banner87
banner151
17 Ocak 2019 Perşembe

“33 BİN VATANDAŞIMIZ OKUMA YAZMA BİLMİYOR”

Vali Süleyman Kamçı, Kayseri’de 33 bin kişinin okuma yazma bilmediğini söyledi.

15 Şubat 2018 Perşembe 07:18
Bu haber 397 kez okundu
“33 BİN VATANDAŞIMIZ OKUMA YAZMA BİLMİYOR”
Haberici -->

Vali Süleyman Kamçı, Kayseri’de 33 bin kişinin okuma yazma bilmediğini söyledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan tarafından başlatılan okuryazarlık seferberliği kapsamında torunu ile birlikte eğitim alan 50 yaşındaki Suriye Demir ise büyük sevinç yaşıyor.

Kentte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan tarafından başlatılan okuryazarlık seferberliği kapsamında ilk dersi Vali Süleyman Kamçı ziyaret etti. İl Milli Eğitim Müdürü Osman Elmalı ile beraber Ahmet Paşa İlkokulu’nda öğrenim gören kursiyerleri ziyaret eden Vali Kamçı, kursiyerlere defterlerini verdi.

Kentte yaşayan 50 yaşındaki Suriye Demir de seferberlik kapsamında okumayı öğrenmek için başvurdu. 7 yaşındaki 3’üncü sınıf öğrenici Ayşe Nazlı Özer’in öğrenim gördüğü Ahmet Paşa İlkokulu’ndaki derslere giren Suriye Demir, okumayı öğrenmesinde torunun da kendine yardım ettiğini söyledi. Demir, “Okumam yazmam yoktu. Bir yere giderken çocuklarla gidiyordum. Tek başıma bir doktora bile gidemiyordum. Onun için okumayı öğrenmek istedim. Anne ve babalarımız bizi okula göndermedi. Onun için okuma yazma öğrenemedim. Şimdi inşallah öğrenmek istiyorum. Torunumla da aynı okulda okuyorum. Bu da iyi bir duygu. Allah herkesten razı olsun. Torunum da benim okuma öğrenmeme yardımcı olacak” ifadelerini kullandı.

“33 BİN VATANDAŞIMIZ OKUMA YAZMA BİLMİYOR”

Burada bir açıklama yapan Kayseri Valisi Süleyman Kamçı, Kayseri’de 33 bin kişinin okuma yazma bilmediğini söyleyerek, “Bildiğiniz gibi Cumhurbaşkanımızın ve eşleri Emine Erdoğan hanımefendinin himayelerinde ‘Yurdumuzda artık okul yazar olmayan kalmasın’ kampanyası başlatıldı. Bizde üzerimize düşeni yapmaya çalışıyoruz. 2008 yılında ‘Haydi kızlar okula’ diye bir kampanya başlamıştı. O zamanki nüfusumuza göre Türkiye’de yaklaşık 5 milyona yakın okuma yazma bilmeyen vatandaşımız vardı. Onların yarısı okuryazar durumuna getirildi. Şuanda Türkiye’de yapılan istatistiklere göre 2 milyon 800 bin okuryazar olmayan vatandaşımız var. Kayseri’de de yaklaşık 28 bin kadınlarda, 5 binde erkeklerde olmak üzere 33 bin vatandaşımız okuryazar değil. Amacımız bunları da en kısa zamanda okuryazar durumuna getirmektir. Bu vatandaşlarımız arasında çoğunluk genellikle 65 yaşın üzerindedir. Genelde orta yaşlı insanlarımızın okuma yazma bilmediğini biliyoruz” şeklinde konuştu.

 

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV