banner87
22 Şubat 2019 Cuma

AGÜ’DEN ATIK SU ÇALIŞMASI

Abdullah Gül Üniversitesi (AGÜ) İnşaat Mühendisliği Bölümü, evsel atık suların tarımda kullanılmasını araştırıyor.

02 Ağustos 2018 Perşembe 21:27
Bu haber 280 kez okundu
AGÜ’DEN ATIK SU ÇALIŞMASI
Haberici -->
Abdullah Gül Üniversitesi (AGÜ) İnşaat Mühendisliği Bölümü, evsel atık suların tarımda kullanılmasını araştırıyor.

Umman Sultan Qaboos Üniversitesi’nden stajyer öğrenciler, AGÜ İnşaat Mühendisliği lisansüstü öğrencileri ve AGÜ İnşaat Mühendisliği ile Malzeme ve Nanoteknoloj Mühendisliği Öğretim Üyeleri tarafından birlikte yürütülen çalışmalarda, atık suların tarımda yeniden kullanılması konusunda alternatif çözümler üretilmesi hedefleniyor.

Umman Sultan Qaboos Üniversitesi’nden Toprak ve Tarım Mühendisliği Bölümü  stajyer öğrencileri Mira Al.Barhi, Ruqaia Al.Shibli, Maryam Al.Furqani ve Asmahan Al.Siyabi, Abdullah Gül Üniversitesi’ne gelerek, 6 hafta boyunca devam edecek zorunlu stajları süresince atıksuların tarımsal sulamada yeniden kullanımına yönelik araştırmalar yapmaya başladı.

Öğrenciler araştırmalarını İnşaat Mühendisliği ve Malzeme Mühendisliği Bölümlerinin laboratuvarlarında gerçekleştiriyor.

İnşaat Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Niğmet Uzal, Umman Sultan Qaboos Üniversitesi’nden staj çalışmaları kapsamında gelen öğrencilerin, Kayseri’nin evsel atık suyunun membran proseslerle arıtılarak yeniden tarımsal sulamada kullanımına yönelik çalışma yapacaklarını söyledi.

Doç. Dr. Uzal günümüzde, özellikle şehir atık sularının çok yüksek miktarlarda üretilerek tekrar kullanılmadan atılmasının temiz su kaynaklarının tükenmesini hızlandırdığını belirterek, “Bu nedenle bu suların tekrar atılarak tarımda kullanımı hem ülkemiz hem de özellikle su sıkıntısı çeken Akdeniz ülkeleri açısından büyük önem taşıyor ” dedi.

Staj çalışmaları kapsamında bütünsel bir yaklaşımla, arıtılmış suların arıtılıp tarımsal sulamada yeniden kullanılabilirliğinin yanı sıra, tarımsal ürüne ve toprağın kalitesine olan etkilerin de öğrenciler tarafından analiz edileceğini belirten Dr. Öğretim Üyesi Kevser Kahraman ise bu staj çalışması ile elde edilecek verilerin hem ülkemizde hem dünyada atık suların yeniden kullanımına yönelik uygulamalara katkı sağlayacağını kaydetti.

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV