banner87
21 Şubat 2019 Perşembe

480 MİLYON DOLAR GEREKİYOR

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, mevcut raylı sistem hattının bir kısmının yerin altına alınmasıyla ilgili talepleri değerlendirdi.

03 Ağustos 2018 Cuma 07:30
Bu haber 2126 kez okundu
480 MİLYON DOLAR GEREKİYOR
Haberici -->

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, mevcut raylı sistem hattının bir kısmının yerin altına alınmasıyla ilgili talepleri değerlendirdi. Sivas caddesi Kümbet ile DSİ kavşağı arasındaki bölümün yeraltına alınması için 480 milyon dolar gerektiğini açıklayan Başkan Çelik, bunun yerine 30 kilometrelik kuzey güney hattını hayata geçirmeyi tercih ettiklerini söyledi.

Başkan Mustafa Çelik, kent içinde trafiğin rahatlamasıyla ilgili raylı sistemin yeraltına alınması noktasındaki taleplerle ilgili bilgi verdi. Başkan, yaptırdığı fizibilite çalışmasında mevcut raylı sistem hattında 12 kilometrelik bölümün yeraltına alınmasıyla ilgili olarak önlerine 480 milyon dolar hesap çıktığını söyledi.

480 milyon dolar bütçeyi bulmanın zor olduğunu anlatan Çelik, mevcut işleyen hatla ilgili bir yatırım yerine şehrin kuzey-güney bağlantılı 30 kilometrelik raylı sistem hattını yapacaklarını söyledi. 4 kilometresi yeraltından gidecek hatta 120 milyon dolar harcanacak.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, ulaşımla ilgili olarak yapılan çalışmalarla ilgili bilgi verilirken, mevcut raylı sistem hattının yeraytına alınmasıyla ilgili talepler hakkında da önemli açıklama yaptı.

Geçmişteki yatırımın önemine dikkat çeken Başkan Çelik, “Kimsenin hakkını yemeyelim, kimsenin de arkasından konuşmayalım. Bu şehir trafik açısından, ulaşım açısından Türkiye’deki en iyi iki-üç şehirlerden birisidir. Ankara, Adana, Mersin, Trabzon, Bursa, Gaziantep’de trafikte ciddi sıkıntılar var. Bursa’da gündüz pik saatlerde değil. Gündüz saatlerde yol tıkanıyor. Bizde yok. Pik saatlerde bazı kavşaklarda ikinci üçüncü ışığı bekledik mi yandık, bittik öldük. Trafik kilitlendi. Kayserinin trafiği gerçekten çok iyi. Dışardan gelenlerin takdir ettiği ilk şeyler yollar ve akıcı trafiktir. Ama biz ikinci üçüncü ışıkta beklediğimizde feryat figan ediyoruz. Biz daha iyisi olsun diye çalışıyoruz” dedi.

DUESSELDORF, MÜNİH’İ ANDIRIYOR

“Planlama açısından rahmetli ilk belediye başkanlarımızdan Emin Molu, 40’lı yıllarda Alman şehir plancılarını getirmişti” diyen Başkan Çelik, şunları söyledi;

“İlk şehir planı o zaman ızgara modeli olarak yapılmış. Benimsenmiş. Şehre yukarıdan bakıldığında Duesseldorf, Münih, Berlin’e bakıyor gibi görebilirsiniz. Planı. Izgarada modelinde kavşaklar sık sık birbirini kesiyor ve ışık konuyor. İyi veya kötüden ziyade düzenli bir şehir var.”

RAYLI SİSTEMİ SÖKÜN KOYUN ŞURAYA…

Başkan Mustafa Çelik, böyle bir planlama ve trafik varlığı düşünülürse raylı sistem olmazsa olmaz durumunda olduğunu belirterek, şunları anlattı;

“Raylı sistem ne getirdi diye tartışılıyor. Söyleniyor. Koymayalım deniyor. Raylı sistemi sökün şuraya koyun. Oradaki yolcunun yarısını otobüse, diğer yarısının bir kısmını minibüse, yarısını da özel araca koyun. Sivas caddesi boydan boya arabayla dolar. Bu sayımlarla tespittir. Belli bir yolcu sayımız var. İyi ki raylı sistem var ki bu yollardan rahat gidiyoruz.”

KİMSE MÜSAADE ETMİYORDU

Yapılan raylı sistem için ne zorluk çekildiğini aktaran Başkan Çelik, “Ekonomik gücümüz olsa param olsaydı alttan gitseydi. Hiç kimseye müsaade edilmediği halde sayın Bakanımız Mehmet Özhaseki bunu yaptırdı. Kolay olmadı. Bu sistemi getirdi. Paramız çok olursa yeraltından götürürüz. Ben yeraltı için hesap yaptırdım. Sivas caddesi Kümbet’in oradan yerin altına girsek ve DSİ kavşağından çıksak, 12 kilometrelik bir mesaf ortaya çıkıyor. Yeraltına alsak. Fizibilitesini yaptırdım. Kilometresi 40 milyon dolar. Toplamda 480 milyon dolar ediyor. Varsa paramız yaptıralım hemen. 480 milyon dolar 2.5 katrilyon para tutar” dedi.

TERCİH YAPMAK ZORUNDA KALDIK

Bunun yerine başka yatırımı tercih ettiklerini belirten Çelik, şu bilgileri verdi;
“Şimdi şunu dedik. Bunumu yaptıralım. Dışardan öldük bittik para bulduk. Belediyenin 10 yılını ipotek ettirdik. Parayı bulduk. Bunumu yapalım. Yoksa öyle yada böyle çalışan hattımız var ve olmayan kuzey güney hattı var onumu yapalım dedik. Bunun hesabını yaptırdık. Sadece bunun 4 kilometrelik kısmı, özel idare binasının oradan giriyoruz, adliyenin oradan çıkıyoruz. 4 kilometresi yer altından olmak üzere 30 kilometrenin maliyeti 100-120 milyon dolardır. 480 milyon dolara çalışan bir hat için mi bu parayı yatırırsınız. Yoksa 120 milyon dolar ile ikinci bir toplu taşıma hattımı yaparsınız. Biz ikincisini tercih ettik.”

SİVAS CADDESİNİN KARNINI YARDI DEDİLER

Raylı sistem hattı ile ilgili olarak vaktinde yapılan işin doğru olduğuna vurgu yapan Başkan Çelik, “Bakmayın o dönem söylenen olumsuz muhalefetlere. Sivas caddesinin karnını yardı dediler. Üstten geçti. Alttan geçti. Olumsuz muhalefet vardı. İstasyon caddesinde altta kanalizasyon vardı alta inemedik üstten geçtik. Üstü mahvettiniz dediler. Bunlar olumsuz muhalefettir. Bakış açılarıdır. Belediyede çalışanlar, dairelerde çalışan herkes gerçekten iyi projeler çıkartıyor ve çalışma yapıyor. Bugün ulaşım rahatladı. İki ay sonra görüşelim. Başkanım alternatif yollarla şu yaptığınız işlerle rahatlığı hissettik, Allah razı olsun diyeceksiniz. Hulusi Akar Bulvarı, Talas caddesi ile Sivas caddesinin nasıl rahatlatacağını ve yük aldığını göreceğiz. Orada ciddi anlamda rahatlama olacak” şeklinde konuştu.

HABER: ERSAN TEMİZEL

 

 

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV