banner167
banner182
19 Haziran 2021 Cumartesi

ALTI AYDA 68 BİN SALDIRI YAPILDI

İYİ Parti Kayseri il Yönetim Kurulu Üyesi, Araştırma-Geliştirme ve Sağlık Politikalarından sorumlu İl Başkan Yardımcısı Prof.Dr. Zübeyde Gündüz, kadın doktora yönelik saldırı girişimini kınayarak, “Maalesef son 6 ayda 68 bin sağlık çalışanına saldırı yapılmıştır” dedi.

17 Ekim 2018 Çarşamba 09:47
Bu haber 695 kez okundu
ALTI AYDA 68 BİN SALDIRI YAPILDI
Haberici -->
İYİ Parti Kayseri il Yönetim Kurulu Üyesi, Araştırma-Geliştirme ve Sağlık Politikalarından sorumlu İl Başkan Yardımcısı Prof.Dr. Zübeyde Gündüz, kadın doktora yönelik saldırı girişimini kınayarak, “Maalesef son 6 ayda 68 bin sağlık çalışanına saldırı yapılmıştır” dedi.

Prof.Dr. Zübeyde Gündüz, yaptığı açıklamada, “Geçtiğimiz Cumartesi günü hastasını ERÜ Çocuk Acil Servisi'ne getiren bir kişi, hekimlerin hastasıyla ilgilenmediği gerekçesiyle hekimlere önce sözlü saldırıda, arkasından doktor odasına kaçıp kapıyı kilitleyen hekimlere kapıyı yumruklayarak fiziksel saldırıda bulunmuştur. 15 gün önce de benzer bir saldırı ERÜ Erişkin Acil Serviste yaşanmıştır. Son bir ayda ilimizde meydana gelen üçüncü saldırı olayıdır. Sağlık çalışanlarına son 6 yıl içerisinde 68 bin saldırı gerçekleşmiştir. Bu istatistik sağlık çalışanlarının günde 30 şiddet vakası ile karşı karşıya olduğu gibi vahim bir tablo ortaya çıkarmaktadır.Sağlık çalışanlarına artan şiddet olayları Türkiye'nin kanayan bir yarası haline gelmiştir. Tüm meslek grupları arasında, zor durumdaki bireylerle doğrudan teması gerektiren sağlık bakım sektöründe çalışanların, iş yeri şiddetinin en önemli hedefi ve kurbanları olduğu giderek daha fazla görülmektedir. Sağlık çalışanlarına karşı artan şiddetin nedenleri oldukça çeşitlidir. Bunlar içinde en önemlileri sosyal nedenler, sağlık çalışanlarına ve kurumlarına olan güven eksikliği ve beklentilerin yüksek olması, özellikle acil olmak üzere polikliniklerin çok kalabalık olması, sağlık çalışanların zamanlarının kısıtlı ve çalışma sürelerinin uzun olması sayılabilir. Son yıllarda sağlık çalışanlarına karşı artan şiddetten özellikle sosyal etmenlerin sorumlu olduğunu düşünüyoruz. İnsan doğasında var olan “şiddet uygulama” eğiliminin, yararlı alanlara/faaliyetlere yönlendirilememesi, çocukluktan itibaren sorunları şiddet kullanarak çözme alışkanlığının pekiştirilmesi, gençlerin televizyonda her gün onlarca şiddet sahnesi seyrederek yetişmeleri, toplumsal ahlakta, gücü kutsayan değişim ile “güçlü olanın haklı olduğu” fikrinin yaygınlaşması, genel olarak sorunları açıklıkla konuşma, dinleme ve empati alışkanlığının olmamasıdır.”

“Şunu da vurgulamak gerekir ki, hekimlere dönük bu menfur olaylar nedeniyle, tüm hasta veya hasta yakınlarını töhmet altında tutmak insafla bağdaşmaz” diyen Prof.Dr. Zübeyde Gündüz, şunları söyledi:

“Sanki, hastalarla hekimler arasında bir çatışma varmış havası verilmemelidir. Her gün milyonlarca hasta veya hasta yakını, hastanelere, sağlık ocaklarına başvurmaktadır. Bunların arasından birkaç kendini bilmez insanın yaptığı eylemler genellenemez. Bu, her gördüğünde sağlık hizmeti verenlere memnuniyetini beyan eden, gece-gündüz hayır dua eden hastalara haksızlık olur. Sağlıkta şiddetin önlenmesi için bazı çözüm önlemleri alınmasının zamanı gelmiş hatta geçmiştir. Toplumda şiddetin her türlüsüne prim vermeyen bir ahlaki ve hukuki sistem benimsenmeli ve yaygınlaştırılmalıdır. Medya şiddeti teşvik eder yayınlardan vazgeçmelidir. Sevgi, barış, uzlaşmacı kültür ile kavga etmeden tartışma alışkanlığı genç nesillere kazandırılmalıdır. Sağlık kurumlarında, şiddetin önlenmesi, personelin korunması için gerçekçi, uygulanabilir plan yapılmalıdır. Şiddetin sık rastlandığı acil servisler gibi birimlerde, fiziksel ortama ilişkin gerekli değişiklikler yapılmalıdır. Şiddete maruz kalan çalışanlara, anında ve yeterli güvenlik desteği sağlanmalıdır. Yaşanan şiddet eylemleri, kayıt altına alınmalı, hukuka intikal ettirilmelidir. Saldırganlar gecikmeden adaletin hükmüne çarptırılmalıdır. Sağlık kurumlarında hastaların yaşadığı sorunlar, idare tarafından görülmeli ve çözüm bulunmalı, Hasta Hakları ve Hasta İletişim Birimleri gibi üniteler desteklenmeli, buralara insan ilişkilerinde başarılı, iletişim becerisi yüksek görevliler yerleştirilmelidir. En önemli ve ivedi olan ise bir an önce 'Sağlıkta Şiddet Yasasının 'çıkarılması ve hayata geçirilmesidir.”

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

banner176
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV