banner153
23 Eylül 2020 Çarşamba

BAKAN DESTEK MİKTARINI AÇIKLADI

MHP Kayseri Milletvekili İsmail Özdemir, Kayseri İlinin tarımsal potansiyelinin önemine değinerek, tarım sektöründe yaşanan sorunları ve tarımsal destekleri sorgulayarak konuyu Meclis gündemine taşımıştı. Gündeme getirilen sorulara bakanlık açıklama yaparak bilgi verdi.

01 Temmuz 2019 Pazartesi 09:36
Bu haber 346 kez okundu
BAKAN DESTEK MİKTARINI AÇIKLADI
Haberici -->

MHP Kayseri Milletvekili İsmail Özdemir, Kayseri İlinin tarımsal potansiyelinin önemine değinerek, tarım sektöründe yaşanan sorunları ve tarımsal destekleri sorgulayarak konuyu Meclis gündemine taşımıştı. Gündeme getirilen sorulara bakanlık açıklama yaparak bilgi verdi.

MHP Kayseri Milletvekili İsmail Özdemir, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından yanıtlanması istemiyle Meclis Başkanlığı’na verdiği yazılı soru önergesinde, sanayi ve ticaret kenti olarak bilinen Kayseri’de hızla artan nüfusa bağlı olarak tarım ve hayvancılık sektörünün de önemini her geçen gün arttırmakta olduğunu ve Kayseri ilinde 16 ilçenin yaklaşık 12'sinin geçim kaynağı tamamen tarım ve hayvancılık olduğunu ifade etmişti.

Özdemir, önergesinde Kayseri’de bölgesel havza bazlı destekleme kapsamına geçildiğini ve bu kapsamda Buğday, Arpa, Çavdar, Yulaf, Yem Bitkileri, Nohut, Mercimek, Aspir üretildiğini ancak en çok üretilen Kabak Çekirdeği, Ayçekirdeği ve Şeker Pancarının destek kapsamında bulunmadığını, bu ürünlerin de havza bazlı destek kapsamına alınması gerektiğini ifade ederek şunları sormuştu. Devamında, “Kayseri’de üretilen Kabak Çekirdeği, Ayçekirdeği ve Şeker Pancarı’nın destek kapsamında alınması konusunda Bakanlığınızın bir çalışması var mıdır?” diye sordu.

Verilen soru önergesine Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından şu cevap verildi; “Bakanlığımızca bitkisel üretimde; Ülke potansiyelimizi etkin kullanmak, planlı üretime geçmek Bu çerçevede Ülkemiz için önemli olan tarımsal ürünlerde kendi kendine yeten planlı bir üretim için yeni ve etkin bir destekleme modeline geçiş hedeflenmiş ve gerekli çalışmalar yapılmıştır. Bu kapsamda "Havza Bazlı Tarımsal Üretimi Destekleme Modeli" uygulamasına geçilmiş olup, 945 havzada Ülkemizde arz açığı bulunan, stratejik insan ve tarımsal yeterliliğimizi üst seviyeye çıkarmak için önemli projeler başlatılmıştır bölgesel önem arz eden ve hayvan beslenmesi bakımından önemli olan 21 ürün desteklenmektedir. Ayrıca, kabak çekirdeği, ay çekirdeği ve şeker pancarı üreticilerine Bakanlığımızca 14 TL/dekar olarak mazot ve gübre desteği verilmektedir.”

Bakanlık tarafından bu sorulara verilen cevap ise şu şekildedir: “Kayseri İlinde Aralık 2018 tarihinde TARSİM (Tarım Sigortaları Havuzu) Kayseri Bölge Müdürlüğü faaliyetine başlamıştır. Bakanlığımız ilgili kuruluşu Et ve Süt Kurumu Genel Müdürlüğü'nün Kayseri İline yönelik henüz herhangi bir yatırım projesi bulunmamaktadır. İPARD uygulama İllerinin artırılması Avrupa Birliği tarafından ayrılan bütçenin kısıtlı olması nedeniyle Avrupa Komisyonu tarafından kabul edilmemiştir. Bakanlığımızca 42 ilin dışında kalan 39 ilde İPARD benzeri ulusal destek programları oluşturulmuştur. Bu çerçevede Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı (KKYDP) desteklerinin kapsamı genişletilmiş ve destek limitleri artırılmıştır. Kayseri İlimiz de kırsal kalkınma yatırımları kapsamında KKYDP desteklerinden yararlanabilmektedir.”

 

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV