banner87
24 Nisan 2019 Çarşamba

ARIK SAĞLIK EMEKÇİLERİNE SAHİP ÇIKTI

CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, sağlık çalışanlarının hakkını savundu

27 Temmuz 2018 Cuma 07:04
Bu haber 384 kez okundu
ARIK SAĞLIK EMEKÇİLERİNE SAHİP ÇIKTI
Haberici -->
CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, sağlık çalışanlarına tanınan fiili hizmet zammı (yıpranma payı) uygulamasının tüm sağlık çalışanlarını kapsamamasını ve geriye dönük uygulanmamasına tepki gösterdi.

Düzenlemenin eksik olduğunu ifade eden Arık, “Sağlık çalışanlarının bir yıllık çalışmalarına altmış günlük fiilî hizmet zammı uygulanması öngörülüyor. Bu kesinlikle yeterli değildir. Tek cümleyle ifade etmek gerekirse dağ fare doğurmuştur. Söz konusu düzenlemenin tüm sağlık kurum ve kuruluşlarında görev yapan çalışanları kapsaması beklenirken sunulan bu tasarıda sadece sağlık meslek mensuplarıyla sınırlı tutulmuştur, o da eksiktir” diye konuştu.

TBMM’de görüşülen Askerlik Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin 11'inci maddesine üzerinde söz alan CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, sağlık çalışanlarıyla ilgili düzenlemenin beklentileri karşılamadığını vurguladı. Konuşmasının başında sağlıkta şiddet konusuna dikkat çeken Arık, sağlık çalışanlarına yönelik şiddet olaylarının artmasının nedeninin AKP politikaları olduğunu belirterek, “Sayın milletvekilleri, siz hiç uçak rötar yaptı diye yolcusu tarafından dövülen bir pilot gördünüz mü? Ya da davası bir türlü bitirilmedi diye sanık tarafından dövülen bir hâkim? Ya da terörü niçin bitiremediniz diye vatandaş tarafından dövülen bir siyasetçi gördünüz mü? Tabii, bunları derken temennimiz hiç kimsenin şiddete uğramaması, hiç kimsenin öldürülmemesi…  Ama sormak lazım, özveriyle gece gündüz, yirmi dört saat hizmet veren sağlık çalışanlarına niçin, neden bu kadar şiddet uygulanıyor, nedir bunun nedeni? Bunun nedeni, değerli milletvekilleri, sizlersiniz. Evet, sizsiniz. Niçin böyle diyorum? Toplumun daha geniş kısmını yanınıza çekme adına, oy uğruna sağlık çalışanlarını hedef tahtası hâline getirdiniz. Ne dediniz siz? Siz ‘Ben bu doktorlara iğne bile yaptırmam.’ dediniz. ‘Doktor efendi dönemi bitti.’ dediniz. ‘Doktor efendi, hastanın cebinden elini çek.’ dediniz. Bunu derken de kendiniz fakirin fukaranın cebinden elinizi hiç eksik etmediniz. ‘Doktor efendi mani peşinde.’ dediniz. Siz böyle derseniz birileri de gelir, ‘Şu doktor efendiyi bir döveyim de rahatlayayım.’ der. Şunu da peşinin söylemek isterim ki: Doktor efendi hiçbir zaman mani peşinde koşmamıştır. Bugün ‘doktor efendi’, kaybettirdiğiniz itibarının peşinde. Gelin, bu yüce Meclis çatısı altında sağlık çalışanlarına itibarını geri verecek kanunları el birliğiyle, hep birlikte çıkaralım” dedi.

SAĞLIK BİR EKİP İŞİDİR!

Kamuoyunda torba yasa olarak bilinen teklifin içinde yer alan sağlık çalışanlarına fiili hizmet zammı uygulamasının eksiklerle dolu olduğunu belirten Arık, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Bu torba yasanın 11'inci maddesinde sağlık çalışanlarının bir yıllık çalışmalarına altmış günlük fiilî hizmet zammı uygulanması öngörülüyor. Bu kesinlikle yeterli değildir. Tek cümleyle ifade etmek gerekirse dağ fare doğurmuştur. Söz konusu düzenlemenin tüm sağlık kurum ve kuruluşlarında görev yapan çalışanları kapsaması beklenirken sunulan bu tasarıda sadece sağlık meslek mensuplarıyla sınırlı tutulmuştur, o da eksiktir. Değerli milletvekilleri, sağlık bir ekip işidir, hizmetlisinden başhekimine kadar tüm sağlık çalışanları bir hizmet zinciri oluşturur. Sağlık hizmetlerini ekip işi olarak değerlendirmemek, hakların tanımlanmasında ayrımcılık yapmak yanlıştır. Bu durum çalışma barışını ve huzurunu da baltalayacaktır. Bu tasarıdaki en önemli eksiklik ise fiilî hizmet zammı süresinin geçmişe dönük olarak uygulanmamasıdır. Sayın milletvekilleri, bu adaletsizlik değil midir? Yapılması gereken şudur: Beş yıla bir yıl olacak şekilde fayda bakımından da geçmişe dönük ve tüm sağlık emekçilerini kapsayacak bir düzenlemenin hayata geçirilmesidir.”

 

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV