banner87
22 Temmuz 2018 Pazar

BAKANLIKTAN SEPSİS SEFERBERLİĞİ

ERÜ'de toplantı düzenlendi

15 Eylül 2017 Cuma 07:36
Bu haber 359 kez okundu
 BAKANLIKTAN SEPSİS SEFERBERLİĞİ

İl Sağlık Müdürü Dr. İsmail Kılıç, Sepsis’in dünyada 30 milyondan fazla kişiyi etkileyen, görülme sıklığı her geçen yıl artış gösteren önemli bir sağlık problemi olduğunu kaydetti. Bakanlığın bu konuda SEPSİS farkındalık, tanı, ilk tedavi ve ileri tedavileri içeren eğitim seferberliği planladığını duyurdu.

Sağlık Bakanlığı ile Türk Yoğun Bakım Derneği’nin katkıları ile yurt genelinde “SEPSİS” hastalığı konusunda farkındalık eğitimleri kapsamında Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Hastaneleri’nde “SEPSİS 2017-2018 Eğitim Paketi” sunumu gerçekleştirildi.

Gevher Nesibe Hastanesi Başhekimlik A Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen etkinliğe; Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Karamehmet Yıldız, İl Sağlık Müdürü Dr. İsmail Kılıç, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hakan Poyrazoğlu, Tıp Fakültesi Hastaneler Başhekimi Prof. Dr. Kudret Doğru ile çok sayıda hekim katıldı.

Eğitim toplantısının açılış konuşmasında İl Sağlık Müdürü Dr. İsmail Kılıç, Sepsis’in dünyada 30 milyondan fazla kişiyi etkileyen, görülme sıklığı her geçen yıl artış gösteren önemli bir sağlık problemi olduğunu kaydetti.

İl Sağlık Müdürü Kılıç, “Geçtiğimiz yıllarda 13 Eylül Dünya Sepsis Günü olarak kabul edilmiş ve farkındalık eğitimleri düzenlenmiş olup, 26 Mayıs 2017 yılında Cenevre’de gerçekleştirilen Dünya Sağlık Kurulunda önemli hastalıklar listesine alınmıştır. Ve böylelikle 13 Eylül Dünya Sepsis Günü resmen kabul edilmiştir. Bu gelişmeler doğrultusunda Sağlık Bakanlığı himayesinde sağlık çalışanlarının eğitimini hedefleyen SEPSİS farkındalık, tanı, ilk tedavi ve ileri tedavileri içeren eğitim seferberliği planlanmıştır” dedi.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Karamehmet Yıldız ise yaptığı konuşmasında Sepsis’in hızla yayılan bir hastalık olduğuna dikkat çekti.

Rektör Yardımcısı Yıldız, “2017 yılından itibaren her yıl 13 Eylül’de bu etkinlikleri gerçekleştiriyoruz. Şimdiye kadar etkinlikler Eğitim ve Araştırma Hastanemizde yapılmaktaydı. Bu yıl ise İl Sağlık Müdürlüğümüz ile Türk Yoğun Bakım Derneği tarafından düzenlenen etkinliğe, üniversite olarak ev sahipliği yapmaktan mutluyuz. Her yıl 30 milyon kişiyi etkileyen bu hastalıkla ilgili, hekimlerin ve sağlık çalışanlarının bilgi sahibi olması oldukça önemli” diye konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aliye Esmaoğlu Çoruh, SEPSİS hastalığı konusunda farkındalık, tanı ve tedavi programını içeren “SEPSİS 2017-2018 Eğitim Paketi Sunumu” gerçekleştirdi.

SEBSİS HASTALIĞI NEDİR

Sepsis bir mikrobun kanda, vücut sıvılarında veya dokularda çoğalması sonucunda vücutta oluşan hastalık ve hasar halidir. Sepsis bakteri, virus ve mantar gibi farklı mikrop türleri ile gelişebilir. Mikrop kan veya komşuluk yoluyla birden fazla organa yayılarak organların normal fonksiyonlarını bozar, hastalık zamanında ve uygun şekilde tedavi edilmezse şok ve ölümle sonuçlanır. Çocukluk yaş grubunda özellikle zamanından önce doğan veya doğum kilosu düşük bebeklerde, hastanede uzun süredir tedavi görmekte olanlarda, bağışıklık sistemini zayıflatan bir hastalığı olan bebek ve çocuklarda sepsis gelişmesi daha kolaydır.

Tüm dünya ülkeleri için ciddi bir halk sağlığı sorunu olan ve vücudun enfeksiyona karşı geliştirdiği kontrolsüz yanıt ile kendi doku ve organlarına zarar vermeye başlamasıyla ortaya çıkan SEPSİS, erken tanı konularak tedavi edilmemesi halinde birçok organda yetmezliğe, şok’a ve yüksek oranda ölüme yol açıyor. Her yıl dünyada yaklaşık 8 milyon kişinin ölümüne neden olan ve yalnız erişkin hastalarda değil çocuklarda da önemli ölüm nedenlerinden olan SEPSİS, yılda 5 milyondan fazla yenidoğan ve çocuk ölümüne de yol açıyor. 

 

İHA

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV