banner87
22 Temmuz 2018 Pazar

ASPİRE İLGİ ARTIYOR

Daha çok yağı için üretiliyor

16 Eylül 2017 Cumartesi 08:39
Bu haber 547 kez okundu
 ASPİRE İLGİ ARTIYOR

Çiftçinin aspir yetiştiriciliği için her geçen gün ilgisi artmaya başladı. İlk etapta biodizel amaçlı yetiştirilen aspir şimdilerde yağ için üretiliyor ve tüketimi de oldukça fazla.

Aspir, yalancı safran, Amerikan safranı ve boyacı safranı gibi isimlerle de bilinen, tek yıllık, geniş yapraklı, sarı, kırmızı, turuncu, beyaz ve krem renklerinde çiçeklere sahip, dikenli ve dikensiz tipleri olan, kurağa dayanıklı ve ortalama yağ oranı yüzde 30-50 arasında değişebilen bir yağ bitkisi olarak biliniyor. Aspir bitkisinin, Güney Asya orijinli olduğu, ilk olarak Asya kıtasının güneyinde, Ortadoğu bölgesinde ve Akdeniz ülkelerinde ekildiği bilinmekte ve tüm dünyaya buradan yayılmış olabileceği kabul ediliyor. Hatta milattan önce ekildiği bilinen ve yaklaşık 3500 yıl önce Mısırda ekilmesi nedeniyle, bu bitkinin buradan yayıldığı da kabul edilmekte.

Aspir bitkisinin çiçeklerinde amino asitler, mineral maddeler ve bazı vitaminlerin (B1, B2, B12, C ve E) bulunmasından dolayı sağlık alanında zayıflamak için, ateş düşürücü olarak, kusmayı teşvik ettiği için zehirlenmelerde panzehir olarak ve kabızlığa karşı (ishal yapıcı) öğütülmüş aspir tohumları hardal yağı ile karıştırılarak romatizmaya karşı merhem olarak kullanılıyor. Gıda alanında, kavrulmuş aspir tohumları nohut, buğday ve arpa ile karıştırılarak çerez olarak tüketiliyor.

İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Zeki Büyüktanır, yaptığı açıklamada, şunları söyledi:

"Aspir bitkisi, kuraklığa dayanıklı olduğundan ilçemizin hemen hemen her tarafında, özellikle atıl durumda olan alanlarda, ekonomik olarak getirisi fazla olan diğer bitkilerin yetiştirilemeyeceği alanlarda rahatlıkla yetiştirilebilecek bir bitkidir. Ekim alanı 3000 -4000 da arasında ekiliş mevcut olup, Bünyan Merkez ve Büyük Tuzhisar, Sultan Hanı, Musaşeyh mahallelerinde üretilmektedir. Aspir Tarımının İlçemizde yaygınlaştırılması için İlçe Müdürlüğümüzde görevli teknik personeller koordineli olarak üreticilerimizle çalışmaktadır. Bünyan İlçemizde Biodizel olarak kullanılması amacıyla yetiştirilmiş, daha sonraları ise tohumundaki yağı için yetiştirilmeye başlanmıştır. Aspir yağını çıkaran 2 Ruhsatlı işletme mevcut bulunmakta olup, soğuk pres yöntemleri ile yağı çıkarılarak bölgesel olarak tüketilen, hemde Türkiye piyasalarına arz edilen bir bitkidir. Aspir bitkisi, yağı alındıktan sonra geriye kalan küspe, içerdiği yüzde 25' e varan ham protein oranıyla (ortalama yüzde 22-24) hayvancılıkta iyi bir yem kaynağıdır. Toprak bakımından çok da seçici olmamakla birlikte yazlık bir bitki olduğundan bahar ayında, sıraya ekim yapan mibzerler ile yapılacaksa ekimi yapılabilmektedir. Yaprakların büyük bir bölümünün tamamen kuruduğu ve tablaların elle kolaylıkla harmanlanabildiği ve tanelerin tamamen beyaz renk aldığı dönem hasat zamanı gelmiş demektir. Hububat hasadı yaptığımız biçerdöverler ile hasat işlemi yapılmaktadır.”

Haber: Ersan Temizel 


HABER MERKEZİ

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV