banner87
23 Temmuz 2019 Salı

BAŞKAN ÇELİK: TEZGAHTAN KALKACAĞIZ

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, dünyada, e-ticaret diye bir gerçek olduğunu ve buna ayak uydurmak zorunda olunduğunu söyledi.

02 Ağustos 2018 Perşembe 07:34
Bu haber 430 kez okundu
BAŞKAN ÇELİK: TEZGAHTAN KALKACAĞIZ
Haberici -->
Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, dünyada, e-ticaret diye bir gerçek olduğunu ve buna ayak uydurmak zorunda olunduğunu söyledi. Başkan Çelik, e-ticaret’i de vesal bir ticari oluşum olarak nitelendirerek, “Biz, buna ayak uyduramaz, kendimizi konumlandıramazsak esnaf tabiri ile tezgahtan kalkacağız” dedi.

Büyükşhir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Kayseri Ticaret Odası’nın (KTO) Meclis toplantısına konuk oldu. Burada ticaret erbaplarıyla bir araya gelen Başkan Çelik, ticaret, sanayi, üretim ve ihracatla birlikte dünyadaki ticaret olgusu hakkında önemli bilgiler verdi.

ATAK YAPMAK ZORUNDAYIZ

Konuşmasında Kayseri’nin sanayi ve ticarette önemli bir birikimi olduğuna vurgu yapan Başkan Mustafa Çelik, “Tabi bunca yıllık geçmişteki tecrübemiz durağan bir döneme geldi. Yeni bir atak yapmak zorundayız. Kaybedecek zamanımız yok. Bu tarafta biz ve hükümetimiz sahada sizler, ticaret odası ve diğer odalarımızla birlikte yeniliklere bakmamız lazım. Ekonomi kabul değiştirdi. AKParti ile reel ekonomi gündeme geldikten sonra paradan para kazanma, stoktan para kazanma dönemi bitti. Kar marjlarınıyüzde 30-40’lar seviyesinde büyük değil yüzde 3 gibi oranlara düştü. Bu neyi getirdi. Toptancı ve ara toptancıyı kaldırdı. Bazı sektörler hariç. Kendimizi ona göre konumlamamız gerekir diye düşünürken, şimdi de e-ticaret çıktı” dedi.

Başkan Mustafa Çelik, e-ticaret ile ilgili önemli uyarılar da bulunarak, şunları söyledi;

“Gerçekten e-ticaret diye bir gerçek var. Buna kendimizi ayak uydurmak zorundayız. Birçok ticaretle ilgili internet siteleri var. Hepsiburada.com,  enucuzubende.com, şerefsizimbedava.com, üsteparavereceyim.com gibi gidiyor. Sonu yok. Aklımızda kalsın diye söylüyorum. Ama gerçekten devesal bir ticari oluşum geliyor. Biz buna ayak uyduramaz, kendimizi buna göre konumlandıramazsak tezgahtan kalkacağız. Esnaf tabiri ile.”

SEKTÖRLER ZOR DURUMDA KALIYOR

Birçok sektörün içinde bulunduğu sıkıntıları örnekle anlatan Başkan Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü;

“Sektörler zor durumda kalıyor. Mesela Başkanımız Ömer Bey ve Bekir beyin sektörü kuyumculuk. Yanlış anlaşılma olmasın onların sektöründen örnek vereceğim. Gücenen yok. Hepimiz oğlan kız evlendiriyoruz. Bunun için gelin hanıma bir şey alacağız. Kazancılar da dükkanlara girdik. Standart sermayeleri var. 5-6 kilo. Burada ne olur. Sermayeye göre bilezik, beşli, 2.5’lu, klasik bilezikler, az da olsa tektaşlar. Fantezi ürün yok. Çünkü sermaye yetmiyor. Gelin, baba burada alacağım yok diyor. Oradan bir şey bahane edip çıkıyoruz. Sonra Bekir ağabeyin dükkanına gidiyorum. Orada bulamıyoruz. Tekrar öbürüne öbürüne gidiyoruz ve yok. Eğer biraz güçlü çeşidi bol olan varsa oradan birkaç model beğeniyoruz. Eğer biz bir araya gelmeyi becerebilirsek, 5 dükkan bir araya gelse 25 kilo sermaye ile fantezi çeşitlerini koyar. Ortak dostların müşterileri, tanıdıkları oraya girer ve çıkmaz. Alış verişini yapar.”

HEPİMİZ AĞAYIZ

Ortaklık kültürünün yeniden canlandırılmasını söyleyen Başkan Çelik, “Ne oluyor. Hepimiz ağayız. Dükkan sahibiyiz. İstediğimiz saatte işe gideceğiz. Çalışan moduna düşmeyeceğiz. Sonra ne olacak iş azalıyor. Bu sektör seni bu şartlarda tortop edip kenara atıyor” şeklinde konuştu.

KİLO KİLO ALTINLA HAVA PARASI ALIYORLARDI

Kentteki ticaretin geldiği nokta ile ilgili de bilgiler veren Başkan Çelik, “Kazancılar’da kilo kilo altınla hava parası ile bulunan dükkanlar şimdi biran önce gelse de Türk lirasından kiraya versek diyorlar” dedi.

HEP BİRLİKTE ÇALIŞMALIYIZ

Başkan Mustafa Çelik, kentin gelişmesi için ellerinden geleni yapacağını ifade ederek, “Kaybedecek vaktimiz yok. Aklın yolu birdir ve bir şehir gündemimizde ise, şehrin çıkarları, büyümesi, ön plana çıkarılması gündeme geliyorsa iki anahtar kelime işte hepimizin kaygısını ortaya getiriyor.Şehrin ekonomisini büyütürsek şehir büyüyor. Eğer bir şehrin nüfusu 1 milyon da çakılı kalırsa şehir büyümez ve kendi kendini ikame edecek hale gelir.Büyümenin sınırları limitleri belli olabilir. Butik bir şehir mi olalım. Küçük mü kalalım. Büyük mü olalım. Tartışılabilir. Ama şehrin ekonomisini büyütmek için hep birlikte çalışmalıyız. Gayret göstermeliyiz. Şehri bölgesel cazibe merkezi haline getirmelidir. Herkes üzerine düşeni yapmalıdır” diye konuştu.

HALI HEDİYE EDİLDİ

Meclis toplantısının sonunda KTO Başkanı Ömer Gülsoy ve Meclis Başkanı Cengiz Hakan Arslan, Başkan Çelik’e Kayseri halısı hediye etti.

 

 

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV