banner87
banner151
17 Ocak 2019 Perşembe

AKAY: AYNI İMKANLARA KAVUŞACAKLAR

Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Hüseyin Akay, Turhal Şeker Fabrikası ile ilgili açıklama yaptı

17 Mayıs 2018 Perşembe 09:36
Bu haber 348 kez okundu
AKAY: AYNI İMKANLARA KAVUŞACAKLAR
Haberici -->

Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Hüseyin Akay, Turhal Şeker Fabrikası ile sözleşmeli pancar ekimi yapan 9 bölge çiftçilerinin Kayseri Şeker’e bağlı 12 Bölge çiftçilerinin 7 yılda elde ettiği imkanlara 2-3 yılda kavuşabilecekleri müjdesini verdi. Öte yandan Kayseri Şeker, Turhal için Özelleştirme İdaresi ile 7 Haziran’da sözleşme imzalayacak.

Kayseri Şeker yöneticileri Turhal Şeker Fabrikası ile sözleşmeli pancar ekimi yapan Tokat-Zile Bölgesi çiftçileri ile bir araya geldi.Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim ve Denetim Kurulu Üyeleri, Kayseri Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Üyeleri, Kayseri Şeker Fabrikası Genel Müdürü, Genel Müdür yardımcıları, Şeker İş Sendikası Kayseri Şube Başkanı, Birim Müdürleri ve diğer yetkililerin de hazır bulunduğu çiftçi buluşması Zile İlçesi TAVPA tesislerinde yapıldı.

Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, Turhal Şeker fabrikası ile ilgili olarak özelleştirme idaresi ile 7 Haziran tarihinde sözleşme imzalanacağını belirtti.

Başkan Akay,şeker pancarı tarımında mayıs ayında ekim, sulama ve çapa döneminin yoğun olarak yaşandığı bir dönem olması nedeniyle Turhal bölgesinde pancar ekimi yapan çiftçilerle ön görüşme yapmak ve tanışmak amacıyla çiftçi buluşmaları başlattıklarını dile getirdi. Turhal Şeker Fabrikası ile sözleşmeli pancar ekimi yapan 9 bölge çiftçilerinin Kayseri Şeker’e bağlı 12 Bölge çiftçilerinin 7 yılda elde ettiği imkanlara 2-3 yılda kavuşabilecekleri müjdesini verdi.

Başkan Akay, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bilindiği üzere Kayseri Şeker Fabrikası bir çiftçi kuruluşudur. Dolayısıyla Çiftçinin ve Milletin malıdır. Bizler Kayseri Şeker’in yöneticileri olmak yanında aslında çiftçilerimizin emanetçileriyiz. Kayseri Şeker fabrikasında yedi senedir bu anlayışla görev yaptık ve önemli gelişmeler sağladık. 2011 yılı öncesinde batmaktan olan şirket Şimdi pancar taban fiyatlarını belirlemede farklılıklar oluşturmaya başladı. Mesela ikinci sene Türk şeker'in verdiği pancar taban fiyatına dört lira, üçüncü sene beş lira, dördüncü sene altı lira fazlasını verebilirdik. Daha sonra da Çiftçi Meclisi toplantısında çiftçilerimiz On lira fazla verilmesini talep ettiler. Yönetim Kurulumuz ile görüşerek talepleri kabul edildi ve o zamandan beri Türk Şeker’in verdiği fiyattan tonda 10 lira fazla vermeye başladık. Pancar tarımını geliştirmek ve pancar tarımından çiftçimizin daha çok gelir elde etmesini sağlamak amacıyla,  Pancara fazla taban fiyatı dışında Pancarı tarladan Maus ile yükleme  sistemi geliştirdik. Bu alet sayesinde hem pancarın toprağından, çamurundan temizliyoruz hem de beş dakikada yirmi beş tonluk kamyonu yüklüyoruz. Böylece Nakliyecilerimiz de seferlerini hızlı bir şekilde gerçekleştirmiş oluyorlar.”

Toplantı esnasında söz alan Zile Bölge çiftçileri Turhal Şeker Fabrikasını Kayseri Şeker’in almasından duydukları memnuniyeti dile getirirken, Kayseri Şeker çiftçilerinin elde ettiği haklardan bir an önce kendilerinin de yararlanmak istediklerini belirttiler.

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV