banner167
banner165
15 Ocak 2021 Cuma

ASGARİ ÜCRETLİ NEFESSİZ KALMIŞTIR

Kentte Hak-İş, Türk-İş ve Türk Metal Sendikası başkanları, asgari ücretle ilgili beklentilerini dile getirdi. Türk Metal Sendikası Kayseri Şube Başkanı Ali Gökkaya, “Ücretli çalışanlar korona virüs sürecinde gelir kayıpları ile karaciğerine aldığı aparkat ile nefessiz kalmıştır" dedi.

24 Aralık 2020 Perşembe 07:09
Bu haber 245 kez okundu
ASGARİ ÜCRETLİ NEFESSİZ KALMIŞTIR
Haberici -->

Kentte Hak-İş, Türk-İş ve Türk Metal Sendikası başkanları, asgari ücretle ilgili beklentilerini dile getirdi. Türk Metal Sendikası Kayseri Şube Başkanı Ali Gökkaya, “Ücretli çalışanlar korona virüs sürecinde gelir kayıpları ile karaciğerine aldığı aparkat ile nefessiz kalmıştır" dedi.

Asgari ücretle ilgili konuşan Türk Metal Sendikası Kayseri Şube Başkanı Ali Gökkaya, pandemide riske rağmen çalışan insanların emeklerinin karşılığını almaları gerektiğini belirterek, "Emeği ile geçinmekten öte çaresi olmayan çalışanlar, çıkarıldığı ücretsiz izinde günlük 39 TL nakdi ücret desteği aldı. Aylık 1168 TL olan bu para ile bir aile nasıl geçinebilir? Kısa çalışma ödeneği ile sağlanan en düşük gelir 1700-1800 TL gibi rakamlar etmektedir. En düşük işsizlik ödeneği 1177 TL’dir Bu nedenler ile bu yıl ki asgari ücretin belirlenmesinde pandemi sürecinin verdiği tahribat yani, insani, sosyal, iş ve gelir kayıpları gibi bir çok unsur göz önüne alınmalıdır ve insan onuruna yaraşır bir geçim ücreti tespit edilmelidir" ifadelerini kullandı.

Gökkaya, "Bugün ücretliler üzerinde dayanılmaz boyutlarda vergi yükleri bulunmaktadır. Ücretli çalışanların eline geçen ücret vergi nedeniyle ilerleyen aylarda düşmektedir. Asgari ücret alan işçiler bile yılın son aylarında daha düşük ücret almaktadır. Asgari ücret kadar bir gelirin ücretli çalışanlar için vergi dışı bırakılması yönünde tüm sosyal taraflar arasında görüş birliği oluşmasına rağmen şimdiye kadar herhangi bir düzenleme yapılmamıştır. Asgari ücretlilerle birlikte tüm çalışanların ödedikleri vergi adil duruma getirilmelidir. Ücretli çalışanların ocak ayında aldıkları net ücret ne ise yılın sonunda da o olmalıdır" dedi.

Hak-İş Konfederasyonu Kayseri İl Başkanı ve Hizmet-İş Sendikası Kayseri Şube Başkanı Serhat Çelik de, "Tabii ki asgari ücret ile ilgili hem mevcut enflasyon, hem gıda enflasyonu, hem de çalışanların üzerinde bulunan vergi yükünün hafifletilmesi ile alakalı taleplerimiz var. İnşallah bu talepler hükümet tarafından karşılanır ve çalışanların refahının artacağı bir ücret belirlenir” ifadelerini kullandı.

“Asgari ücretin 3 bin TL’nin üzerinde olmasından yanayız”

Türk-İş Sendikaları Konfederasyonu Kayseri İl Temsilcisi İdris Güven ise, yeni yılda belirlenecek olan asgari ücretle ilgili yaptığı değerlendirmesinde, “Bugün 2 bin 324 TL bilindiği üzere TÜRK-İŞ’in her ay yapmış olduğu istatistiklere göre açlık sınır 2 bin 517 lira olarak bilinmekte, askeri ücret ise açlık sınırının altında kalmaktadır" dedi.

"Asgari ücretin 3 bin TL’nin üzerinde olmasından yanayız”

Güven, 2021 yılında belirlenecek olan asgari ücretin 3 bin TL’nin üzerinde olmasından yana olduklarını söyleyerek, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Bugün ülkemizde bulunan enflasyon oranları da göz önüne alındığı zaman, pandemi de yaşanan olumsuzluklar göz önüne alındığı zaman, asgari ücretin 3 bin TL’nin üzerinde bir rakam olmasından yanayız. Çünkü işçinin alım gücü, çalışanın alım gücü düştü. Ülkemizde 7 milyon insan asgari ücret ile yaşıyor, asgari ücret ile geçiniyor. Bu 7 milyon insanın yüzde 39’u da sendikasız, sendikalı olanlar haklarını alabiliyorlar, ikramiyelerini, sosyal yardımlarını her türlü alabiliyorlar ama sendikasız olanların asgari ücret dışında herhangi bir ücretleri yok. Bu yüzden 2021 yılında belirlenecek asgari ücret 1 yılı kapsayacağı için daha kapsamlı ve daha iyi bir rakam olacak diye bir beklentimiz var. Biz her zaman söylüyoruz asgari ücret herkesin yüzünü güldüren bir rakam olsun. Herkes huzur içerisinde yaşasın, bizim başkada bir talebimiz de bulunmamakta zaten.”

 

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV