banner203
06 Şubat 2023 Pazartesi

AVRUPA’NIN SUSAMI KAYSERİ’DEN

Kayserili bir girişimcinin kırsal kalkınma destekleriyle kurduğu tesiste işlenen susam Avrupa ülkelerine ihraç ediliyor.

03 Şubat 2021 Çarşamba 07:06
Bu haber 561 kez okundu
AVRUPA’NIN SUSAMI KAYSERİ’DEN
Haberici -->

Kayserili bir girişimcinin kırsal kalkınma destekleriyle kurduğu tesiste işlenen susam Avrupa ülkelerine ihraç ediliyor.

Kayseri’de işleniyor Avrupa’da tüketiliyor.

Modern tesis sayısının önemli ölçüde arttığı Kayseri’de bir girişimci kırsal kalkınma destekleriyle kapasitesini arttırdığı tesiste ham susamı işleyip paketliyor. Teknolojik altyapısı da yenilenen tesiste işlenen susam hem yurtiçi pazarda satılıyor hem de Avrupa’ya ihraç ediliyor. Kırsal kalkınma destekleriyle kapasitesi arttırılan ve teknolojisi yenilenen tesisin sahibi Kadir Büyükince, hedeflerinin ihraç ettikleri ürün miktarını arttırmak olduğunu söyledi.

Büyükince, “Üretim kapasitemizin artmasıyla birlikte istihdam sayımızda da artışlar yaşandı. Tarım ve Orman Bakanlığının, tarımsal faaliyetler için geliştirilen yeni teknolojilerin üreticiler tarafından kullanımının yaygınlaştırılması için vermiş olduğu destekten yararlanarak, işletmemizin mevcut kapasitesinin oluşturulmasına katkı sağlanması amacıyla desteklerinden dolayı Bakanlığımıza teşekkür ediyorum." dedi.

Kırsal kalkınma destekleriyle kurulan tesisleri tek tek ziyaret eden Kayseri İl Tarım Orman Müdürü Mustafa Şahin, bakanlığın verdiği desteklerin yerine ulaştığını görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Kırsal kalkınma desteğinden faydalanan işletmelerin bölge ekonomisi için önemine değinen Şahin, “Kırsal alanlarda kurulan tarım işletmelerinin ekonomik kalkınmada önemli bir rolü bulunmaktadır. Tarımsal faaliyetlerde bulunan işletmelerimiz bölge nüfusunun önemli bir kısmını bünyesinde barındırmakta ve istihdam olanakları oluşturmaktadır. Kırsal alanlar, insan beslenmesi için gerekli gıda maddeleri ihtiyacını karşılamakta ve gıda endüstrisi için gerekli hammaddeleri sağlamaktadır. Ayrıca Bakanlığımız tarafından verilen desteklerin yerine ulaştığını görmek beni oldukça memnun etti. İşletmenin çalışmalarının bölgemizde çarpan etkisi oluşturarak desteklerden yararlanan işletme sayısının artmasını, bu nedenle de yatırımcılarımızın Kırsal Kalkınma Yatırımları Desteklerine başvurarak yararlanmalarını istiyorum.” şeklinde konuştu.

Tarım ve Orman İl Müdürü Şahin, kırsal kalkınma yatırımları ile büyüyen işletmelerin istihdama önemli katkı sağladıklarını da sözlerine ekledi. (Kaynak: Kayseri İl Tarım ve Orman Müdürlüğü)

HABER MERKEZİ

    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
ARŞİV