banner87
25 Mart 2019 Pazartesi

ATAŞ’TAN KASKİ İÇİN BORÇ UYARISI

Ataş uyardı, Çelik açıklama yaptı

13 Mart 2018 Salı 07:26
Bu haber 653 kez okundu
ATAŞ’TAN KASKİ İÇİN BORÇ UYARISI
Haberici -->

Büyükşehir Belediye Meclisi’nde konuşan Pınarbaşı Belediye Başkanı Dursun Ataş, KASKİ’nin aşırı borçlandırılmamasını isteyerek, alınacak krediler sonucunda ipotek konulabileceği uyarısında bulundu. Ataş, ciddi bir kredi kullanımının olduğunu ve gerekirse borçlar ödenene kadar 3-4 yıl yatırımların bekletilmesini talep etti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, özellikle ihmal edilen kırsal kesimler için alınacak krediyle yatırımların yapılması gerektiğini söyledi. Çelik, kanalizasyon, içme suyu ve arıtma tesisi yaptırılması adına önemsediklerini, İller Bankası kredilerinin herhangi bir belediyeye özel uygulaması olmadığı ve herkesin aynı şartlarda kredi kullandığını ifade etti.

Büyükşehir Belediyesi Mart ayı meclis toplantısı yapıldı. Meclis toplantısında gündemde bulunan 88 madde görüşülerek karara bağlandı. Meclisin gündeminde bulunan KASKİ ile ilgili gündem maddesi vardı. Gündem maddelerinde KASKİ’nin özellikle kırsal bölgelerdeki yatırımları için kredi kullanımı ile ilgili İller Bankasıyla görüşülmesi için yetki istendi. Buna göre, KASKİ ile ilgili ilk maddede 118 milyon 750 bin TL; ikinci maddede ise 22 milyon TL’lik kredi kullanılması talep edildi. Bu maddelerle ilgili görüş beyan eden Başkan Ataş, “KASKİ’nin geçmiş yıllardan da ciddi bir borcu var. Kredi kullandı ve ödemeler sürüyor. Yeni kredi kullanımı ile borç artacak. Kırsalda bizim ilçedeki mahallelerden şuana kadar 5 mahallede alt yapı çalışması tamamlandı. Büyük bir çoğunluğu duruyor. Ne kadar adil hizmet gidiyor. Bu KSAKİ’in önünü nasıl tıkacak. Bunlara bakmak gerekir. İpotek konulabilir. Gelirlere el konulabilir. Bu kadar ipotek altına girilmemelidir. O nedenle yatırımların 3-4 yıl daha beklemesinde yarar olacaktır” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, KASKİ Genel Müdüründen, KASKİ’nin hizmetleri ile ilgili son 3 yılda yapılan yatırımlar konusunda Başkan Ataş’a rapor hazırlayarak vermesini istedi. Başkan Çelik, “Merkezde alt yapı konusunda bir eksik yok ama kırsal kesim hep ihmal edilmiş. Yada o günün şartlarında bu hizmetler çeşitli nedenlerle sunulmamıştır. Bu nedenle biz hizmetin sunulmasını istiyoruz. KASKİ hizmetlerinde nüfusa göre kanalizasyon yatırımlarında yüzde 97, arıtma da yüzde 92.5 ve içme suyunda yüzde 100’e ulaştık. Amacımız il genelindeki bütün insanlarımızın aynı hizmeti almasıdır ve kredi kullanmamız bir sorun oluşturmayacaktır” dedi.

Başkan Ataş, mahalle konumuna gelen köylerin 16 ilçeye bağlı olmadığını ve buralara alt yapı konusundaki ihmalin ilçe belediyeleri ile ilgili olmadığının altını çizdi. Ataş, nüfusa göre hizmet ulaşımındaki yüzdelik rakamların gözden geçirilmesi isteyerek, “Başkanım bu konuda size verilen rakamlarda yanlışlıklar var” dedi.

 

 

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV