banner167
banner182
20 Haziran 2021 Pazar

90 BİN YABANCIYLA YAŞIYORUZ

Göç İdaresi Teşkilatından uzman Mehmet Tülü, “Kayseri’de 90 bin kadar yabancı uyruklu insan yaşıyor. Bunun 70 binden biraz fazlasının Suriyeli” dedi.

13 Kasım 2018 Salı 10:03
Bu haber 580 kez okundu
90 BİN YABANCIYLA YAŞIYORUZ
Haberici -->
Göç İdaresi Teşkilatından uzman Mehmet Tülü, “Kayseri’de 90 bin kadar yabancı uyruklu insan yaşıyor. Bunun 70 binden biraz fazlasının Suriyeli” dedi.

Mazlumder Kayseri Şubesinin kasım ve aralık aylarında yapacağı seminerler dizisi başladı. Üye, gönüllü ve talep eden vatandaşları insan hakları ve bu konuda yaşanan problemler konusunda bilgilendirmeyi amaçlayan seminerler dizisi 8 hafta boyunca devam ediyor.

Bu doğrultuda dernek binasında yapılan ilk seminerin konusu Kayseri’de mülteciler, hayatları ve yaşadığı sorunlar oldu. Konuşmacı ise Göç İdaresi Teşkilatından uzman Mehmet Tülü idi.

Mehmet Tülü, bir saatten fazla süren programın ilk bölümünde yaptığı sunumda, Kayseri’de 90 bin kadar yabancı uyruklu insanın yaşadığını, bunun 70 binden biraz fazlasının Suriyeli, 10 bin kadarının Iraklı, Afgan ve İranlı, geri kalanının da Doğu Türkistan ve diğer ülkelerden gelen insanlar olduğunu söyledi.

Devletin hiçbir yabancı uyrukluya para yardımında bulunmadığını bildiren Tülü, bu insanların bir kısmına BM Mülteciler fonundan gönderilen paraların Halk Bankası ve Kızılay aracılığı ile bu insanlara ulaştırıldığını söyledi. Başta Türkmen kökenliler olmak üzere az sayıda Suriye vatandaşının da Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına alındığını da bildiren Tülü, bunların sayılarının oldukça az olduğunu belirtti.

Kayseri’de yaşayan yabancı uyrukluların sığınmacı, mülteci, geçici ikamet izni olanlar gibi farklı kategorilerde olduklarını bildiren Tülü, bunların en büyük problemlerinin çalışma imkânlarının kısıtlı olması olduğunu ayrıca dil bilmedikleri için iletişim sıkıntısı çektiklerini, eğitim sıkıntısı çektiklerini, sağlık hizmetlerinden yaralanmada da problemler yaşadıklarını dile getirdi.

Kentte yaşayan yabancı uyruklu insanlardan İran, Afganistan ve bir kısım Irak kökenli olanların Batı ülkelerine gitmek için Türkiye’ye geldiklerini bildiren Tülü, bunları sınır dışı etmenin taraf olduğumuz uluslar arası anlaşmalar gereği kolay olmadığını bildirdi. Ayrıca bu insanların ucuz işgücü olarak birçok işyerinde çalıştırıldığını zaman zaman ücretleri ödenmediği için de haksızlığa uğradıklarını sözlerine ekledi.

Programın son bölümünde Göç İdaresinden uzman Mehmet Tülü’ye birçok konuda sorular sorup bilgi sahibi oldular. MAZLUMDER Kayseri Şube başkan yardımcısı Ahmet Taş, Mehmet Tülü’ye ve katılımcılara teşekkür ederek günün anısına tanıtıcı hediyeler takdim etti. 8 hafta boyunca programı devam ettireceklerini bildirdi. Mehmet Tülü’de davet ve program için MAZLUMDER yöneticilerine, üye ve katılımcılara teşekkür ettiğini bildirdi.

 

Haberici -->

    Yorumlar

banner176
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV