banner87
18 Şubat 2019 Pazartesi

25 ÜLKEDEN 305 FİLMİN BAŞVURUSU YAPILDI

Yarışmalara 25 ülkeden 305 filmin başvurusu yapıldı.

10 Mayıs 2018 Perşembe 07:26
Bu haber 384 kez okundu
25 ÜLKEDEN 305 FİLMİN BAŞVURUSU YAPILDI
Haberici -->

Altın Çınar Film Festivali kapsamında Uluslararası Kısa Film, Uluslararası Belgesel Film ve Ulusal Uzun Metrajlı Film Yarışması başladı. Yarışmalara 25 ülkeden 305 filmin başvurusu yapıldı.

Vali ve Festival Onursal Başkanı Süleyman Kamçı, 6. Uluslararası Kayseri Altın Çınar Film Festivali’nin açılışına katılarak, sinema sanatçıları, yönetmenler ve sinemaseverlerle buluştu.

 Vali Süleyman Kamçı, sinemaya emek vermiş sanatçıların yer aldığı açılışta, amatör bir ruhla başlayan Altın Çınar Film Festivali’nin uluslararası boyut kazanmasıyla bu sene 6’ıncısının düzenlendiğini belirterek, festivalin bir çınar gibi kök salmaya başladığını söyledi.

 Vali Kamçı, mevcut arkeolojik buluntulara göre, 6000 yıllık tarihi geçmişe sahip olan Kayseri’nin, birçok medeniyete ev sahipliği yapmasıyla tanındığını ifade ederek, İlimizin bu özelliğini tüm dünyaya duyurmak, sahip olduğumuz kültür mozaiğini ve medeniyetlerin izlerini ön plana çıkarmak için kültürel ve sanatsal etkinliklerin oldukça önemli olduğu kanaatinde olduğunu belirtti.

Bu kapsamda Uluslararası Altın Çınar Film Festivali’nin bizler için taşıdığı önemin oldukça büyük olduğunu belirten Vali Kamçı, sözlerine şöyle devam etti:

“Festivalin, çok kültürlülüğü, kadimliliği, köklü bir geçmişi ifade eden Çınar ağacı ile Kayserimizi özdeşleştirmesi de organizasyona ayrı bir anlam kazandırmaktadır. 8 - 13 Mayıs tarihleri arasında İlimizde gerçekleştirilecek Festival’de uzun metraj, kısa film, belgesel dallarında yarışmalar yapılacak, bu dalların en iyileri para ödülü kazanacaklardır. Altın Çınar Film Festivaline bu yıl, ulusal yarışma bölümünde 23 uzun metraj, 195 kısa film ve 85 belgesel filmi katılmıştır. 5 gün sürecek olan film gösterimleri sonucunda değerli jüri tarafından en iyi film, belgesel film ve animasyon belirlenecektir.”

Konuşmanın ardından, Bosna Hersekli yönetmen Aida Begic’in son projesi olan “Bırakma Beni” filmi, salondaki katılımcılar tarafından ilgiyle izlendi.

KÜLLERİ KALDIRIP CEVHERLERİ ÇIKARACAĞIZ”

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, bu yıl 6.’sı yapılan Kayseri Uluslararası Altın Çınar Film Festivali’nin Gala Gecesi’nde sanayi ve ticarette olduğu gibi kültür ve sanat alanında da önemli isimler yetiştirmemiz gerektiğini belirtti. Başkan Çelik, bu anlamda Kayseri’de bir cevher bulunduğunu dile getirdi.

Altın Çınar Film Festivali’nin uzun yıllar devam edecek ve gittikçe güçlenecek bir festival olacağını ifade eden Başkan Çelik, bu anlamda festivale destek vermeye devam edeceklerini kaydetti. Kayseri’nin birçok özelliğinin yanı sıra sanayi ve ticaret şehri olduğunu ve bu anlamda çok önemli müteşebbisler yetiştirdiğini vurgulayan Başkan Çelik, kültür ve sanat konusunda yeterince isim yetiştirilemediğini ifade ederek, “Halbuki biz Elia Kazan gibi, Mimar Sinan gibi, Balyan Ailesi gibi önemli isimler yetiştirdik. Demek ki mayamızda bu özellikler var. Külleri kaldırıp alttaki cevheri çıkarmamız gerekiyor” dedi. Kültür ve sanatta mesafe alınması amacıyla Büyükşehir Belediyesi Stratejik Araştırma Merkezi’ni ve bu merkez bünyesinde Şehir Akademi ile Film Akademisi’ni kurduklarını dile getiren Başkan Mustafa Çelik, “Film Akademi’de ülkemizin önemli isimleri şehrimize gelerek öğrencilerimize uzun süreli eğitimler veriyor. İnşallah Kayseri’de sanayi ve ticaretteki başarı birkaç yıl sonra kültür ve sanatta da olacak” diye konuştu.

Gala Gecesi’nde ayrıca Türk sinemasına büyük emekler vermiş Menderes Samacılar’a Yaşam Boyu Onur Ödülü, Macit Koper ve Sadi Çilingir’e de Türk Sineması Emek Ödülü verildi. 13 Mayıs’a kadar sürecek olan festival kapsamında Uluslararası Kısa Film Yarışması, Uluslararası Belgesel Film Yarışması ve Ulusal Uzun Metrajlı Film Yarışması yapılacak. Yarışmalara 25 ülkeden 305 filmin başvurusu yapıldı.

 

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV