banner167
banner165
16 Ocak 2021 Cumartesi

GÜÇLÜ OLMAK ZORUNDAYIZ

11 Temmuz 2019, 10:00
Bu makale 321 kez okundu
GÜÇLÜ OLMAK ZORUNDAYIZ
ŞABAN GÜNER
Hani bir tabir var, neye elimizi atsak, elimizde kalıyor. Ne İsa ya nede Musa ya yaranmamız mümkün değil. Dertlerin, biri bitmeden diğeri başlıyor. Düşman çok, gerçek dost hiç yok. Yapayalnız bir ülkeyiz. Dış politika gündemine yetişmemiz mümkün değil. Dün yaşananları, bugün ki yaşananlar nasıl unutturuyorsa yarın ki yaşanacaklarda bugün yaşananları unutturacak.
Doğu Akdeniz de petrol sondajı yapmamız, herkese dert oldu. Avrupa Birliği sondaj çalışmalarımızı yasa dışı ilan etti. AB nin arkasından şimdi de Avrupa Konseyi sondaj çalışmalarımıza yaptırımları görüşmek için COROPER düzeyinde toplanıyor. COROPER AB ye üye devletlerinin daimi temsilciler düzeyinde toplanması demektir.
Toplanıp, Avrupa Konseyinin Türkiye ye hazırladığı yaptırım raporunu görüşecekler. İlk sırada Avrupa Yatırım Bankasının ülkemize olan yardım fonlarını ve kredilerini kesmek var.
Doğu Akdeniz den sonra Kıbrıs ın Kuzeydoğusunda da sondaj planlaması yapmamız, Avrupa ülkelerini çılgına çeviriyor. Yaptıklarınız yasa dışı, Kıbrıs ın egemenlik haklarını ihlal diye çığlıklar geliyor.
Avrupa’nın şımarık çocuğu Yunanistan, yanına Kıbrıs Rum yönetimi ve diğer şımarık çocuk
İsrail i de alarak sondaj yaparken dur diyen yok. Bırakın dur demeyi, bunu görüp, duyan yok.
Tek çıkış yolumuz ekonomik kalkınmamızı tamamlamaktır. Bizim için dünyada tek seçenek var çalışmak, üretmek, güçlenmek, bunlardan gayrısı masal olur.
Geçmişle öğünmek, hiçbir şey kazandırmaz. Ancak ruhumuz okşanır. Okşanan ruh, gururlandırır, gözlerimizi kör eder. Hepimizi sarhoş eder. Akıl tutulması yaratır. Bizi bulutların üzerine taşır. Lakin hiçbir sorunumuz çözülmez.
Üstelik zayıf düşüp, kendi sonumuzu hazırlarız. Konuşma zamanını çoktan geçtik. Devir çalışma devridir. Boş çalışmamalıyız. Yakınmayı ve öğünmeyi elimizin tersi ile itmeliyiz. Sadece bir Allah, bir de çalışma, gerisi hem yalan, hem haram demeliyiz.
Zenginlerin, güçlülerin akrabası, eşi dostu çok olur. Türkiye kalkınmış bir ülke olursa dostu çok, düşmanı kıt hatta hiç olur. Fukaranın yüzüne bile bakan olmaz. Üstüne üstlük, adamlarla kan uyuşmazlığımız var. Ayrı medeniyetlerin ülkeleriyiz. Elbette kendi medeniyetine mensup olan, hatta Avrupa nın atam dediği ülkeler dururken, bizi desteklemeleri için hiç sebep yok.
Etrafımız kurtlarla çevrilmişken, kaval çalıp oturamayız. Çobanla didişip, köpeklerimizi bağlayamayız. Farklılıklarımız zenginliğimiz olmalı. Şu kadercilik illetinden kurtulmalıyız. Her insan ve her ülke kendi kaderini belirler. Kalkar çalışır, iyiyi ararsan onu bulursun. Sadece inanmak, tevekkel olmak, ibadet etmek, zikretmek yetmez. Onlar sizi manen besleyip, cesaretlendirir.
Elinde kendi ürettiğin harp silahları yoksa işin ve sonun kötü olur. Fukaralık kötüdür. Arayanı soranı, yanında duranı olmaz. Zenginin yanında olan çoktur. Zengine ulaşmanın kestirme yolu, zenginin dostuna dost olmak, düşmanına zenginden daha fazla düşman olmaktır.
İlim ve fen rehberimiz olacak, onların ışığında çalışıp kalkınacağız. Kendi iaşe, ibate ve ihtiyaçlarımızı üreteceğiz.  Az şikâyet, çok hatta deliler gibi çalışacağız. O zaman düşmanların akın akın dost olduğunu görürüz.
 

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV