banner153
banner156
23 Şubat 2020 Pazar

ERSOY-BEDİR

09 Ekim 2019, 09:47
Bu makale 207 kez okundu
ERSOY-BEDİR
KADİR DAYIOĞLU
Topa girmek istemem, zira beceremem ama konu, Kayserispor olunca bazı şeyler de söylemek gerekir. Öyle ya; Kayserispor için kullanılan kaynaklar bu kentin kaynakları; özellikle Belediyeler ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarınca vesile olunan kaynaklar bizi ilgilendirir. O nedenle kimse alınmayacak, kusura kalmayacak.
 
Beklenen oldu Erol Bedir istifa etti… Kayserispor başkanlığından istifa eden Bedir’in; “Ya aday çıkmadı ya da adı geçenleri şehrin kültürü kabul etmedi” açıklamasına, MHP Kayseri Milletvekili Baki Ersoy, sosyal medya hesabından; “Hesaplaşmadan helalleşme olmaz”diye cevap verdi.
 
Tabii, burada “anahtar sözcük” şu olsa gerek: “şehrin kültürü kabul etmedi!” Neydi ki, şehrin kültürü de bazı aday olanları kabul etmedi? Bunları, “şehrin kültürü değil de, kendisini havuza itenler kabul etmemiş!”; “kabul edildiğinde” bazı bilgilerin “faş” olacağı endişesi olmasın? Öyle ya, kutu kapalı olunca şeytan da zararlı fikirler üşüştürüyor.
 
Bedir, “karanlıkta göz kırpınca” ben de doğal olarak kapalı konuşuyor; “kızım sana söylüyorum, gelinim sen anla!” diyorum.
 
Elbette bu hesaplaşma “kas gücüne” dayanan bir hesaplaşma değil. Hesap, kitap, yönetim anlayışı vs. ile ilgili.
 
İstifa, nasıl tek taraflı bir haksa, giderken de kulüple ilgili bazı şeyleri de açıklamak gibi bir zorunluluk var. Borcu nedir, kimlere; alacağı nedir kimlerden, bunların bilinmesinde yarar var.
 
Mesela, Allah şifalar versin, eski başkan Recep Mamur da alacaktan söz ediyordu. Hatta bu, Mamur ile Bedir arasında sürtüşmeye de neden olmuştu. Sonra, ses seda çıkmaz oldu. Merak ediyoruz, bu alacak ödendi mi, bağışlandı mı?
 
Son tahlilde Bedir’in şirketlerinin 16 milyon alacağı olduğu söylenmişti. Bu para da ne oldu?
 
Sevgili Başkanımızın bunları açıklaması gerekir, giderayak. Yok açıklamazsa, “kol kırılır yen içinde!” derse doğrusunu yapmamış olur…
 
Sanırım, Ersoy’un hesaplaşmadan kastı bu!..
 
Şimdi söyleyeceklerim, Kayseri’nin “Büyüklerine” “arz” sadedinde:
 
Değerli Büyüklerim; Kayseri’nin “tasarrufları” bir profesyonel futbol kulübünü besleyecek seviyelerde değil. Boşuna fıtratı zorlamayın.
 
Kamu kaynaklarını kullanma, kamu özellikle Belediyelerin aracılığı ile para aktarma; siyasi güç kullanarak para temini sürdürülebilir değil…
 
Şunu unutmayın; Niyazi Bahçecioğlu’ndan yani 1973’ten beri Belediyeler üzerinden sağlanan (belediye kasası demiyorum) aktarılan paralar neye karşılık temin edildi, bilemiyorum. Ama ağırlıklı olarak “imar tavizleri” sonucunda olduğu gibi bir his var içimde…
 
Tabii, bu da sürdürülebilir değildi… Nitekim, geldi tıkandı… Kara gözüktü…
 
Peki, Kayserispor’un makûs talihi yenilebilir mi?
 
Sanmıyorum… Zira; bildiğim bir doğru daha var, o da şu: Profesyonel bir olay amatörlerce ve amatörce yönetilemez. Yönetilirse böyle olur.
 
Sıkıştığı anda yönetim çeker gider. Giderken de bazıları; “sırtımda yumurta küfesi yok ya!” der…  Ama “olanlar” çeker sıkıntıyı. Geceleri uyuyamaz; uyuyabilmek için pirinç ayıklar sabaha kadar.
 
Çekerken de “beni bu havuza kim itti!” diye aranmaya başlar. Fakat, bulsa bile bunun kim olduğunu söylemez ya da söyleyemez. Bu da nedendir, bilinmez.
 
Şimdilik, Kayserispor yönetimi boş kalmayacak. Doğa nasıl boşluk kabul etmezse, o da doldurulacak. Ama yeni gelenler şunu unutmasın: Kendilerinden önce yaşananların benzerini yaşayacaklar… Yani, bu fasit daire devam edecek.
 
Tabii, bu, “Cön Ahmet’in devir daim makinesi” olmadığından ilâ nihâye dönmeyecek. Bir müddet sonra duracak. İşte o, “ölüm” anıdır… Sunni teneffüsler de işe yarmayacak.
 
Bunlar benim şahsi fikrim. Her görüş gibi bunun da yanılma payı var. Ben bildiğimi söyledim. Umarım ve temenni ederim, tahminlerim doğru çıkmaz…
 
Tabii, tüm bunlar, Bedir dostumuzun olanı ve biteni anlatmasına; Ersoy’un hesap sormasına engel değildir. Unutmasınlar, ok yaydan çıktı bir kere.

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV