banner87
18 Temmuz 2019 Perşembe

AKAY: TARİHİ BİR KARARDIR

Hüseyin Akay, Varlık Fonunun Yönetim Kurulunda yapılan değişiklik ve Yönetim Kurulu Başkanının Cumhurbaşkanının olmasının tarihi önemli bir gelişme olduğunu belirtti.

14 Eylül 2018 Cuma 07:16
Bu haber 274 kez okundu
AKAY: TARİHİ BİR KARARDIR
Haberici -->
Kayseri Şeker Fabrikası Olağanüstü Genel Kurulunda konuşan Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, Varlık Fonunun Yönetim Kurulunda yapılan değişiklik ve Yönetim Kurulu Başkanının Cumhurbaşkanının olmasının tarihi önemli bir gelişme olduğunu belirtti.

Bilindiği üzere; 12 Eylül günü Kayseri Şeker Fabrikası'nın yüzde 10'luk hissesi, Ziraat Bankası, BOTAŞ, TPAO, PTT, MP,TCDD, TJK, Borsa İstanbul, TÜRKSAT, Türk Telekom, Eti Maden, Çaykur, THY Halkbank, Denizcilik İşletmeleri ve  İzmir Limanını bünyesinde bulunduran Varlık Fonunun  yönetim değişikliği ile ilgili Kararname Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi.

2016 yılında Hisselerinin yüzde onluk kısmı Varlık fonuna devredilen Kayseri Şeker Fabrikasının dün yapılan Olağanüstü Genel Kurulunda konuşan Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay da, bu gelişme ile ilgili olarak; Varlık Fonunun Yönetim Kurulunda yapılan değişiklik ve Yönetim Kurulu Başkanın Cumhurbaşkanı olmasının tarihi önemli bir gelişme  olduğuna dikkat çekti.

Başkan Akay, “Bilindiği üzere Kayseri Şeker’in hissesinin yüzde onu önceki senelerde Varlık Fonuna devredilmişti. Varlık fonunda bugün itibarı ile tarihi bir değişiklik yapıldı. Varlık Fonu’nun yönetim Kurulu Başkanı Sayın Cumhurbaşkanımız oldu. Bu tarihi bir karardır diye düşünüyorum. Dolayısıyla Kayseri Şeker’in yüzde onluk hissedarımızın Başkanı da Sayın Cumhurbaşkanımız oldu. Bir nevi ortağımız oldu. İşin doğrusu bu gelişme hem varlık Fonu’nun geleceği açısından hem de varlık Fonuna tabi olan kuruluşların işleyişi ve geleceği açısından önemli bir değerlendirme olduğu kanaatindeyim” dedi.

Başkan Akay, Yapılan Olağanüstü Genel Kurul neticesinde Kayseri Şeker’in sermayesi 600 Milyon TL’ye yükseltildiğini belirterek, “Kayseri Şeker 2018 yılında Turhal Şeker Fabrikasını bünyesine katması sonucunda 300 Milyon olan sermayesinde artırıma gitme zarureti ortaya çıkmıştır. Yapılan Olağanüstü genel Kurulu sonucunda Kayseri Şeker’in sermayesi 600 Milyon TL’ye yükseltilmiştir. Bundan sonra bilançomuzun daha güçlü bir şekilde kendisini ifade edeceğini düşünüyorum. Finans kuruluşları nezdinde bu gelişmenin olumlu bir şekilde değerlendireceği kanaatindeyim” diye konuştu.

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV