banner167
banner182
20 Haziran 2021 Pazar

83 BİN ADET TIBBİ VE AROMATİK BİTKİ DAĞITILDI

Çiftçiler daha önce eğitimini almıştı

15 Haziran 2017 Perşembe 03:34
Bu haber 2443 kez okundu
83 BİN ADET TIBBİ VE AROMATİK BİTKİ DAĞITILDI
Haberici -->

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından 83 bin adet tıbbi ve aromatik bitki dağıtıldı. Dağıtım töreninden önce çiftçilere yönelik bitkilerle ilgili eğitim verilmişti.
ORAN Kalkınma Ajansı Başkanı Sivas Calisi Davut Gül ve Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü arasında Civanpercemi bitkisinin ekiminin ve bilinirliliğinin artırılması, Biberiye, Karabaş ve Tıbbinane bitkilerin demonstrasyonun yapılmasına yönelik iki ayrı proje imzalanmasının ardından çiftçilere ücretsiz fide temini sağlandı. Uygulamalı fizibilitesini hazırlamak ve bu alanda model ve iyi uygulama örneği geliştirmek amacıyla bugün ekime hazır halde olan fidelerin çiftçilere dağıtımı gerçekleştirildi.
Fideleri toprakla buluşturmak üzere yapılan dağıtım töreninde konuşan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Özkan Kayacan, "Son yıllarda özellikle tıbbi ve aromatik bitkilerin sektörünün ne kadar büyüdüğünü hepimiz görüyoruz. Kayseri Tarımına on çeşit tıbbi ve aromatik bitkiyi kazandırdık. Türkiye'de tıbbi ve aromatik bitkilerde büyük bir açık var. Bu açıkla ilgili olarak hem üretim hem de bu üretilen ürünlerden yeni yeni ürünler üretmek gerektiği kanaati ortaya çıktı. Kayseri, orta ve uzun vadede yapılacak çalışmalar sonucunda inşallah tıbbi aromatik bitkilerin merkezi haline gelecektir. Hepinize hayırlı, uğurlu olsun" diye konuştu.
Çiftçilere uygulamalı eğitim verilerek fidelerin dikimi, bakımı ve hasatı konusunda bilgilendirildikten sonra proje kapsamında 83 bin adet tıbbi ve aromatik bitki dağıtımı yapıldı.

 

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

banner176
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV