banner167
banner182
12 Haziran 2021 Cumartesi

ANTİDEPRESAN HAP KULLANIMI ARTTI

Sebiha Ergün açıkladı: İlaçla tedavi çözüm olmuyor

13 Temmuz 2017 Perşembe 08:21
Bu haber 933 kez okundu
ANTİDEPRESAN HAP KULLANIMI ARTTI
Haberici -->

Sosyolog ve Aile Danışmanı Sebiha Ergün, son yıllarda ülkemizde antidepresan haplarının kullanımının arttığına dikkat çekerek bireyleri depresyona iten nedenlerin başında toplumsal etkenlerin geldiğini ve ilaçla tedavinin kesin çözüm olmadığını söyledi.

Türkiye'de son 5 yılda antidepresan kullanımı yüzde 70 arttı. Ruh sağlığı hastanelerinde doluluk oranı da yüzde 100’e ulaştı. Ülkemizde her 10 kişiden 1’i antidepresan kullanıyor ve antidepresan kullanımında kadınlar, erkekleri ikiye katlıyor. Sosyolog ve Aile Danışmanı Sebiha Ergün, depresyonun bireysel farklılarından ziyade kişilerdeki depresyonlara toplumsal nedenlerin neden olduğunu söyledi. 

“Depresyon bir anda başlamaz” diyen Ergün, “Depresyon çok bilinen psikolojik rahatsızlıktır.  Depresyondan önce mutluluk nedir? insanlar neden mutsuz diye bir sorgulama yapmamız daha doğrudur. İnsanın mutsuz olmasıyla ilgili birçok faktör sayabiliriz. Fakat mutsuz ruh hali insanlarda bir anda tezahür etmez. Küçük küçük kaygılar,olanaksızlıklar belki çaresizlikler birikerek mutsuz ruh halini yaratır. Depresyon kişilerin kendilerini üzgün ve boşlukta hissetmesidir.  Depresyonda olan kişi kederli  ruh yapısına sahiptir yani yaptığı hiçbir işten zevk alamaz etrafına pozitif enerji veremez ,içine kapanır, daha önce yaptığı işlerden zevk alamaz hale gelir,enerjisi hiç  yoktur ve kendini sürekli değersiz hisseder, geçmişte yaptığı küçücük bir hatadan dolayı bile kendini suçlayabilir, depresyon tedavi edilmezse daha da ilerleyerek kişiyi işin içinden çıkamayacağı  bir ruh haline sürükleyebilir hatta kişi iyileşemezse intiharla ilgili düşünceleri dahi aklından geçirmeye başlayabilir” dedi.

Aile Danışmanı Sebiha Ergün, depresyonun bireysel farklılıklardan olduğu düşünülse de genellikle kişileri depresyona sürükleyen sebeplerin toplumsal olduğuna dikkat çekti. Ergül, “Özellikle Kayseri örnekleminde değerlendirme yaptığımızda depresyonu tetikleyen sebeplerin başında toplumsal sıkıntılar gelmektedir ve depresyona giren kişi sayısı yıllar içerisinde sürekli artış göstermektedir.  Diğer bir gözlemim ise depresyona giren kişiler hemen bir psikiyatr ile görüşerek ilaç alma yoluyla iyileşmeye çalışmasıdır. Terapi alma yolunu seçen kişi sayısı oldukça düşüktür” diye konuştu.

GEÇİM SIKINTISI DEPRESYONU TETİKLİYOR

Aile Danışmanı Sebiha Ergün, keyfi ihtiyaçlar dışında birde işsizlik var tabi maddi imkansızlıklar gelecek kaygısı en temel depresyon kaynağı olduğunu belirterek, şunları söyledi: “Gençler ve çocuklarda da depresyon oranlarına baktığımızda oldukça yüksektir depresyona girme oranı çocuk depresyonu çok farklı bir konudur çocukların ruh dünyaları bizimkilerden daha karışıktır çocuklar etraflarında olan biten bütün olumsuzluklardan kendilerini sorumlu tutarlar özellikle çevresindeki kişilerin duygusal yıkımlarını hisseder ve hemen bu kötülükleri emerler çocuklar depresyona girdiğinde onları gözlemleyerek farkına varabilirsiniz. Çocuklar depresyondaysa önceden yaptığı davranışların tersini yaparlar genellikle çok konuşkan bir çocuk hiç kimseyle iletişime geçmez duruma gelebilir çok iştahlı bir çocuk yemeden içmeden kesilebilir uyku düzeni bozulabilir böyle durumlarda ebeveynlerin iyi gözlem yapması gerekir ve zamanında bir terapistle görüşmeleri çocuğu da bir çocuk psikologuna götürmeleri yerinde olacaktır.”

 

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

banner176
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV