banner167
banner165
22 Nisan 2021 Perşembe

GERÇEKTEN YAŞAMAYA BAŞLAMAK

26 Şubat 2021, 07:18
Bu makale 810 kez okundu
GERÇEKTEN YAŞAMAYA BAŞLAMAK
ŞABAN GÜNER
Konfüçyüs; “adalet kutup yıldızı gibi yerinde durur. Geri kalan her şey onun etrafında döner” diyor. Demek ki insanlığın merkezi adalet diyebiliriz.
     “adalet mülkün temelidir” vecizesi, devletin temelini adalet olarak belirliyor.
     Kuran-ı kerimde “Hak ve gerçek olan rabbinden gelendir. Bu hususta şüpheye düşenlerden olma” diye buyuruluyor.
      Hucurat suresinde adaletli davranın, şüphesiz, Allah adaletli davrananları sever buyuruluyor. Peygamberimizin “veda hutbesi” başlı başına, bir insan hakları beyannamesidir.
       Şayet böyle bir hutbeyi, Hazreti İsa veya Hazreti Musa irat etmiş olsa idi onların inananlarının bugün, bunu nasıl kullanacağını bir düşünün!  Sonra İslam Âleminin bugünkü davranışına bir bakın!
        Adalet haksız olana zalim gelir. Çünkü her insan kendi gözünde suçsuzdur. Her insan kendinin haklı olduğuna inanır. İyi ve güzel olanı kendine yakıştırır. Fazla payı kendine ayırır. Bunun tersini yapanları önceleri, evliya olarak tanımlardık. Şimdilerde “keriz” olarak niteliyoruz.
         Adalet reformunun konuşulduğu çalışmalarının ilerlediği şu günlerde, adaletin sadece insanlara konulan bir isim olmadığını belirtmek istedim.
         Ha birde malum Pandemi nedeni ile evde oturuyoruz. Televizyonlarda öğleden sonrası kuşakları izlemek durumunda kalıyoruz. O yemek programlarında, yaşını başını almış kadınların, başkalarının gelinlerine verdikleri puanlara, yaptıkları eleştirilere bakınca perişan halimizin sebebi ortaya çıkıyor.
         Ben yapılanları izlerken utanıyorum. Bu adaletsizlikler, emeği hiçe saymalar. Bunları yapanların yüzleri bile kızarmıyor. Demek ki adalet dağıtan bir makamda olsalar üç kuruşa çiğnemedikleri hukuk kalmayacak!
         Bu toplum ne ara bu kadar adaleti, yok sayar oldu. Hak yemenin ne kadar affedilmez bir günah olduğunu unuttu!
         Başlıktaki sorunun cevabı özet olarak, adaletin, çok güçlü olması, güçlü olanlarınsa çok adil olması gerektiğini anlayıp yaşadığımız gün, gerçekten yaşamaya başlarız.
       

Haberici -->

    Yorumlar

banner176
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV