banner167
02 Ağustos 2021 Pazartesi

AKIL TERİNİ ALIN TERİYLE HARÇ ETMELİYİZ

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknolojileri Komisyon Başkanı ve AK Parti Kayseri Milletvekili Mustafa Elitaş, nitelikli sanayi ürünleri üretimini artırmak için akıl teri ile alın terini harç etmek gerektiğini söyledi.

27 Eylül 2018 Perşembe 06:38
Bu haber 484 kez okundu
AKIL TERİNİ ALIN TERİYLE HARÇ ETMELİYİZ
Haberici -->
Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknolojileri Komisyon Başkanı ve AK Parti Kayseri Milletvekili Mustafa Elitaş, nitelikli sanayi ürünleri üretimini artırmak için akıl teri ile alın terini harç etmek gerektiğini söyledi.

Kayseri Ticaret Odası’nın (KTO) Eylül Ayı Meclis Toplantısı yapıldı. Meclis toplantısının bu ay ki konuğu AK Parti Kayseri Milletvekili Mustafa Elitaş oldu. Elitaş’ın toplantıya katılımından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getiren KTO Başkanı Ömer Gülsoy, yaptığı konuşmada ekonomi ile ilgili bilgiler verdi. Gülsoy, şunları söyledi;

“Zor bir süreçten geçiyoruz. Bu süreçte hükümet ve iş adamları elinden gelen her şeyi yapıyor. Bizim de iş dünyası olarak üzerimize düşen moralimizi bozmadan azimle ve sabırla çalışarak üretmeye ve satmaya, yeni pazarlar bulmaya gayret göstermektir. Bu saldırıların neticesinde olan sıkıntılarımızı hep birlikte aşacağız. Biz Türk milletiyiz. Bizim için önemli olan çalışmamız ve iş dünyası olarak devletimize güvendir. Allah birbirimize olan güvenimizi kaybettirmesin.”

50 MİLYAR AÇIĞI VAR

Toplantıda konuşan TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknolojileri Komisyon Başkanı ve AK Parti Kayseri Milletvekili Mustafa Elitaş da, şunları söyledi;

“Bundan sonraki dönemde 75 milyar TL’lik bir tasarrufla Türkiye bütçe dengesiyle beraber bunu sağlamış olacak. Bildiğim kadarıyla bütçenin şuan 50 milyar TL bir açığı var. Bu açığı inşallah bu bütçe dengesiyle birlikte 2018 yılında önemli bir şekilde ortaya çıkacak. Faiz dışı fazlayla ilgili hükümetin aldığı kararlılık faiz dışı fazlalığı beraberinde getirecek. Güven unsurunun hasıl olmasıyla birlikte döviz piyasasında ki dalgalanmaların boyu biraz daha daralmaya başladı. Bizim güvenimiz tam olarak hasıl olduğu zaman günlük yüzde 1’e yakın dalgalanmaya geçildiği takdirde bu süreci daha hızlı bir şekilde atlatmamız gerekir.”

KİŞİ BAŞINA EN AZ İKİ DOLAR İHRACAT

“Biz kişi başına en az 2 dolarlık ihracat yapmalıyız. Yada 20 dolar ihracat yapmalıyız. Anadolu’nun gözbebeği Kayseri tüm Türkiye’ye örnek olmaktadır. İhracat odaklı olmalıyız. Türkiye’de ihracatı 170 milyar doları geçti. Kayseri 2 milyar dolara ulaştı. Türkiye ihracatında Kayseri nüfusuna baktığımızda ihracat hemen hemen ülke ile aynı gidiyor. 2 milyar 600 milyon dolarlık 2019 ihracat hedefine ulaşmalıyız. Türkiye 2 dolardan fazla kişi başına ihracat yapıyor. 81 milyon nüfus var ve 180 milyar dolar ihracat var. Kentin nüfusu 1 milyon 300 bin. 1 milyon 400 bin olsa en az 2 milyar 800 milyon dolar ihracat yapmalıyız. Bilgi ve tecrübelerimiz ne varsa size verebileceğimiz, çevremizle yapacağımız ilişkilerle size her zaman destek olacağız.”

CEP TELEFONLU ÖRNEK

“Amerika meşhur bir markası cep telefonu çıkartmış. Fiyatları 10 15 bin lira. Şimdi bu telefonun ağırlığı 180-200 gram. 5 bin lira olsa kilosu 25 bin lira. Tonu 25 milyon lira. Bir kamyona 10 ton desek 250 milyon lira. Kamyonlar 20 ton. 500 milyon lira bunun bir kamyonu. Ona göre hesap yapmalıyız. Alın teri ile akıl terini birleştiremediğimiz zaman maalesef bu işi yapamayız. Üzülerek ifade ediyorum. Toplam ihracatımızda sanayi ürünlerimizin orta yüksek kalitede sanayi ürünlerimizin payı yüzde 38. Az nitelikle sanayi ürünlerimizi oranı yüzde 60. Nitelikli ürünlerimiz payı yüzde 5. Biz bu sanayi ürünlerinin payına yüzde 10 desek mümkün değil. Ama peyder pey artırmalıyız. Akıl teri ile alın terini birleştirmeliyiz. Akıl terini alın terinin içine harç etmeliyiz.

Yeni ekonomi paketinin ana iskeleti buna göre inşa edildi. Teknoparklar. Daha da aktif hale getirmenin yollarını bulmalıyız. 16 teknopark vardı şimdi 60 oldu. Ama burada verimi artırmalıyız. Türkiye’nin önünü aydınlık. 15 Temmuz kahramanlık destanını 18 nisandan sonra başlayan sistematik şekilde devam eden ekonomik saldırıyı önleme güvende diye düşünüyorum. Bunun öncülüğünü sivil toplum kuruluşları yapacaktır.”

HALİ HEDİYE EDİLDİ

Mustafa Elitaş’a konuşmasının ardından KTO Başkanı Ömer Gülsoy ve KTO Meclis Başkanı Cengiz Hakan Arslan tarafından halı hediye edildi.

 

 

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

banner176
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV