banner153
01 Aralık 2020 Salı

4 BİN DEKAR ARAZİ SULANACAK

Kayseri Sarıoğlan Ebulhayır barajında çalışmalar tamamlandı ve su tutma işlemi devam ediyor. Baraj sayesinde bölge çiftçisu sulu tarıma geçecek ve yaklaşık 4 bin dekar arazinin sulanacağı belirtildi.

29 Ağustos 2019 Perşembe 09:36
Bu haber 268 kez okundu
4 BİN DEKAR ARAZİ SULANACAK
Haberici -->

Kayseri Sarıoğlan Ebulhayır barajında çalışmalar tamamlandı ve su tutma işlemi devam ediyor. Baraj sayesinde bölge çiftçisu sulu tarıma geçecek ve yaklaşık 4 bin dekar arazinin sulanacağı belirtildi.

DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, yaptığı açıklamada, “DSİ Genel Müdürlüğü olarak özellikle son 16 yılda devasa büyüklükte baraj, gölet, sulama tesisi, içmesuyu ve arıtma tesisi, atıksu arıtma tesislerini, hidroelektrik santralleri inşa ederek ve dereleri ısalah ederek bununla birlikte sosyal yaşam alanları oluşturarak vatandaşların istifadesine sunduk. DSİ Genel Müdürlüğü vatandaşımızın en hızlı şekilde memba kalitesinde içme ve kullanma suyuna ulaşması için içme suyu tesisleri, içme suyu havzalarını korumak ve gelecek nesillere sağlıklı şekilde bırakmak adına evsel Atıksu arıtma tesisleri inşa etmekte, tarımsal sulamanın en etkin ve verimli şekilde yaygınlaştırılması için sulama yatırımları gerçekleştirmektedir. Ayrıca direkt yada dolaylı gerçekleştirilen HES’lerle 2003 yılında 26 milyar kilovat saat olan hidroelektrik enerji üretim kapasitesini 2019 yılı Haziran ayı itibariyle 99 milyar kilovatsaate yükseltilmiş böylelikle kaynaklar içinde HES’ler 1. sırayı almış ve son 16 yılda 4.856 adet taşkın koruma tesisini tamamlayarak, arazilerimizin ve yerleşim alanlarımızın taşkınlardan en az zararla etkilenmesini sağlamıştır. DSİ Kayseri’ye yaptığı yatırımlarla ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Kayseri ilimizde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır” dedi.

Çalışmaları tamamlanan Kayseri-Sarıoğlan Ebulhayır Barajında su tutma işleminin devam ettiğinin altını çizen DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, “Yüzde yüz gerçekleme sağlanan ve geçici kabul aşamasına gelen Ebulhayır barajımızda depolanacak su ile 3 bin 960 dekar tarım arazisinin sulanması sağlanacaktır. Barajın teknik özellikleri hakkında da açıklama yapan Aydın, ’Temelden yüksekliği 41,5 metre ve 1,965 milyon m3 su biriktirme hacmine sahip olan Kayseri-Sarıoğlan Ebulhayır Barajının tamamlanması ile bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte gerek tarlalardaki verim gerekse yörede ürün çeşitliliğinde artış sağlanacak olup bununla birlikte 2019 yılı birim fiyatları ile milli ekonomiye 3 milyon 987 bin 146 TL/yıl katkı sağlanması hedeflenmektedir” diye konuştu.

 

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV