banner87
banner151
16 Ocak 2019 Çarşamba

FUTBOL BİR AŞK

13 Şubat 2018, 07:23
Bu makale 389 kez okundu
FUTBOL BİR AŞK
RAGIP TATAR
Hepimizin sevğilisi, yaşama hukukçu olarak başlayan ama futbol aşkı nedeniyle avukatlık yerine futbol anlatımcılığına soyunan enfes ve yumuşak ses tonuyla efsaneleşen Halit Kıvanç’ın söylemidir. Futbol bir aşktır diye.
Pazar günü günümün tamamına yakınını televizyon başında geçirdim. Robinho'nun serbest vuruş gölünü izlemek, Konyaspor kalecisi Serkan Kırıntılı’nın kurtarışlarını izlemek futbolun neden insanı kendisine bağımlı yaptığını anlamak için yeterli diye düşünüyorum. Bugünün futbolu rakibe boş alan bırakmama üzerine kurulsa da, estetiği ön plana çıkaran bir vuruş, bir kurtarış bu oyunun sevilmesinin en büyük nedeni. Bunu da en iyi başaran takım sanırım Mancester City takımı.
Robinho’nun golü Kayserispor taraftarlarını üzse de eminim içlerinden de bu ne kadar güzel vuruş diye taktir etmişlerdir diye düşünüyorum. Sanırım sanal ortamda da çok sayıda izleyici zevkle izleyeceklerdir. İşte futbol bunun için güzel.
Başakşehir-Fenerbahçe maçı sonucu çok kişi tarafından heyecanla bekleniyordu. Başakşehir’de, Emre ve Mossoro’nun eksikliğine Epruyana’nın eksikliğini görünce, kendi adıma maçın sonucunun Fenerbahçe lehine olacağına karar verdim. Çünkü takımın oyun kaptanı yok, defans kaptanı yok, bunlar olmayınca sahada dik durmakta çok zordur bunu futbolun içinde olanlar çok iyi bilirler. Birde anlayamadığım sanırım çoğumuzun da anlayamadığı defanstan pasla çıkmanın çok abartılmış olmasıydı. Baskıyı kırıp, rakibi az adamla yakalamak hızlı oyuncularla rakip üzerine gitmek doğru yaklaşım ama bununda abartılmaması gerekiyor. Bu nedenle bir dolu pozisyon verdiler.
Kısır çekişmeler yerine futbolun güzelliklerine odaklanarak futbolun gelişimi için gerekenleri konuşur ve tartışırsak anacak gelişime ayak uydurmaya çalışabiliriz. Çalışabiliriz diyorum. Çünkü futbolunun gelişmesi için Almanya, Belçika ve İngiltere futbol Federasyonlarının planlamalarını bilmek ve kendi ülkemizin karakteristik özelliklerine uygun futbol yapısını oluşturmak gerekir.
Yoksa kısır demeç, hakem hatalarını konuşarak leyleğin ömrü gibi günlerimiz tamamlarız. Sonuçta nasıl olsa birisi şampiyon olacak birileri de küme düşecektir.
 

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV