banner167
banner182
25 Eylül 2021 Cumartesi

ATAMADA OBJEKTİF KRİTER YOK

Türk Sağlık-Sen Kayseri Şube Başkanı Kamil Ünal açıklama yaptı

05 Temmuz 2017 Çarşamba 09:57
Bu haber 1255 kez okundu
 ATAMADA OBJEKTİF KRİTER YOK
Haberici -->

Türk Sağlık-Sen Kayseri Şube Başkanı Kamil Ünal, yaptığı yazılı açıklamada, sözleşmeli yöneticilikte adalet, ehliyet ve liyakat istediklerini söyledi. Ünal, “Sağlık Bakanlığı bu ay içinde 4 bin sözleşmeli yöneticinin atamasını gerçekleştirecektir. Bu atamalarda ne yazık ki herhangi bir objektif kriter yoktur” dedi.

Kamil Ünal, açıklamasında, hiçbir bilgi, beceri ve sınava tabi tutulmadan kişiler sözleşmeli idareci olabilmekte ve sağlık kurum ve kuruluşlarını yönetebilmekte olduğunu belirtti. Ünal, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Böyle bir sistemin sonucunda da geçmiş yıllarca fırıncı, kasap, gassal ve tıbbi cihaz şirket görevlilerinin kamu hastanelerinde yöneticilik yapmaları gibi kabul edilemez durumlar ortaya çıkmıştır. Dahası “Adamımız olsun, bizden olsun da çamurdan olsun” mantığının Türkiye’yi sürüklediği felaketi geçtiğimiz yıl 15 Temmuz’da hep beraber gördük ve yaşadık. Bu anlayışın kamudan artık tamamen temizlenmesi gerekliliği ve kamuda adaleti sağlayıp, liyakati tesis etmenin zorunluluğu tartışılmazdır. Bu ayda yapılacak 4 bin yönetici ataması da bu manada ciddi bir sınav olarak kayıtlara geçecektir. Hükümetin birlik, beraberlik söylemlerinin lafta kalıp kalmadığını bize bir kez daha gösterme fırsatı olacaktır.Yenikapı ruhunun boğazlanmaya devam edilip, edilmediğini de sağlık çalışanları test edeceklerdir. Bizim gayemiz, devlete, millete ve memlekete hizmettir. Uyarılarımızda hep bunun içindir. Sağlık çalışanlarının burada temel beklentileri de adaletin tesis edilmesidir. On binlerce sağlık çalışanı görevde yükselme sınavını beklerken, birilerinin hiçbir objektif değerlendirmeye tabi tutulmadan sağlık kurumlarında yönetici olması hem haksızlıktır, hem de bile bile kul hakkına girmektir.”

Ünal, “Sağlık kurum ve kuruluşları, sağlık sistemini ve sağlık çalışanlarını bilen, tanıyan insanlar tarafından idare edilmeli, objektif ve rekabete açık bir sınavda başarılı olmuş, mesleklerinde yetkin insanlar tarafından yönetilmelidir. Ayrıca herhangi bir güvencesi olmadan üst idarecilerin iki dudağı arasına sıkışmış bir yöneticinin hizmet gereklerinden ziyade tek amacının üstlerini memnun etmek olması kamu idaresi açısından son derece zararlı bir anlayıştır. Bizim talebimiz ülkemizin ve devletimizin menfaatidir. Beklentimiz ise adaletin tesis edilmesi, ehliyet, liyakat ve tecrübenin temel kriterler olmasıdır” ifadelerini paylaştı.

“İşin hiç kimseye değil sadece ehline verilmesini istiyoruz” diyen Ünal, açıklamasını şöyle tamamladı:

“Bu durumda hem çalışanlar rahatlayacak, hem emanet ehline teslim edildiğinden, hizmet alanlar daha kaliteli sağlık hizmeti alacak, hem de kendini geliştirmek ve mesleğinde en üst seviyeye gelmek isteyen çalışanların önü açılmış olacaktır.”

 

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

banner184
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV