banner167
banner182
16 Haziran 2021 Çarşamba

AKKIŞLA’DA BİLİMSEL TARIMA GEÇİŞİN ADIMI ATILDI

İlçe müdürü bilgi verdi

29 Haziran 2017 Perşembe 00:58
Bu haber 747 kez okundu
AKKIŞLA’DA BİLİMSEL TARIMA GEÇİŞİN ADIMI ATILDI
Haberici -->

Akkışla İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İbrahim Ünal, ilçede farklı bir tarım uygulamasına geçtiklerini ve geleneksel tarımdan bilimsel tarım uygulamaları başlattıklarını söyledi.

​İlçenin tarımsal açıdan gelişmesi için büyük çabalar gösteren ve sonuçlarını da gören Akkışla İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İbrahim Ünal, yaptıkları çalışmalarla ilgili bilgi verdi. Ünal, şunları anlattı; “İlçe Müdürlüğü olarak genel bir değerlendirme yapılarak yetiştirici ve hâlihazırdaki durum göz önüne alınarak acilen geleneksel tarımdan bilimsel tarıma hızlı bir şekilde geçilmesi gerektiğini değerlendirerek suyun bol olduğu, parsel sayılarının çok ama büyüklüklerinin az olduğu göz önüne alınarak ne yapıla bilir diye fikir alış verişlerine başladık. Bu durumu farklı kişilerle ve Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürümüz Şükrü Beyle istişare ederek bu bölgede daha önce denenmemiş bir üretimin yapılması hem yetiştiriciye heyecan vereceği hem de yayılım açısından hızlı bir üretim şekli olacağını görüştük. Sonra yine Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şubesinden Ziraat Mühendisi Adnan Şahan Beyle görüşülerek bizim ihtiyacımız olan fidelerin firmalarla görüşülerek temin edileceğini söyledi. Bu hususta da firma sahibi Özden Beyle görüşmeler sonucunda fide temin edeceğini kabul ettiği ancak parselleri yerinde gezmesi gerektiği söylendi. Bu gelişmeler karşısında İlçe Müdürlüğü olarak önder çiftçileri ve görsel açıdan ilerleyen süreçte yatayda çarpan etkisi yüksek olması adına parselleri belirleyerek 4 ayrı parselde yapmaya karar verdik.”

İl Müdürü Ünal, “Bu başlangıç aslında yeni bir işe alet-ekipmansız başlanmayacağını öğretse de imkânsızlıklara ve yağmur muhalefetine rağmen İl Müdürlüğümüzden aldığımız destekle bahçeleri tesis etmeyi başardık.Böylelikle Monterey, San Andreas, Portola ve Albion çeşitlerinden oluşan 20 bin adet fide 4 ayrı parselde toplam 3,5 dekar alanda toprakla buluştu. Bu buluşma üretim açısından küçük ama Akkışla Tarımı açısından çok büyük bir başarıdır. Bu başarı küçük alanlarda katma değeri yüksek ürünler yetiştirerek çiftçimizin ekonomisine katkı sunacaktır” diye konuştu.

 

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

banner176
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV