banner87
17 Haziran 2019 Pazartesi

50 KAZAN PİLAV 30 DAKİKADA TÜKENDİ

Mimar Sinan ve Evliyaları Anma Günü etkinliğinde 50 aşçının, 50 kazanda 4 ton et ve 4 ton bulgur kullanarak pişirdiği etli bulgur pilavı 30 dakikada tükendi.

16 Haziran 2014 Pazartesi 09:30
Bu haber 1171 kez okundu
50 KAZAN PİLAV 30 DAKİKADA TÜKENDİ
Haberici -->
Geleneksel olarak 638 yıldır yapılan Evliyaları Anma Günü, ilahiler ve Kur’an-ı Kerim okunarak başladı. Yapılan etkinliğe Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, İl Müftüsü Ali Maraşlıgil, Melikgazi Kaymakamı Erkaya Yırık ve vatandaşlar katıldı.

Müftü Maraşlıgil, “Değerli kardeşlerim Allah Hz. Kur'an-ı Kerim'de; 'Allah’a itaat ediniz, peygambere itaat ediniz, alimlere itaat ediniz' diye buyurmuştur. Alimlerin içerisinde veliler de vardır. O insanların görevleri insanların dünyada ve ahirette huzur bulabilmeleri için gayret sarf etmek, çalışmaktır. Hepiniz hoş geldiniz bu özel güne” dedi.

Melikgazi Belediye Başkanı Büyükkılıç ise, “Rahmet, mağfiret bereket ayları önümüzdeki ay inşallah Ramazan ayını idrak edeceğiz. Üç ayların bereketi ile birlikte burada gördüğünüz gibi 50 kazan pilavımız ikramımız vatandaşlarımıza sunulmakta. Amacımız muhabbete ve dayanışmaya vesile olmasıdır” diye konuştu.

Büyükkılıç, “Kayseri vakar-ı evliya vakar-ı ulema gelir yani evliyalar ve alimler şehri olarak bilinir. Bunu Seyyid Burhaneddin Hazretleri'nden, Mehmet Melikgazi'den, ilçemizin ismini aldığı o Allah dostundan başlamak sureti ile gönül dostları ile beraber Horasan’dan gelen Allah dostlarının burada ikamet ettiği, buralara himmet ettiği, buralara hizmet ettiği Türkleşme ve İslamlaşma diyebildiğimiz bu coğrafyayı bize kazandırdı. Allah dostlarını anma adına 638 yıl olarak böyle güzel bir çalışmayı yapıyoruz” şeklinde konuştu.

Melikgazi Belediyesi tarafından 50 kazan bulgur pilavı ve ayran dağıtıldı. Gece 11.00 saatlerinde başlayan hazırlıklarda 50 aşçı görev yaptı. Vatandaşa ikram edilen pilav için toplam 4 ton et, 250 litre zeytinyağı, 150 litre tereyağı ve 4 ton bulgur kullanıldı. Etli bulgur pilavı 30 dakika içinde tükendi.

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV