banner153
31 Mart 2020 Salı

BAROLAR ERTELENMESİNİ İSTEDİ

Türkiye genelinde 74 Baro Başkanı ortak bir kararla Adalet Bakanlığı’na dilekçe göndererek korona virüs salgınından dolayı bütün mahkemelerde duruşmaların ileri bir tarihe ertelenmesini istedi.

20 Mart 2020 Cuma 09:42
Bu haber 570 kez okundu
BAROLAR ERTELENMESİNİ İSTEDİ
Haberici -->
Türkiye genelinde 74 Baro Başkanı ortak bir kararla Adalet Bakanlığı’na dilekçe göndererek korona virüs salgınından dolayı bütün mahkemelerde duruşmaların ileri bir tarihe ertelenmesini istedi.

Kayseri Barosu Başkanı Avukat Cavit Dursun, Adalet Bakanlığı’na 74 baro başkanı olarak verdikleri ortak dilekçeyi paylaşarak, daha önce alınan kararın yetersizliği ve duruşmaların ertelenmesini mahkemelere bırakılmamasını talep ettiklerini belirti.

Bakanlığı, ‘Adli ve İdari Yargıda sürelerin durdurulması hakkın’ başlıklı gönderilen ve 74 baro başkanının imzasının bulunduğu dilekçede, şu ifadeler yer aldı;

“Yaşamakta olduğumuz Corona Virüs tehlikesi nedeniyle, Bakanlığınız tarafından alınan önlemlerle birlikte, son kez HSK tarafından verilen tavsiye niteliğindeki karar çerçevesinde, çalışma alanlarımız olan adliyelerdeki yoğunluğun azaltılması bağlamında duruşmaların ertelenmesi gündeme gelmiştir. Ancak, kararın mahkemelerin inisiyatifine bırakılmış olması uygulama açısından ciddi karışıklıklara yol açmıştır.

Keza bu tedbirler bağlamında, yeni çalışma koşulları oluşmuş ve bu temelde pek çok özel kuruluş ve avukatlar kamu sağlığı tedbirleri bağlamında evden çalışma sistemine geçmiştir. Bu yeni çalışma sistemi nedeniyle, yasal sürelere uyularak cevap dilekçeleri verilmesi ve delillerin sunulabilmesi güçleşmekte ve hak kayıpları doğurma ihtimali taşımaktadır.

Keza, delillere erişimde yaşanan bu zorluk evvelce mahkemeler tarafından verilmiş kesin sürelere riayet edilememesi veya evinden faaliyetlerini sürdüren meslektaşlarımızın süre kaçırma endişesiyle ofislerine gitmeleri ve yine hastalık riski altındaki alanlarda bulunmaları sakıncasını da içermektedir.

Bu kapsamda, biz aşağıda imzası bulunan Barolar, gerektiğinde yasal düzenleme için uygun koşullar yaratılarak; Öncelikle genel nitelikte bir düzenleme ile tüm ülkede mahkemelerin inisiyatifine bırakılmaksızın duruşmaların ertelenmesi konusunda ortak bir düzenleme yapılması. Süre öngören tebliği içeren elektronik tebligatların durdurulması da dahil olmak üzere, 10.03.2020 tarihinden olağanüstü dönem sona erinceye kadar adli ve idari yargıda tüm sürelerin durdurulmuş sayılması. İlgili tüm sürelerin olağanüstü dönem sona erdikten sonra 7 gün uzatılması. Bu hususta gerekli yasal düzenlemelerin yapılarak acilen yürürlüğe konulması hususunu takdirlerinize sunarız.”

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV