banner153
22 Ekim 2020 Perşembe

7 BİN KİŞİYE CEZA YAZILDI

Vali Şehmus Günaydın, yapılan denetimlerle maske, mesafe ve temizlik konusunda vatandaşları bilgilendirmek amacında olduklarını söyledi, ancak bundan sonra cezai işlemlerinin uygulanacağının da altını çizdi. Vali Günaydın, yaklaşık bugüne kadar 7 bin civarında ceza yazıldığını belirtti.

10 Eylül 2020 Perşembe 16:09
Bu haber 344 kez okundu
7 BİN KİŞİYE CEZA YAZILDI
Haberici -->

Vali Şehmus Günaydın, yapılan denetimlerle maske, mesafe ve temizlik konusunda vatandaşları bilgilendirmek amacında olduklarını söyledi, ancak bundan sonra cezai işlemlerinin uygulanacağının da altını çizdi.  Vali Günaydın, yaklaşık bugüne kadar 7 bin civarında ceza yazıldığını belirtti.

Vali Şehmus Günaydın ile Büyükşehir Belediyesi Başkanı Memduh Büyükkılıç, İçişleri Bakanlığı’nın genelgesi doğrultusunda maske, mesafe ve temizlik denetimine çıktı. Vali Günaydın, Cumhuriyet Meydanı’nda koronavirüsü yenen yaşlı bir kadınla ile sohbet etti. Kadının uyarılarının dikkat alınmasının altını çizen Vali Şehmus Günaydın, gerekmedikçe 15 gün sokağa çıkılmama talebini yineledi.

GEREKMEDİKÇE HAFTA SONU ÇIKMAYALIM

Daha sonra basın mensuplarını açıklama yapan Vali Günaydın, vatandaşın kısıtlamayı kendilerinin getirmesi gerektiğini ifade etti. Günaydın, “Kayseri olarak 15 gündür dışarı çıkmıyoruz diyoruz. İnşallah Cumartesi ve Pazar da bunu yoğun olarak gösterelim.  Çocuklarımızla ailemizle bu hafta sonu dışarı çıkmayalım. Yasak demiyoruz. Kısıtlamayı kendimiz getirelim diyoruz. Gerekmedikçe diyoruz. Yanlış anlamasın kimse kendi sağlığımız için. Sokağa çıkma yasağından bahsetmiyoruz bizler gerekmedikçe dışarıya çıkmayalım ve kalabalıkta bulunmayalım. Vatandaşımızdan talebimiz bu” diye konuştu.

HAPİS VE İDARİ CEZA VE YURT KALMAK VAR

Karantina altında bulunan vatandaşların bulunduğu yerden çıkması durumunda hapis ve idari para cezası ile karşı karşıya kalacağını belirten Vali Günaydın, bir adım daha ileriye giderek, karantina alanını terk edenlerin yurtlara yerleştireceklerini söyledi. Vali Günaydın şunları söyledi:

“Dünden itibaren bu kararı almayı başladık. Sahada görevli arkadaşlarımız çok yoğun mesai harcıyorlar. Şimdi bunun cezası var. Karantinaya alınan yerlerden çıkanlara yönelik ceza net şekilde belirlenmiş. Kayseri’de bunları tespit ettiğimiz zaman idari ceza parası kesiyoruz ve savcılığa suç duyurusunda bulunuyoruz. Bir adım daha ileriye gidiyoruz. Bunları evlerde tutmuyoruz, alıyoruz kredi yurtlar kurumuna yerleştiriyoruz ve parayı kendilerinden tahsil ediyoruz. Karantinadayken dışarı çıkıp vatandaşımızı sağlığını tehdit etmeye hakkı yok. Buna asla müsaade etmeyeceğiz. Denetim ve kontrollerimiz devam ediyor. Karantina iseniz mutlaka mutlaka kurallara uyun. Aksi takdirde hapis cezası ile cezalandırılacaksınız hem idari para cezası ile cezalandırılacaksınız. Evinizden alınıp iyileşene kadar kredi yurtlar kurumunda kalacaksınız ve burada masrafları kendiniz ödeyeceksiniz.”

FABRKİALAR ÇOK BİLİNÇLİ

Vali Günaydın, “Karantinada olup evdeyken gidip başka bir yerde kaçak çalışmış. Bunlara gerekli işlemler yapıldı. Bu münferit durum. Önemler alındı ve fabrikalar çok bilinçli. Biz fabrikalarımızı denetimize gittiği olağanüstü tedbirler aldığını görüyoruz. Bu konuda Sanayi ve Ticaret odamızla yoğun mesaimiz var” dedi.

7 BİN CEZA YAZILDI

 Yaklaşık bugüne kadar 7 bin civarında ceza yazıldığını kaydeden Vali Günaydın sözlerine şöyle devam etti:

“Bugünden itibaren bu denetimler de amacımızı vatandaşımızı bilgilendirmekti. Artık bilgilendirme işi sona erdi. Bundan sonra cezai işleme geçiyoruz. Yani bu bizim arzu ettiğimiz durum değil. Diğer vatandaşlarımızın hakkını hukukun koruma hakkında da artık yeterince bilgilendirme yapıldığını düşünüyoruz. Kural ihlalli olduğunda cezayı uygulayacağız. Vatandaşlarımızın kurallara uymasını istiyoruz. Bu müşterek yapılacak bir mücadele sonuç alınacak durum, Bazılarımız bu mücadeleyi vermezse kuralların dışına çıkarsa bunun bedelini toplum olarak ödüyoruz. Toplumun sağlığını tehlikeye düşürmeye hiçbirimizin hakkı yok.  Kul hakkına girmeyelim. 15 gündür gerekmedikçe evden çıkmıyoruz sloganımıza uyalım.”

SOMUT ÖNERGESİ OLAN GETİRSİN

Vali Günaydın, Kayseri Tabip Odası’nın salgının kontrolden çıktığı iddiasına da yanıt verdi. Vali Günaydın, şunları dedi:

“Bu konuda somut önergesi ve düşüncesi olan herkese açacağız. Eğer arkadaşlarımızın somut önergesi varsa bunları bizlere iletebilir. Hayır öyle bir şey yok. Bizim bunu söyleyebilmemiz için bunu ortaya koymaları lazım. Her şey kontrol altında. Durum riskli ve ciddi dedik. Sürdürülemez bir durumda değiliz dedik. Bunun böyle gitmeyeceğini defalarca tekrarladık. Bu riskli durumdan kurtulmak için bu kampanyayı başlattık.  Hepimizin somut önerilerle destek vermesini bekliyoruz. Kim olursa olsun hangi kurum kişi olursa olsun bu konuda ortaya koyacağı somut önerileri dikkate alırız.”

Vali Günaydın ve Başkan Büyükkılıç denetimlerine devam etti.

MEHMET NİLKALI

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV
banner157