banner167
banner182
21 Ekim 2021 Perşembe

5-10 MİLYAR DOLAR OLMALI

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Kayseri Ticaret Odası’nda düzenlenen ‘Kayseri İş Dünyası Buluşması’na katıldı ve önemli açıklamalar yaptı. Bakan, Kayseri’nin ihracatının 2,5 milyar değil 5-10 milyar dolar olması gerektiğini ve bunun için buraya geldiklerini ifade etti. Pastırmacı esnafını ziyaret eden Bakan, pastırma dilimledi, ikram edilen sucuk ve pastırmadan yedi.

14 Aralık 2019 Cumartesi 19:29
Bu haber 490 kez okundu
5-10 MİLYAR DOLAR OLMALI
Haberici -->

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Kayseri Ticaret Odası’nda düzenlenen ‘Kayseri İş Dünyası Buluşması’na katıldı ve önemli açıklamalar yaptı. Bakan, Kayseri’nin ihracatının 2,5 milyar değil 5-10 milyar dolar olması gerektiğini ve bunun için buraya geldiklerini ifade etti. Pastırmacı esnafını ziyaret eden Bakan, pastırma dilimledi, ikram edilen sucuk ve pastırmadan yedi.

Kayseri programı kapsamında iş dünyası ile bir araya gelerek onların sorularını da yanıtlayan Bakan Albayrak’a AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, milletvekilleri, ekonomi bürokratları ve banka genel müdürleri eşlik etti. Ekonomi ile ilgili önemli açıklamalarda bulunan Bakan Albayrak, ikinci ekonomi planında değişimin sistemin taşıyıcı motoru olacağını ve Kayseri’nin iş dünyası, ekonomik anlamda, üretim anlamında sahip olduğu alt yapısı ile burada önemli bir görev üstelenerek ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacağını belirtti.

Türkiye genelinde dar gelirli ailelere yönelik aylık 894 TL ile 20 yıl ödemi planıyla yapılacak konut müjdesini hatırlatan Bakan, Kayseri’de de bu anlamda konut yapılacağını, inşaat sektöründe yan sanayi ile birlikte yeni konutların mobilya sektörüne de ciddi canlılık getireceğini anlattı.

Bakan Albayrak’ın Kayseri’nin beklendiği mobilya sektöründe yeniden KDV indirimi konusunda da açıklama yaparak, bu konuda bir çalışma olduğunu kısa zaman içinde mobilya sektörüne bu müjdeyi vereceklerini dile getirdi. Kayseri’nin ihracatta ihtiyacı olan lojistik köy ile ilgili de bakan Albayrak, Ulaştırma Bakanlığı’nın büyük lojistik master planını dile getirerek Kayseri’ni de bu konuda hizmet alacağını ifade etti.

İŞ DÜNYASI BULUŞMASINA KATILDI

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Kayseri Ticaret Odası’nda düzenlenen ‘Kayseri İş Dünyası Buluşması’na katıldı. Burada konuşan Bakan Albayrak, şöyle konuştu;

“Geçtiğimiz 1.5 yılda çok çetin bir süreçten geçtik. Tarihimizin en büyük ekonomik saldırılarına maruz kaldığımız bu süreci hep birlikte çok güçlü bir direnç ortaya koyarak geride bıraktık. Türkiye’nin potansiyeline güvenenlerin kazandığını, felaket senaryoları ile ülkemizi ve milletimizi korkutmaya ve sindirmeye çalışanların hüsrana uğradığı bir dönem oldu. Türkiye sendelesin, yoluna devam edemesin diye ümitle bekleyen birçok kesim var. Bunların üzüldüğü, üreticisine, sanayicisine, yatırımcısına güvenenler kazandı. Allah’ın izniyle bundan sonra da ülkesine, milletine, ülkesinin insan kaynağına, yatırımcısına inananlar kazanmaya devam edecekler.”

HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRADILAR

“2019’un sonuna geldiğimizde güncel göstergeler ekonomideki normalleşmenin güçlü bir şekilde devam ettiğini ve artık değişim için zamanın geldiği ipuçlarını 2020 itibarıyla veriyor. Daha 1 yıl önce Türkiye’nin kur, faiz, enflasyona sıkışıp kalacağını, bu manada Türkiye’nin bu sarmaldan çıkamayacağını iddia edenler büyük bir hayal kırıklığına uğradılar. Enflasyonda kaydettiğimiz iyileşmeyle birlikte yüzde 24’lerden başlayan, Eylül-Ekim aylarında yüzde 45’leri gören bir yıl geçti. Eylül, Ekim, Kasım itibarıyla 9-10’lara geldik. Yıl sonunu inşallah yüzde 12 seviyesinin altında kapatacağız. Tüm çerçevede önümüzdeki yıldan itibaren tek haneli enflasyonu kalıcı hale getirip vatandaşımızın, üreticilerimizin gündeminden çift haneli yüksek enflasyonları çıkaracağımız bir döneme giriyoruz. Buna müteakip faiz oranlarında da enflasyondakine benzer bir şekilde ciddi bir iyileşme var. Enflasyondaki mücadelenin başarısı, piyasalardaki güçlü toparlanma ve Türkiye ekonomisine ilişkin beklentilerin iyileşmesiyle birlikte faizlerde de ciddi bir indirimin beraberinde geldiğini görüyoruz.”

FAİZLERDE DÜŞÜŞ DEVAM EDİYOR

“Daha dün Merkez Bankamız en son toplantısında aldığı kararla faizlerdeki 200 baz puanlık bir indirime daha girdi. Böylece sadece son 5 ayda Temmuz ayından itibaren Ağustos ayıyla birlikte son 5 aydaki 5 toplantıda bin 200 puan indirim sağlanmış oldu. Çok kısa bir sürede faizlerin yarı yarıya düşeceği bir performansı hep birlikte görmüş olduk. Peki 15 aydır ne oldu? Birileri felaket tellallığı yaptı. Faizler inerse kur çıkacak, dolar 6-7-8-10 olur diyenler oldu. Her indirim kararından sonra Türk lirası üzerinde güvensizlik oluşturmak isteyenlerin her biri her bu adımdan sonra duvara tosladı. Ağustos 2018’den beri attığımız adımları, uyguladığımız politikaların her geçen gün neticelerini almaya başladı. Bir kez daha korkutmayı, ülkemizin para birimi üzerinden güvensizlik oluşturmaya çalışanların kaybettiği, esnafımız, KOBİ’miz ve sanayicimizin kazandığı bir resme şahit oluyoruz.”

KAMU BANKALARI GEREKEN ADIMI ATACAK

“Dün Merkez Bankası’nın piyasaların önünü açan faiz indirim kararlarından sonra bugün Kayseri’de bir güzel haber daha paylaşmak istiyorum. Her gün güzel haber geliyor da, kamu bankalarının sürecini takip etmemezlik olmaz. Yolda gelirken bankalarımızla konuştuk. Faizler, maliyetler düşüyor. Diyoruz ki kamu bankaları kamu bilinci ile hareket ediyorsa o zaman bu iyileşmeleri hemen piyasaya yansıtması lazım. Nitekim bugün yolda konuştuk. İnşallah kamu bankalarımız hesaplarını ve kitaplarını yapıyorlar. Eski Türkiye gibi de değil. İnşallah bu oranı 11-13.5 oranında, aynı şekilde yüzde 9 ile 11.5 aralığına düşürerek bunu en kısa sürede reel sektöre yansıtmaya başlayacaklar. Allah’ın izniyle 2020’ye girmeden tek haneli faizleri kamu bankalarımız piyasalarımıza inşallah başlatıyor. Hayırlı ve uğurlu olsun” şeklinde konuştu.

KAYSERİ POTANYELİNDE AZ

Kayseri ihracatındaki artışın sevindirici olduğunu ifade eden Bakan Albayrak, “Ancak Kayseri potansiyelde 2,5 milyar az. 5-10 milyar dolar olmalı. Bugün onunla ilgili çalışacağız. Notlarını alacağız. Bu yönde görüşmelerimiz olacak. Daha da artıracağız” dedi.

PASTIRMA DİLİMLEDİ

Cuma namazını Bürünğüz Camii’nde kılan Bakan Albayrak, cami çıkısında vatandaşlarla sohbet etti, pastırma satışı yapan esnafı ziyaret etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kastamonu pastırmasının daha lezzetli olduğu açıklamalarından sonra pastırmacı esnafını yapılan bu ziyaret önemliydi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın damadı olan Bakan Albayrak, pastırmacı esnafıyla sohbet etti, pastırma dilimledi kendisine ikram edilen sucuk ve pastırmadan yedi.

Bakana eşlik eden Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, “Sayın Bakanımız ile birlikte Kayserimizin değeri, el emeği ve göz nuruyla üretilen sucuk ve pastırmayı tüm dünyaya satan kıymetli esnafımızı ziyaret ettik. Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak’ta eşsiz Kayseri Pastırmasını önce usulüne uygun kesti, ardından da tattı. Rabbim bütün esnafımıza hayırlı rızıklar versin” ifadelerini kullandı.

 

 

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

banner184
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV