banner87
22 Şubat 2019 Cuma

ERCİYES VE BİSİKLET

13 Haziran 2018, 03:38
Bu makale 221 kez okundu
ERCİYES VE BİSİKLET
KADİR ÖZDAMARLAR
Erciyes Türkiye’nin en gelişmiş, dünyanın sayılı kış turizm merkezlerinden birisidir. Kış sporlarının yanında, ülkemizde yaz sporlarına da öncülük yapıyor. Türkiye'nin İlk “Dağ Bisikleti Parkı” (Bike Park) nın oluşturulduğu Erciyes, geçtiğimiz yıl Türkiye’de ikinci kez yine uluslararası Downhill / İniş müsabakalarına ikinci defa   ev sahipliği yapmıştı.
        Türkiye’nin İlk ve Tek Downhill Bisiklet parkurlarının bulunduğu Erciyes Dağı’nda “Uluslararası Dağ Bisikleti Kupası” heyecanı 3 gün boyunca süren yarışlarda toplamda 276 sporcu katılmıştı.
         Gençliğimde bir ara güreş ve halter ve futbolla ilgilendim.Fakat ne zaman Develi’li mimar kızımız Aslı Azman ile tanıştıktan sonra bu konmuya da merak saldık.Zira Türk sporunda bisiklet tarihi hakkında fazla bilgim yok.Ancak birkaç defa yazmıştım.Benim kuşak Bisiklet turnuvası dendiği zaman genç yaşta vefat eden Konya’lı Rıfat Çalışkan akla gelir.1972 yılında Münih Olimpiyatlarına katıldıktan sonra bu spora fobi olarak devam etti ve ancak yönetim çalışmalarında görev almıştı.
Şimdilerde bu spor azimli ve idealist Kayseri ve Develi’li gençler sayesinde ve Kayseri Büyükşehir Belediyesi desteğinde ciddi bir mesafe almış oldu.
Kayseri Büyükşehir Belediyesi ve Erciyes A.Ş. tarafından Uluslararası Bisikletçiler Birliği UCI (Union Cycliste Internationale) ve Türkiye Bisiklet Federasyonu işbirliği ile yapılan Uluslararası Erciyes Dağ Bisikleti Kupası, Erciyes Turizm Merkezi’nde gerçekleştirildi.Erciyes Dağı’nın 2.200 metre’sinde kurulan Bike Park’ta zorluk derecelerine göre özel olarak inşa edilen parkurların içerisinde düzenlenen yarışlar, Cross Country Eleminator, Cross Country Olimpik, Downhill Türkiye Şampiyonası ve UCI Downhill –C3 kategorileri olmak üzere 4 farklı türde koşulmuşdu.
Cross Country Eleminator yarışlarının sonucunda Oğuzhan Tiryaki birinci, Abdulkadir Kelleci ikinci, Yunus Emre Yılmaz ise üçüncü oldu. Ulusal ve Uluslararası düzeyde yapılan Cross Country Olimpik yarışlarında Erkeklerde Abdulkadir Kelleci birinci, Faraz Shokrı ikinci, üçüncü ise Yavuz Emre olurken, kadınlarda Esra Kürkçü birinci, Ayşe Çakır ikinci Cansu Türkmenoğlu ise üçüncülüğü elde etmişti.
Downhill Türkiye Şampiyonasında Emirhan Eroğlu birinci, Erol Uludağ ikinci, Ramazan Emre İçöz ise üçüncülüğü elde ederken kadınlarda birinci Eda Konuk, ikinci Merve Pelin Bayram, üçüncü ise Asuman Burcu Balcı olmuşdu.
Downhill UCI Şampiyonasında  ise birinci Hosseın Zanjanıan, ikinci Erol Uludağ, üçüncü ise Ramazan Emre İçöz olmuştu.
Erciyes’in volkanik yapılı arazisinde mücadele eden bisiklet sporcuları uluslararası geçerliliği olan puanları ve kupayı almak için kıyasıya pedal bastı. Uluslararası Bisikletçiler Birliği (UCI) tarafından da akredite edilen Erciyes Bike park, Downhill şampiyonasının bir ayağına ev sahipliği yaparak ülkemizi de ilk defa bu kategoride uluslararası arenada başarılı bir şekilde temsil etmişti.
Müsabakalar hakkında bir açıklama yapan Kayseri Büyükşehir Belediyesi Erciyes A.Ş. Yön.Krl.Bşk. Dr.Murat Cahid Cıngı, Profesyonel ve amatör bisikletçiler için ülkemizde ilk dağ bisikleti parkını Erciyes’te kurduk. Erciyes Bike Park, Türkiye’den dünya bisiklet haritasına giren ilk ve tek Downhill bisiklet parkurunu da içinde barındırıyor. Geçtiğimiz yıl Türkiye şampiyonasını yaparak ülkemizde büyük ses getiren dağ bisikleti yarışını bu sene uluslararası boyutta başarılı bir şekilde gerçekleştirmenin gururunu yaşıyoruz.”  Demişti.
Nitekim bu olumlu gelişmeler yakında yine uluslararası bir bisiklet yarışmasına imza atacak. Develi’yi de içine alacağını öğrendiğimiz bu yarışmalar hem bisiklet sporunun ,hem Erciyes’in tanıtımı açısından önemli görüyoruz.  Beden sağlığı, enerji tasarrufu, çevre bilinci gibi nedenlerle bisiklet kullanımının teşvik edilmesine en önemli bir örnek değil mi?
Amma yollarımız ve bisiklet sporu için yol trafiğimiz ne kadar uygundur?İşte bu organizeleri bu bakımdan da çok önemsiyorum.

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV