banner87
21 Şubat 2019 Perşembe

BASİT BİR KADIN HEYKELİ OLAYI DEĞİLDİR

Kayseri Ticaret Odası (KTO) eski başkanlarından Hasan Ali Kilci, kadınlar Çarşısı girişindeki kadın heykeli ile ilgili açıklama yaptı

30 Temmuz 2018 Pazartesi 16:53
Bu haber 338 kez okundu
BASİT BİR KADIN HEYKELİ OLAYI DEĞİLDİR
Haberici -->
Kayseri Ticaret Odası (KTO) eski başkanlarından Hasan Ali Kilci, kadınlar Çarşısı girişindeki kadın heykeli ile ilgili açıklama yaptı. Kilci, oraya dikilen kadın heykelinin basit bir anıt yada heykel olmadığını, çok derin anlamı olduğunu, Kayserili kadınların Milli Mücadeleye verdiği desteğin simgesi olduğunu belirtti.

KTO tarafından kadın heykelinin kaldırılmasıyla ilgili basın açıklaması yapan Hasan Ali Kilci, “Bu basit bir heykel kaldırma olayı olarak algılamadık” dedi. Esnafın heykelin kaldırılmasıyla ilgili olarak imza verdiği konusunda da bir soruya cevap veren hasan Ali Kilci, olayın doğru olmadığını dikkat çekti. Kilci, “Doğru değil. Bazı esnaf arkadaşlarımızla görüştük. Bizden böyle bir talep geldi demedi. Öyle talepleri olmadı. Şuan KTO Başkanı olan Ömer Gülsoy kardeşimizin işyerine yakınlığı 50-60 adımdır. Her gün arkadaşımız burayı görüyor” şeklinde konuştu.

Heykelin yeniden yerine konulacak olması ve bu yönde açıklama yapılmasını olumlu bulan Kilci, Kapalı Çarşı ve Kadınlar Çarşısı eski başkanlarından Necmettin Feyzioğlu ile birlikte yaptığı toplantıdaki açıklamasında, “Bu basit bir heykel olayı değildir. Buradan başka mecralara gitmesin. Buradan başlayarak bir takım heykeller gündeme gelecekse Atatürk’ün heykeline el sürdürtmeyiz. Öyle düşünmüyoruz. Aklımıza geldi” diye konuştu.

Hasan Ali Kilci, Gazeteciler Cemiyeti’nde Kadınlar Çarşısı heykeli ile ilgili basın açıklaması yaptı. Kilci, açıklamasında atılan adımları olumlu bulduklarını dile getirerek, şunları söyledi;

HERKESİN OLURUYLA HEYKEL YAPILDI

“Kadınlar Çarşısı’nın giriş kapısında, o günkü tarihi yaşatmak onun anlamını gelecek kuşaklara aktarabilmek dolasıyla İstiklal Savaşı’ndan, Milli Mücadele de Türk kadının neler yaptığını göstermek adına oraya heykel yapılmasına karar verdik. O dönemde yönetimde bulunduğumuz KTO, bazı derneklerimizle birlikte ilçe ve büyükşehir belediyesinin oluruyla bunu yaptı. Bu basit bir olay değildir. Milli şuura sahip herkesin hassasiyeti var. Bizlerde sizlerin de biliyorum ki; milli hassasiyetleri yaşatan ve yaşatılması gerektiğine inanan insanlarsınızdır.”

AÇIKLAMAYI ÖNCE YAPSALARDI…

“2003 yılında Kadınlar Çarşısının kapısına yani şimdiki bulunduğu yere kadın heykeli dikildi. Bu heykelin 15 yıllık geçmişi var. Yıpranmış olabilir. Şimdiki ticaret odası başkanımızın açıklaması var. Bu açıklamayı bizim açıklamamızdan önce yapmış olsalardı. Tamir tadilat yapılacak yada çok daha iyisi yapılacağını söyleseydi bizde şuan bunu desteklerdik. Teşekkür ederdik. Bu basit bir heykel kaldırma olayı olarak algılamadık. Arkadaşımızın açıklaması çok anlamlıdır. Öyle olduğuna da inanıyoruz. KTO Başkanımız Ömer beyinde hassasiyeti olan ve KTO’da da bu hassasiyeti taşıdığını biliyoruz. Takipçisi olacağız. Basında takipçisi olsun.”

KADINLAR ÇARŞISI BİZİM İÇİN DEĞERLİDİR

“Kapalı Çarşı ve Kadınlar Çarşısı bizim için değerlerdir. Önemlidir. Vakıflar Genel Müdürlüğü, bakanlıklar, bürokratlar burası tam isteğimiz şekilde olmasa da iyileştirdi ve güzel hale getirildi. Kurtuluş Savaşı’nın Türk kadının Kayserili kadınların neler yaptığını Gazi Paşa, Atatürk’ün emri ile neler yaptığını Mızrak Duruşlu kadınlarla anlattık. İyi bir kampanya idi ve çok sayıda insanımız istifade eti. Avrupa Birliği projemizdi. Kadınlar Çarşısı Kayserili anaların, ‘Ben şehit anasıyım. Askerlerde benim evlatlarımdır’ diyen kızının çeyizinden, şu esvapları çam sakızı çoban armağanı vereceğim diyerek başlattığı kampanya ile elde edilen gelirle milli mücadelede cephane alınarak cepheye bizzat Kayserili kadınlarımız tarafından sevkiyatının başlatıldığı önemli bir mekandır. Basit bir kadın anıtı ve kadın heykeli olarak görülmemelidir. Çok derin anlamı vardır. Heykel değildir. Simgedir. Bundan dolayı tepki gösterildi. Keşke oda yönetimi ve ilgiler çok daha iyisini yapacaklarını söyleselerdi. Bugün kimse yorulmazdı. Basın açıklamasını yapmazdık.”

FERİŞTAHI GELSE YAPARDIM

“Çok söylenecek başka boyutları da var. Ben onları söylemek istemiyorum. Bu kale önünde heykelin kaldırıldığı yerde yapmak basın açıklamasını yapmak istiyorduk. Bir yetkili arkadaşımızın başkanım sıkıntılı dönemden geçiyoruz demesiyle vazgeçtik.  Yoksa ben feriştahı gelse gider basın açıklamamı yaparım. Çekinmem kimseden. Tüm Kayserili insanların ve Türk kadınını ilgilendiren meseledir.”

HER KAHRAMANI DOĞURAN BİR KADINDIR

Türk kadınına yapılanlar hepimiz tarafından lanetlenmektedir. Kadınlar annelerimizdir. Annelerin elleri öpülesidir. Her kahramanı doğuran bir anne vardır. Atatürk’ü de Fatih Sultan Mehmet’i de. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ı da doğuran bir ana vardır. Analarımız elleri öpülesidir. Gelip geçen insanların kafasına heykelin bayrağının değdiği ve yaralanma olduğu söylendi. Oysa öyle değil. Çünkü 2.5 metre yüksekliği vardır. Rastgele yapılmadı. Teklif ve bilgiler alındı. Yüksekliği de standartlara uygundur. Buradan geçen arkadaşlarımız Amerikan basketbol liginde oynayan arkadaşlar değildir.”

ESNAF ARKADAŞLARLA GÖRÜŞTÜK

“Biz bunun daha iyisini yapıyor. Daha güzelini yapıp Kayseri’ye yakışan anıtı dikerek Kayseri Kadınlar Çarşısının ve İstiklal Savaşımızın anlamını gelecek nesillere aktaracağız denmelidir. Bazı söyleyeceklerim var demiştim. Onları söylemeyeceğim. Doğru değil. Bazı esnaf arkadaşlarımızla görüştük. Bizden böyle bir talep geldi demedi. Öyle talepleri olmadı. Şuan KTO Başkanı olan Ömer Gülsoy kardeşimizin işyerine yakınlığı 50-60 adımdır. Her gün arkadaşımız burayı görüyor.”

ESNAFIMIZ BASİT SÖZ SÖYLEMEZ

“Esnafımızın böylesine basit bir söz söylemez. Kayseri’de Savaş mı oldu ki deniyor. Savaş göbeğimizde mi olacak. Savaş kafalarımızda olmuştur. Yüreğimizde olmuştur. Menbiç’te savaşlar oluyor. Burada bizim ciğerlerimiz yanmıyor mu? Elbette ki yanıyor. Kayseri’ye kimsenin hakaret etmeye hakkı yok. Bugün olduğu gibi Kayserili her zaman görevini yerine getirmiştir. Sessiz değiller. Türk Kadınlar Birliği Kayseri Şubesi başkanımız Ayşe Uzunlu burada olacaktı. Her ne hikmetse heykelin kaldırılma olayına tepki gösterdiği için büyük anlamda sosyal medyada saldırılar var. Yani bunlar doğru değil. Sahip çıkan kadın kuruluşlarımız var. Onlarda ayrı açıklama yapacaklar. Saygı duyarım. Sessiz kaldıklarını düşünmüyorum.”

ATATÜRK’ÜN HEYKELİNE EL SÜRDÜRTMEYİZ

15 yıl oldu. Yıpranma olabilir. Tadilatlar yapıldı. Kime ne zararı var bunun. Önemli bir simgedir. Kadınlarımız için. Basit bir heykel olayı değildir. Buradan başka mecralara gitmesin. Buradan başlayarak bir takım heykeller gündeme gelecekse Atatürk’ün heykeline el sürdürtmeyiz. Öyle düşünmüyoruz. Aklımıza geldi. Olacağını sanmıyoruz. Birileri de söyledi. Ama arkadaşlarımızın, yönetenlerinde böyle düşüncesi olduğunu sanmıyorum. Artık ‘Ne mutlu Türküm diyene’ diyorlar. Eskiden Mustafa Kemal diyenlerin Atatürk dediklerini duyuyoruz. Atatürk büyük Türk milliyetçisidir.

 

 

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV