banner87
18 Şubat 2019 Pazartesi

50 KAZAN ETLİ PİLAV PİŞTİ

50 kazan etli pilav özenle pişirildi ve etkinliğe katılanlara ikram edildi.

09 Temmuz 2018 Pazartesi 07:27
Bu haber 559 kez okundu
50 KAZAN ETLİ PİLAV PİŞTİ
Haberici -->

Melikgazi Belediyesi geleneksel hale gelmiş olan Evliyalar Günü münasebetiyle vatandaşlara 50 kazan etli pilav özenle pişirildi ve etkinliğe katılanlara ikram edildi.

Programa Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mustafa Çelik, AK Parti Kayseri Milletvekili Taner Yıldız, Melikgazi Belediyesi Başkanı Memduh Büyükkılıç, AK Parti Kayseri İl Başkanı Fatih Hasyüncü ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Sabahın erken saatlerinden itibaren hazırlanan ocaklarda pişen etli pilavlar, kısa sürede tükenirken, Melikgazi Belediyesi Başkanı Memduh Büyükkılıç vatandaşların ilgisinden dolayı memnun olduklarını dile getirerek 642 yıldır devam eden geleneği sürdürdüklerinden dolayı mutlu olduklarını söyledi.

50 etli pilav kazanın hazırlandığını ifade eden Başkan Büyükkılıç, “642 yıldır devam eden bir geleneği sürdürüyoruz. Malum Horasan Erenleri, Anadolu’muzu İslamlaştırmak adına geldiklerinde en büyük merkezlerinden biri olarak bu bölgeyi de seçmişler. Dikkat ederseniz Kayseri’nin her tarafında Horasan hazretleri, Selçuklu Komutanları başta olmak üzere bütün Allah dostları, Selçuklu erenleri bu bölgede buluşmuşlar. Böyle bölgelerde gönülleri fetih etmişler. Onlardan bazılarının mezarlıkları burada bulunmaktadır. Bu bölgenin insanları da geleneksel olarak bu anı her sene kutlamaktadır. 50 kazan pilav yapılmaktadır. Burada okunan dualarla, insanlara şifa olur niyetine de kabul gören geçmiş yıllardan beri böyle bir anlayış içerisinde on binlerce insan burada 50 kazan pilav ile onlar yiyor ve adeta şifa buluyorlar. Bu inanç içerisinde de sürdürüyorlar” dedi.

Etli pilav için 3 ton et ve 3 ton bulgur ve 500 kilo salçanın kullanılarak hazırlanan 50 kazan etli pilav kısa sürede tükendi.

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV