banner87
26 Mart 2019 Salı

12 BİN İŞÇİ DAİMİ STATÜSÜNE GEÇTİ

Hizmet-İş Sendikası Kayseri Şube Başkanı Serhat Çelik, 12 bine yakın işçinin daimi işçi statüsüne geçtiğini belirtti

01 Nisan 2018 Pazar 08:57
Bu haber 638 kez okundu
12 BİN İŞÇİ DAİMİ STATÜSÜNE GEÇTİ
Haberici -->

Hizmet-İş Sendikası Kayseri Şube Başkanı Serhat Çelik, 12 bine yakın işçinin daimi işçi statüsüne geçtiğini belirterek, "İnşallah arkadaşlarımız işçin maaş ve sosyal haklar haricinde, 52 günlük ikramiyenin haricinde ‘kadroya hoş geldin’ mesajı olarak bankalardan promosyon teklifleri alınacak" dedi.

Hizmet-İş Sendikası Kayseri Şube Başkanı Serhat Çelik, "696 sayılı kanun hükmünde kararname 24 Aralık 2017 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanmıştı. 1 Ocak 2018 tarihinde yine 696 sayılı kanun hükmünde kararnamenin uygulamasına yönelik Başbakan genelgesi Resmi Gazete’de yayınlandı. Bu uygulamaya yönelik genelgelerin Resmi Gazete’de yayınlanmasının ardından süreç başladı" DEDİ.

Başkan Serhat Çelik, "2 Ocak 2018 tarihinden itibaren kurumlarda çalışan arkadaşlarımız 11 Ocak’a kadar çalışmış oldukları kurumlara müracaatlarını yaptılar. Kesin müracaatlar yapılıp neticelendikten sonra kurumlar değerlendirmelerini yaptılar. Bu değerlendirmelerin neticesinde kabul edilen arkadaşlarımız kurumların kendi resmi internet sitelerinde yayınlandı. Daha sonra herhangi bir kamu kurumunda veya belediyelerde reddedilen arkadaşlarımız varsa 3 gün içerisinde itirazlarını yaptılar. Kayseri’de 291 reddedilen arkadaşımız Valilik Komisyonu’nda değerlendirildi. 28 arkadaşımızın reddedilen başvuruları valilikçe kabul edilerek kurumlarına bildirildi. Daha sonra sınav süreci başladı, çok şükür Kayseri’mizde sınavda başarısız olarak elenen herhangi bir arkadaşımız bulunmamakta. Geçmişteki mahkumiyetlerinden dolayı reddedilen arkadaşlarımız var. Onlarla ilgili de sayın Çalışma Bakanımız sözlü olarak beyan ettiler ama resmi olarak kurumlara gelen bir yazı yok. İnşallah o yazı da 2 Nisan öncesinde gelirse geçmişteki mahkumiyet olan arkadaşlarımızla ilgili de bir düzenleme yapılacak. Terör, cinsel istismar suçları haricindeki suçlar tekrar değerlendirilerek onların da sınavları yapılarak onlar da daimi işçi olacak inşallah" diye konuştu.

Çelik, Kamu İktisadi Teşebbüsleri'nde çalışanların son durumu hakkında ise şu bilgileri verdi:

"Bununla ilgili 7 Mart’ta cumhurbaşkanımıza HAK-İŞ Genel Başkanımız bir dosya takdim ettiler. Bu dosya aynı zamanda başbakanımıza, çalışma bakanımıza, maliye bakanımıza takdim ettiler. İnşallah Kayseri’mizde 2 bin 450’ye yakın kanun hükmünde kararnamenin kapsamı dışında olan arkadaşlarımız var. Bunlarla ilgili de çalışmalarımız inşallah devam ediyor. Belediyelerde çalışan arkadaşlarımızın mağduriyetleri var. İnşallah onlar için de mücadelemiz devam edecek. Kayseri’mizde yaklaşık 12 bine yakın daimi işçi statüsüne geçen arkadaşımız var. Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nde 2 bin 311 çalışan belediye iktisadi teşebbüsüne geçti. İnşallah o 2 bin 450 arkadaşımızın da mağduriyetinin giderilmesi için elimizden gelen gayreti göstereceğiz. ‘Taşeron işçi kadroya geçerse çalışmaz’ gibi bir algı var. Allah nasip ederse biz bu algıyı değiştireceğiz. Çalışan arkadaşlarımızın performansları iki katına çıkacak."

 

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV