banner153
26 Kasım 2020 Perşembe

BALIK ÜRETİMİNDE ÜÇÜNCÜYÜZ

Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa Şahin, Kayseri’nin Türkiye içsu balıkları yetiştiriciliğinde denize kıyısı olmayan iller arasında üretimde üçüncü sırada yer aldığını açıkladı.

31 Ağustos 2019 Cumartesi 23:06
Bu haber 345 kez okundu
BALIK ÜRETİMİNDE ÜÇÜNCÜYÜZ
Haberici -->

Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa Şahin, Kayseri’nin Türkiye içsu balıkları yetiştiriciliğinde denize kıyısı olmayan iller arasında üretimde üçüncü sırada yer aldığını açıkladı.

​Pınarbaşı ilçesinden doğan Zamantı Irmağının başlangıcında Şerefiye kaynağı üzerinde kurulu olan Uzunyayla Alabalık Tesisleri ziyaret edildi. Ziyarete İl MüdürüMustafa Şahin ile beraber Kayseri Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Veli Altınkaya ve kentin Basın-Yayın Temsilcileri, Pınarbaşı Kaymakamı Aziz Oğuz Alemdaroğlu ile İlçe Jandarma Komutanı ve beraberindekiler katıldı.

Burada bilgi veren Şahin, “Kayseri'de su ürünleri yetiştiriciliğinin ilk alabalık tesisi 1987 yılında, Pınarbaşı ilçemize bağlı Yukarıkaragöz mevkiinde kurulmuştur. Kayseri, 2013 yılında 70 işletmede 11.225 ton alabalık üretimiyle, Türkiye içsu balıkları yetiştiriciliğinde denize kıyısı olmayan iller arasında 3'üncü sırada yer almıştır.Kayseri'de su ürünleri yetiştiricilik belgesine sahip Temmuz 2019 tarihi itibariyle 39 alabalık işletmesi vardır. Bu işletmeler toplam 20.216 ton/yıl alabalık üretme kapasitesine sahiptir. Karasal alanda kurulu 5 büyük kuluçkahanede yıllık 185 milyon adet yavru alabalık, 165 milyon adet alabalık yumurtası üretimi kapasitesi bulunmaktadır. Bu üretim değeri ile Kayseri, Türkiye alabalık yavru ve yumurta ihtiyacının yüzde 37-40 kadarını karşılayabilmektedir. İlimizde en yoğun yetiştiricilik faaliyeti, 16 işletmenin yıllık toplam 14 bin 100 ton su ürünleri kapasitesi ile Yamula Baraj Gölü'nde gerçekleşmektedir. Pınarbaşı ilçesinde bulunan büyük alabalık çiftliği ve kuluçkahaneler ile birlikte 15 adet tesiste bölgenin en leziz alabalıkları yetiştirilmektedir. Her yıl yayımlanan 'Su Ürünleri Yetiştiriciliği Desteklenmesi Hakkında Uygulama Tebliği' kapsamında;  yetiştiricilerimize 2003-2018 yıları arasında 54 milyon 164 bin 326 lira 68 kuruş su ürünleri destekleme ödemesi yapılmıştır.Kaynak suları ve barajlarda kurulu olan tesislerde yapılan üretimle şehrimiz zaman içerisinde Türkiye'nin içsulardaki ilk üç alabalık üretim merkezinden biri haline gelmiştir. Tertemiz kaynak sularında üretilen alabalığımızın yüzde 90 kadarı ihracatla satılmakta, ancak sadece yüzde 10 kadarı iç piyasada tüketime sunulmaktadır. İlimiz balıkçılık sektöründe iç piyasadaki payın artırılabilmesi, temiz kaynaklarda titizlikle üretilen bu sağlık dolu balığı halkımızın daha çok tüketmesine bağlıdır. Bunun için tanıtım ve bilinçli tüketime yönelik faaliyetlerin, kamu ve sivil toplum kuruluşlarınca daha da arttırılması gerekir. Sağlıklı nesiller için balık haftada en az bir kez tüketilmelidir. Bu nedenle su hayattır, su kaynağındaki hayat balıktır.”

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV