yatırımcı Erciyes'e köklü bir yatırım yapmayı göze alamamış, kamu misafirhaneleri en gözde yerleri işgal etmiş, kış aylarında Ankara'dan gelen üst düzey bürokratların devlet kesesinden ucuz tatil yaptıkları bir merkez olmaktan öteye geçememişti.
 
        Erciyes’in bu şehir için ne ifade edebileceği, iyi planlanmış ve organize olmuş bir kış turizm merkezinin ne anlama geldiği de kimsenin malumu değildi. Bu işe gönül vermiş ve kendi aile bütçelerinden yatırım yapmış ve karşılığını almak için çabalayan bir kaç iyi niyetli yatırımcı da büyük hayal kırıklıkları yaşamaktaydı. Onlar da ne kadar çabalasalar da seslerini kimseye duyuramıyorlar, yaptıkları mütevazi yatırımlardan pişmanlık duyarak şehrin ileri gelenlerinin kapılarını aşındırıp duruyorlardı.
 
              *****
        Bu kişisel çabalar neticesinde yurt dışında bir tanıtım faaliyeti gerçekleştirilmiş, Hollanda'dan turist kafileleri Erciyes'e getirilmişti. Bunlar arasındaki bir Hollandalı turistin iç acıtan teşhisi ile her şeyin yeniden değerlendirilmesi gerektiği ortaya çıkmıştı. Şöyle diyordu Hollandalı turist; “Erciyes’te Tanrının yarattığı ne varsa mükemmel, insan eli ile yapılmış ne varsa hepsi de berbat”
 
        Nasıl demesindi ki, neredeyse tüm konaklama tesisleri kamu kurumlarına aitti ve insanların parasını ödeyip de kalabilecekleri tek turizm tesisi olan İl Özel İdaresine ait otel, tam pistlerin ortasına yapılmıştı. Kayak merkezinin girişindeki büyük alan seyyar büfe ve barakaların işgali altındaydı, teleferikler çağ dışı, cafe'ler derme çatmaydı.
 
        Gerçekten de insan eliyle yapılan planlı, kaliteli hiç bir şey yoktu ve herkes Erciyes'ten küçük küçük bir şeyler koparma peşindeydi. 2005 yılına gelinceye kadar hiç bir Allahın kulu Erciyes'in nasıl bir potansiyele sahip olduğunun farkında bile değildi.
 
              *****
        Erciyes'in nasıl planlandığını ve bir turizm merkezi olarak yeniden kurgulandığını uzun uzun anlatmayacağım ama bir paragrafla hafızaları tazelemekte yarar görüyorum. 2005 yılında Erciyes'in Büyükşehir sınırlarına dahil olması ile birlikte Sayın Mehmet Özhaseki Başkan’la Erciyes Master Planını yapmaya karar verdiğimizde Türkiye'de Kış Turizm Merkezi planlamasının adı dahi bilinmiyordu. Uzman planlamacılar bulmak için Avusturya'nın Ankara Büyükelçiliğini aradığımın üzerinden 15 yıl geçmiş.
 
        Sadece planlama safhası 2 yıl sürdü. Erciyes dağının her santimetre karesi incelendi, meteorolojik veriler didik didik edildi, küresel ısınmanın etkileri için uluslararası sempozyumlar düzenlendi. Dağın potansiyeli ve hitap edeceği turizm destinasyonları araştırıldı. 26 milyon metre kare dağın neredeyse tamamının mülkiyeti Büyükşehir Belediyesi üzerine alındı.
 
        Sonra da bu şehrin ekonomisine, tanıtımına, turizm ve spor hayatına yeni katkılar sunmak için büyük bir yatırıma girişildi. 2014 yılı geldiğinde, mekanik tesisler, sosyal tesisler, pistler ve karlama üniteleri Büyükşehir Belediyesince tamamlanmış yaklaşık 150 milyon Euro para harcanmıştı.
 
              *****
        Erciyes ziyaretimde başta Erciyes'i yönetmek üzere kurduğumuz Erciyes A.Ş.'nin Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Murat Cahit Cıngı ve bizzat yatırım yapmaya teşvik ettiğimiz otellerin sahipleri ile de görüştüm. Açık söylemek gerekirse söyledikleri hem bu şehir açısından hem de Erciyes'i bir kış turizm merkezi olarak planlayan bizler açısından gurur vericiydi.
 
        İlkbahardan itibaren dört ülkede Erciyes'le ilgili rezervasyonların yapıldığını ve paketlerin satışa çıkarıldığını ifade ettiler. Kış ayları boyunca Kayseri'ye, Polonya, Ukrayna, Rusya ve Belarus'tan her hafta dört direkt uçak indiğini ve her hafta bin yolcu geldiğini söylediler. Charter uçuşlar Nisan ayının ikinci yarısına kadar devam edecekmiş.
 
        Almanya, İtalya, Amerika, İngiltere, Japonya, Çek Cumhuriyeti, Kore, Malezya, Fransa gibi ülkelerle birlikte dünyanın dört bir yanından aile ve arkadaş grupları ile gelip Erciyes'te kayak turizmi yapan yabancı turistlerin sayısının da her geçen gün arttığını, İstanbul aktarmalılarla birlikte bu yıl yaklaşık 40 bin yabancı turistin kış tatilini Erciyes'te geçireceğini ifade ettiler. Geçen hafta sonu Erciyes dağına Türkiye’nin 53 farklı şehrinden giriş yapan araç sayısının on bini, insan sayısının da doksan bini bulduğunu söylediler.
 
               *****
        Öyle gözüküyor ki Erciyes Kış Turizm Merkezi, başlangıçta konulan hedeflere adım adım yaklaşıyor. Yıllık 40 bin yabancı turistin bir haftalık rezervasyonda 1.500-2.000 Euro para harcayacağı düşünülürse başlangıçta konulan yıllık 100 milyon Euro doğrudan ve 100 milyon Euro dolaylı gelir etkisi artık bir hayal değil. Belki de zaman içerisinde bu hedefleri revize edip daha yukarılara çekmek gerekecek.
 
        Elinizde uluslararası düzeyde kaliteli bir malınız varsa ve alt yapınız tüm talepleri karşılayacak kadar sağlamsa kaygıya kapılmanız için hiç bir sebep olmamalı. Erciyes, Dünya standartlarında pistleri, sağlam alt yapısı, son teknoloji ürünü mekanik tesisleri, inanılmaz doğal yapısı ve kendine özgü yöresel mutfağı ile Dünya üzerindeki 82 milyonu aşan kayakçıya heyecanlı zamanlar yaşatacak bir potansiyele sahip.
 
        Bununla birlikte Erciyes'te halen yapılması gereken şeyler var. Bu konuya gelecek hafta devam edeceğiz.
 
       Haftaya birlikte olmak dileğiyle sağlık ve mutluluklar diliyorum.

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV