banner153
20 Eylül 2020 Pazar

ESKİYİ DEŞELEMEYİN…

05 Ağustos 2020, 08:47
Bu makale 387 kez okundu
ESKİYİ DEŞELEMEYİN…
KADİR DAYIOĞLU
Kayserispor’a yeni sezonda başarı dileklerinde bulunan Özhaseki; “Ben Kayserispor’umuza doğrusu başarılar diliyorum. Şimdiden yeni tedbirler alıp ligde kalmanın yolunu yordamını aramak lazım. Eskiden olan oldu, biten bitti. Şimdi yeni bir dönem var.
 
Yeni tedbirler alıp ligde kalmanın yolunu yordamını aramak lazım. Eskiden olan oldu, biten bitti. Şimdi yeni bir dönem var. Eski hesaplar, defterler hukuka havale edilir. İdarecilikte önemli olan budur. Geriye takılıp kalınmaz. Geriyi durmadan deşelemenin kimseye faydası yok. Eğer siz geriye dur madan takılır­sanız yol yürüyemezsiniz” dedi. (Recep Bulut)
 
Değerli Başkanımızın tavsiyesine, işin içinde Büyükşehir olmasa katılırım. Öyle ya, “dünya yansa içinde bir bağ bedrim yok!” Ama öyle değil…
 
Olay ne şu: MHP Kayseri Milletvekili Baki Ersoy, Kayserispor’un borçları nedeniyle eski başkanlardan Erol Bedir ve bazı yönetim kurulu arkadaşları hakkında suç duyurusunda bulundu… Konu hangi aşamada, bilmiyorum. Beni, işin adli yönü ilgilendirmiyor da…
 
Profesyonel kulüp profesyonellerce, profesyonellerce ve kamu kaynaklarına ihtiyaç duymadan yönetilse, borcu/alacağı da beni ilgilendirmez. Ama durum öyle değil. Ta, Niyazi Bahçecioğlu’ndan beri Belediye/Büyükşehir Belediyesi var işin içinde. Belediye şu ya da bu ölçüde Kayserispor’a ayni ve nakti yardım aktarılmasına yardımcı oluyor…
 
İşte tam bu noktada soru şu: Belediye bu işi yaparken, imardan, ihalelerden vs. bir taviz veriyor mu? Yirmi beş yılı aşkın bir süre Mehmet Özhaseki bu işin içinde. Hatta, kim ne derse desin, “tek seçici”. Başkan yorulmuş olmasına rağmen, sürekli bu işi göğüslüyor.
 
Bir insan kendi malı mülkü olsa bu kadar üstüne gitmez. Yanlış bilmiyorsam, bunca belediye başkanı geldi geçti ama hiç birisi Başkan Özhaseki’nin gösterdiği duyarlılığı göstermedi!..
 
Yoksa, ricası üzerine başkanlığı kabul eden, yönetim kurullarına giren kişilerin “alacakları” için manevi bir sorumluluk üstlenmeyi görev mi biliyor? Kusura kalmasın; bu kadar işin üstüne üstüne gitmesini anlayamadım, doğrusu. Her sıkışık anda bir de bakmışsınız Sayın Özhaseki, sahneye çıkıyor, “koruma şemsiyesini” açıyor. Bir olur, iki olur ama bu “sürdürülebilir, değil ki?
***
Netice de, 300 milyonu aştığı söylenen borçları nasıl ve hangi kaynaklardan ödenecek? Bilmek zorundayız. Yok bunlar kişilerin cebinden, kamusal olmayan kurum ve kuruluşların kasasından ödenmeyecekse, af buyurun bana “halt yemek!” düşer. Sözlerimi de geri alırım…
***
Evet bu para kim ya da kimler tarafından ve neyin karşılığında ödenecek?
***
Kayserispor küme düştü. Ama Futbol Federasyonu’nun (TFF) kararı ile ligde kaldı… Gerekçe de “pandemi”. Peki, bu pandemi, aylardır biliniyordu. O nedenle o zaman maçlara da ara verildi. Hal böyle olunca; “lig bitmiştir, küme düşme yok!” denir, konu kapanırdı.
 
Ama öyle olmadı… İtirazlara rağmen ligler başladı… Küme düşenler, birinci lige çıkanlar belli oldu. Bir de baktık, aynı Federasyon; “bir sefere mahsus ligden düşme kaldırıldı!”, dedi. Belli ki, “emir” bir yerlerden geldi. Nitekim, bunun ilk sinyali de Kayseri verdi.
 
Bir gece baktık ki, Kale surlarına Tayyip Beye teşekkür afişleri asıldı. Altında da Vali Beyin, Kulüp Başkanının, belediye başkanlarının ve ismi var cismi yok AK Parti Kayseri Milletvekillerinin adı vardı.
 
Afişi asan belli olmadığı gibi parasını kimin ödediği de belli değildi. İsmi yazılanların haberleri olmadığını da basına yansıdı… Ama bilinen, bu afişleri Büyükşehir Belediyesi itfaiye görevlilerinin astığı. Demek ki, en azından Başkan Memduh Büyükklılç’ın haberi var bundan… Aksi, mümkün değil. Ya kendisi ya da birilerinin “ricası” üzerine asılmıştı!..
 
Afişleri, milletvekillerinin isimlerini ve Tayyip Beye teşekkürü görünce, dün de yazdım, “hızlı tren”, “otoyol”, havaalanı müjdesi sandım… Okuyunca gördüm ki; Kayserispor içinmiş… Teşekkür edenler de; “süphanallah boncuğu” gibi dizilen Milletvekilleri ve diğerleri. Kulüp başkanını anlarım da, Milletvekillerinin isimlerini anlamakta zorlanırım.
***
Tabii, bizim gibi hukuk devletlerinde, “emirin demiri kesmesi!” gayet doğal… Bir hukuk devletinde futbol federasyonu böyle bir karar alamaz. Onların bağlı olduğu kurallar manzumesi vardır. Ama bizde, “mühürsüz oy pusulaları”nda da olduğu gibi oyun esnasında kural değiştirmek vakayı adiyedendir.
***
Ha bir de, 1980 başlarında 12 Eylül darbesinin lideri Evren Paşamız da, Ankara’dan kulüp yok diye Ankaragücü’nün birinci lige çıkması için talimat vermişti. Sıkı mı, TFF yerine getirmesin! Tabii, şimdiki de öyle… Anlaşılan, seçimler yaklaştıkça, küme düşme falan olmayacak, otuzu aşkın kulüple birinci lig devam edecek. Göreceksiniz!..
***
Tabii, tüm bunlar, Kayserispor’un birikmiş, net olarak belli olmayan, 300 milyonu aşkın borcun ödeneceği anlamına gelmez. Bu para yine, Kayseri’den temin edecek. Anlaşılan gayret de; “yiğit düştüğü yerden kalkar!” diyen Başkan Memduh Büyükkılıç’a düşecek… Bakalım Başkan, ne tavizler verecek bunun için.
***
Çok tekrar ettim, bir kez daha tekrar edeyim. Bu, sürdürülebilir bir durum değil… Kayserinin kaynaklarını zorlamamak gerekir. Bakınız bu para ile, daha öncede belirtmiştim, hızlı trenin elektrifikasyonu, otoyolun istimlaki, havaalanının genişlemesi, Tekir’e yapımı düşünülen 20 küsur otelin inşası gerçekleşir…
 
Kayseri sürekli kan kaybediyor ama bu şehri yönetenler hala bunun farkına varamadılar… Ya hu, su tutmayan Kıranardı Öküz Çukuru Göleti için bütçeye 5,5 milyon para kondu, neredeyse sezon bitecek ama bu parayı serbest bıraktıracak bir Allah’ın kulu yok bu şehirde. O nedenle, sahipsiz şehir burası.
 
Öyle ya, para gelsin ki, DSİ 12. Bölge ihaleye çıksın… Dağa, taşa her yere para bulunuyor ama Kayseri’ye gelince zırnık koklatmıyorlar. Ya hu bu para, transfer edilecek bir bir-iki topçu parası bile değil. Hal böyle ama Kayseri’nin muhterem ahalisi de AK Parti’ye destek vermeye devam ediyor. Bu hal karşısında, fazla diyecek bir şey yok.
 
Yani, 300 milyon parayı bulsanız, Kayserispor’u kurtaracak mısınız? Bu döngü, tekrarlanacak, hem de katlanarak, o kadar!

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV