banner153
02 Aralık 2020 Çarşamba

BALKONSUZ EVE BENZER

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Mustafa Aksu, “Tarımı olmayan ülkelerin balkonsuz eve benzer” dedi.

02 Eylül 2019 Pazartesi 09:37
Bu haber 312 kez okundu
BALKONSUZ EVE BENZER
Haberici -->
Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Mustafa Aksu, “Tarımı olmayan ülkelerin balkonsuz eve benzer” dedi.

Kayseri Ticaret Odası Konferans Salonu'nda düzenlenen Tarım ve Orman Sektör Değerlendirme Toplantısına, Kayseri Valisi Şehmus Günaydın, Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Mustafa Aksu, Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, AK Parti Kayseri Milletvekili Taner Yıldız, MHP Kayseri Milletvekili Baki Ersoy, STK yetkilileri ve çok sayıda davetli katılım sağladı.

Ticaret Odası Başkanı Ömer Gülsoy'un selamlama konuşmasının ardından Ticaret Borsası Başkanın Recep Bağlamış bir konuşma yaptılar. Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa Şahin il müdürlüğü çalışmaları ile ilgili bir sunum yaptı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, MHP Milletvekili Baki Ersoy, AK Parti Kayseri Milletvekili Taner Yıldız'ın konuşmalarının ardından Bakan Yardımcısı Mustafa Aksu konuşmalarında, tarımı olmayan ülkelerin balkonsuz eve benzeyeceğini belirterek, "Dünyanın bütün ülkelerinde beslenme, gıda ve sağlık kolları, önem sıralamasında ilk sırayı oluşturmakta. Bu bağlamda küresel ölçekte gıda, tarım ve hayvancılık sektöründe giderek öneminin arttığını daha da net bir şekilde her yıl görünmekte. Her seferinde ifade ettiğimiz gibi, bir devlet için gıda ve tarım ihtiyacı önümüzdeki süreçte savunma sanayiden daha da önemli bir hal alacağını ifade etmek isterim. Dünyayı doyuran ülkenin dünyanın lider ülkesi olacağını çok net bir şekilde göreceğiz. Şu da bir gerçek ki, tarımı olmayan ülkeler balkonsuz eve benzeyecekler. Bir şey eksik olacak ve bir şeyi gidermek için, bir başka ülkeye, bir başkasına ihtiyaç duymak zorunda kalacak. Türkiye olarak tarımsal hasılatta Avrupa'da ilk sıradayız. Bu da gerçek rakamlar. Dünyada 7.'yiz. yani bu sayıları toprak varlığı olarak değerlendirdiğimizde, toprak varlığı tarımsal alanda 17. sırada. Bu da şu demek, biz aslında fena değiliz ama çok daha iyi bir noktaya gitmemiz lazım ki nüfusumuz hızlı bir şekilde artmakta. Bu tabloda bize aslında arazilerimizi iyi kullandığımızı göstermekte" dedi

Tarım ürünlerinin ciddi şekilde istihdam oluşturduğu kaydeden Kayseri Valisi Şehmus Günaydın da, "Tarım sektörü ülkemiz açısından son derece önemli. Geçen yıl yaklaşık 169 milyar dolarlık bir ihracat yaptık. Bunun yaklaşık 22 milyon doları tarım ürünleri ve biliyorsunuz tarım ürünlerinde de ciddi şekilde istihdam oluşturduğu için, ülke ekonomimiz açısından tarım ve hayvansal üretim son derece önemli. Kayserimiz açısından değerlendirdiğimiz zaman, her ay iki tane ilçeyi ziyaret ediyoruz. Oradaki ilçe başkanlarımızla ve vatandaşlarımızla sohbet ediyoruz. Geçen hafta Yahyalı'ya giderek belediye başkanımızla konuştuk. Tarımsal üretimimizi bire bir takip ediyoruz ve her ilçemizde sahip olduğumuz avantajları konuşuyoruz. Alım heyetlerimizi bu sene Yahyalı'ya yönlendirdik ve elmanın kilosu geçen seneye göre güzel bir fiyat artışıyla dışarı satmakla karşı karşıyayız ve inşallah bu böyle devam eder. Tüketici ve üretici arsındaki dengeyi muhafaza etmemiz lazım" ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından toplantı katılımcılarla soru cevap şeklinde devam etti.

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV
banner157