banner87
22 Şubat 2019 Cuma

AŞIK SEYRANİ ŞİİR YARIŞMASI SONUÇLANDI

36. Uluslararası Âşık Seyrani Kültür ve Sanat Festivali kapsamında Âşık Seyrani ile ilgili yapılan şiir, kompozisyon ve resim yarışmasının sonuçları açıklandı.

12 Temmuz 2018 Perşembe 21:39
Bu haber 526 kez okundu
AŞIK SEYRANİ ŞİİR YARIŞMASI SONUÇLANDI
Haberici -->
Develi Belediye Başkanlığı tarafından 2-3-4 Ağustos 2018 tarihlerinde yapılacak olan 36. Uluslararası Âşık Seyrani Kültür ve Sanat Festivali kapsamında Âşık Seyrani ile ilgili yapılan şiir, kompozisyon ve resim yarışmasının sonuçları açıklandı.

Develi’deki ortaokul ve lise öğrencilerine yönelik düzenlenen yarışmaya katılan eserler Develi Belediye Başkan Yardımcısı Abdullah İslamoğlu, Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kemal Atik, Emekli Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Kadir Özdamarlar, Halk Aşığı, Yazar ve Ressam Alaattin Oben, Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Yavuz Berber, Türkçe Öğretmeni Remziye Başer, Resim Öğretmeni Mustafa Koç, Şair-Yazar Gökhan Yıldırım ve Develi Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdür Vekili Ali Orhan’ın oluşturduğu kurul tarafından incelenerek dereceye girenler belirlendi.

Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar, Türkçenin doğru ve etkili kullanılmasını sağlayarak, şiir, kompozisyon ve resim aracılığı ile Âşık Seyrani’yi öğrencilere tanıtmak ve öğrencilerin duygu ve düşüncelerini dile getirmesine fırsat vermek amacıyla böyle bir yarışma düzenlendiğini belirtti.

Başkan Mehmet Cabbar, “2-3-4 Ağustos 2018 tarihlerinde yapılacak olan 36. Uluslararası Âşık Seyrani Kültür ve Sanat Festivali kapsamında düzenlediğimiz bu ilk yarışmamızın daha da gelişip güzelleşerek geleneksel hale gelmesini istiyoruz. Böylesi anlamlı bir yarışmada eserleri tek tek inceleyerek titizlikle değerlendiren komisyonumuza evvela teşekkür ediyorum. Dereceye giren yavrularımız başta olmak üzere emek edip Seyrani için eline kalem alan tüm yavrularımızı da yürekten tebrik ediyorum. İnşallah önümüzdeki senelerde daha yoğun katılımlarla bu yarışmamızı tekrar yapmayı ümit ediyorum” dedi.

Başkan Cabbar ayrıca dereceye giren öğrencilerin hediyelerinin bu yıl düzenlenecek 36.Uluslararası Âşık Seyrani Kültür ve Sanat Festivali etkinlikleri kapsamında takdim edileceğini belirtti.

70 eserin değerlendirildiği yarışma sonuçlarına göre ortaokullar arası kompozisyon dalında dereceye giren eserler şu şekilde:

1.Eser: Aşık Seyrani (Sümbüli-Nevzer Erciş İmam Hatip Ortaokulu). 2.Eser: Develi’de Aşık Seyrani (Esme Berk-Kabaklı Ortaokulu). 3. Eser: Memleketimin Şairi (Deniz Aktaş-Gazi Ortaokulu). Ortaokullar arası şiir dalında dereceye giren eserler: 1.Şiir: Seyrani’m (Mehmet Said Sütçü-Soysallı Şükrü Somuncu Ortaokulu). 2.Şiir: Aşık Seyrani (Mustafa İnce-Dudu Şahin Ortaokulu). 3.Şiir: Seyrani (Hafize Tekden-Pembe Cesarettin Kocatürk Ortaokulu).

Ortaokullar arası resim dalında dereceye giren eserler: 1.Eser: Havva Kaman (Çöten Ortaokulu). 2.Eser: Vuslat (Nevzer Erciş Ortaokulu). 3.Eser: Songül Dede (Sindelhöyük Fatih Ortaokulu).

Liseler arası kompozisyon dalında dereceye giren eserler: 1.Eser: Kalb-i Aşık (Ezgi Yılmaz-Fen Lisesi). 2.Eser: Yolumda Yankı Bulan Sivri Bir Kalem: Aşık Seyrani (Belinay Şen-Fen Lisesi). 3.Eser: Üçüncülüğe layık bir eser bulunamamıştır.

Liseler arası şiir dalında dereceye giren eserler: 1.Şiir: Başkadır Everekli Seyrani (Karbeyazı-Ayhan Yıldırım Anadolu Lisesi). 2.Şiir: Seyrani (Can Ali-Fen Lisesi). 3.Şiir: Everek’ten Diyara (Fahri Şair-Fen Lisesi).

Liseler arası resim dalında dereceye giren eserler: 1.Eser: Sarışın (Eda Özbek- Necmiye Mustafa Maşlak Sağlık Lisesi). 2.Eser: Zambak (Emine Aslıhan Özbek-Fen Lisesi). 3.Eser: Minikkuş (Gülşen Toker-Necmiye Mustafa Maşlak Sağlık Lisesi)

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV