banner87
22 Şubat 2019 Cuma

AKAR: VATANIMIZ İÇİN HAYIRLI OLSUN

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni kabineyi açıkladı. Daha önce 26 bakanın olduğu kabinede bakan sayısı 16’ya düştü.

11 Temmuz 2018 Çarşamba 07:32
Bu haber 343 kez okundu
AKAR: VATANIMIZ İÇİN HAYIRLI OLSUN
Haberici -->

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni kabineyi açıkladı. Daha önce 26 bakanın olduğu kabinede bakan sayısı 16’ya düştü. Bir Cumhurbaşkanı yardımcısının yer aldığı kabinede Kayserili olan Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, artık Milli Savunma Bakanı oldu.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin ilk Cumhurbaşkanı olan Recep Tayyip Erdoğan, yeni yönetim sisteminin ilk kabinesini geniş katılımlı bir basın toplantısı düzenleyerek açıkladı. Kabinede 16 bakan ve 1 Cumhurbaşkanı yardımcısı yer aldı. Önceki kabinede yer alan 23 isim ise yeni kabinede yer almazken, bakan olarak atandıkları için AK Partili 4 isim milletvekilliği görevinden istifa etti. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle birlikte 26 olan bakanlık sayısı 16'ya indi.

Kayserili olan Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ise, yeni kabinede Milli Savunma Bakanı olarak görev aldı. Akar’ın istifası sonrasında Genelkurmay Başkanlığına ise, Orgeneral Yaşar Güler atandı. Milli Savunma Bakanlığı görevine getirilen Akar, sosyal medya üzerinden bu görevle ilgili olarak, “Sayın Cumhurbaşkanımızın bizlere layık gördüğü bu kutlu görevin; vatanımız, bayrağımız ve tüm evlatlarımız için hayırlı uğurlu olmasını temenni ederim” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin ilk kabinesi belli oldu. AKP genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı kabinede 16 bakan ve 1 cumhurbaşkanı yardımcısı görev aldı.

İşte kabinedeki yeni isimler ve görevleri;

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına Mustafa Varank, Tarım ve Orman Bakanlığına Bekir Pakdemirli, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve  Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turan.

MİLLİ SAVUNMA BAKANI HULUSİ AKAR KİMDİR?

Hulusi Akar 1952 Kayseri doğumlu. 1972'de Kara Harp Okulu'ndan, 1973'te de Piyade Okulundan mezun olan Hulusi Akar, 1980 yılına kadar Türk Kara Kuvvetleri bünyesinde çeşitli birliklerde takım ve bölük komutanı olarak görev yaptı. 1982'de Kara Harp Akademisi'ni tamamlayan Hulusi Akar, 7. Piyade Alayı'nda karargâh bölük komutanlığı görevini ifa etti.

Hulusi Akar daha sonra sırasıyla 12. Piyade Tümeni Lojistik Şube Müdürlüğü, Genelkurmay Genel Sekreterliğinde Plan Subaylığı, Kara Harp Akademisi öğretim üyeliği, Güney Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanlığı İstihbarat Başkanlığı'nda istihbarat subaylığı, Kara Kuvvetleri Genel Sekreterliği'nde plan subaylığı, Genelkurmay Özel Kalem Müdürlüğü ve Bosna-Hersek Türk Kuvvetleri Komutan Yardımcılığı görevlerinde bulundu. 1998 yılında tuğgeneralliğe terfi eden Hulusi Akar, Tuğgeneral olarak 51. İç Güvenlik Piyade Tugay Komutanlığı, Güney Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanlığı Plan ve Prensipler Daire Başkanlığı görevlerinde bulundu. 2002 yılında tümgeneralliğe terfi ettikten sonra Kara Harp Okulu Komutanlığı ve Kara Harp Akademisi Komutanlığı görevlerini yürüttü. 2007 yılında korgeneral olan Hulusi Akar, Kara Kuvvetleri Lojistik Komutanlığı ve 3. Kolordu Komutanlığı görevlerinde bulundu ve 2011 yılında orgeneralliğe terfi etti. Orgeneral rütbesi ile 2011-2013 yılları arasında Genelkurmay 2. Başkanlığı görevini yürüten Hulusi Akar, 2013 yılı Ağustos ayında itibaren olmak üzere Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na atandı. Daha sonra 2015 YAŞ kararı ile Genelkurmay Başkanlığı görevine getirildi.

23 BAKAN GÖREV ALAMADI

Bir önceki kabinede yer alıp yeni kabinede bulunmayan isimler şu şekilde; Binali Yıldırım, Bekir Bozdağ, Mehmet Şimşek, Fikri Işık, Recep Akdağ, Hakan Çavuşoğlu, Fatma Betül Sayan Kaya, Ömer Çelik, Faruk Özlü, Julide Sarıeroğlu, Mehmet Özhaseki, Nihat Zeybekci, Osman Aşkın Bak, Ahmet Eşref Fakıbaba, Bülent Tüfenkçi, Lütfi Elvan, Numan Kurtulmuş, Naci Ağbal, İsmet Yılmaz, Nurettin Canikli, Veysel Ereoğlu, Ahmet Demircan, Ahmet Arslan.

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV