banner167
banner182
04 Aralık 2021 Cumartesi

ARAŞTIRMACILARA YENİ CİHAZ DESTEĞİ

Erciyes Üniversitesi Teknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi (TAUM)’a, X Işınları Toz Difraktometre Cihazı (XRD) alındı.

07 Mart 2019 Perşembe 09:40
Bu haber 481 kez okundu
ARAŞTIRMACILARA YENİ CİHAZ DESTEĞİ
Haberici -->
Erciyes Üniversitesi Teknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi (TAUM)’a, X Işınları Toz Difraktometre Cihazı (XRD) alındı.

Üniversite imkânları ile temin edilen ve Kayseri’de tek olan yeni cihaz, çimento ve ilaç sanayi, gıda sektörü, madencilik ve endüstriyel uygulamalar ile kalite kontrol ölçümlerinde sadece Erciyes Üniversitesi’ndeki araştırmacılara değil, üniversite dışındaki araştırmacılara da hizmet verecek.

Yeni cihazla ilgili TAUM’da düzenlenen tanıtım toplantısında konuşan TAUM Müdürü Prof. Dr. Uğur Şahin, X Işınları Toz Difraktometre (XRD) cihazının bu yıl TAUM’a kazandırılan ikinci büyük cihaz olduğunu kaydetti. Prof. Dr. Şahin, “Cihazımızla yapılabilecek uygulamalara kısaca bakarsak, cihazla şu analizler yapılabilmektedir. Kristal yapılarının belirlenmesi; çimento sanayi için dolgu maddesi olarak kullanılan cürufların kalitesinin ve polimerlerin üretimindeki kalitenin belirlenmesinde kullanılacak. Yeni ilaç faz geçişleri denetleme, polimerlerde yaşlanma sürecinin araştırılması ve böbrek taşlarının analizlerinde kullanılacak. Gıda sektöründe; gıda koruyucular için, cam kaplama kalınlığının belirlenmesi ve malzeme araştırmalarında tabaka kalınlığı ve ara yüz analizlerinde kullanılacak. Madencilik ve endüstriyel uygulamalarda; jeolojik oluşumlardaki minarelerin, çelik içindeki östenit miktarının, pigmentlerin içindeki titanyum oksitlerinin anatas- rutil dönüşüm miktarının bulunmasında kullanılacak” dedi.

Üniversite imkanları ile alınan ve yaklaşık 2 milyon TL’ye mal olan cihazla ilgili Rektör Prof. Dr. Mustafa Çalış ise şunları söyledi;

“TAUM’da yeni nesil cihazımızı faaliyete geçirme konusunda güzel bir gün yaşıyoruz. Gerçekten araştırma alt yapımız çok kuvvetli Erciyes Üniversitemizin. İnşallah bu cihaz da üniversitemizin araştırma alt yapısına katkı sağlayacak. TAUM tüm araştırmacılarımıza, sanayicilerimize açık bir merkezimiz. İşbirliklerimizi artıracak. Birçok çalışmalarda bu cihazlardan faydalanacağız. Araştırma üniversitemizi daha yükseklere çıkarma konusunda tüm yapılan bu faaliyetler, bu cihazlar, bu merkezlerimiz amiral görevi görüyor. Hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

TAUM binasında gerçekleştirilen cihaz tanıtımında Rektör Prof. Dr. Mustafa Çalış’a, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Murat Borlu ve Prof. Dr. Recai Kılıç ile Genel Sekreter Öğr. Gör. Murat Yenisu eşlik etti.

 

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

banner184
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV