banner87
21 Mayıs 2019 Salı

BELEDİYELER EMLAKÇILIĞA SOYUNMUŞ

Kasaplar Odası Başkanı Adnan Aydın arsa fiyatlarını pahalı buldu

21 Eylül 2017 Perşembe 07:01
Bu haber 778 kez okundu
BELEDİYELER EMLAKÇILIĞA SOYUNMUŞ
Haberici -->

Kasaplar ve Besiciler Odası Başkanı Adnan Aydın, Büyükşehir Belediyesi’nin Kocasinan ilçesindeki Beydeğirmeni Besi ve Hayvancılık Projesi ile ilgili önemli uyarılarda bulundu. Aydın, proje kapsamında satışa sunulacak arsa ücretlerini yüksek bularak, TOKİ önerisinde bulundu. Besicinin elindeki 300 bin liralık danasını satarak buraya yatırım yapmasının da mümkün olmayacağına işaret ederek, belediyelerin emlakçılığa soyunduğunu ifade etti.

Oda Başkanı Adnan Aydın, tv1 televizyonunda katıldığı ‘1. Gün’ programında Büyükşehir Belediyesinin Beydeğirmeni Besi ve Hayvancılık Projesinin arsa bedeli ile ilgili önemli açıklamalarda bulunarak, fiyatların yüksekliğine dikkat çekti. Belediyenin Milli Emlak’tan çok ucuza satın aldığı arsayı yüksek fiyata besicilere satacağını, bu rakamın çok yüksek olmasından dolayı besicilerin bölgeye yatırım yapmasının da mümkün olmadığını ifade etti.

“Belediyeler yanlış anlamasın ama belediyeler emlakçılığa soyunmuşlar” diyerek tepki gösteren Oda Başkanı Aydın, “Belediye burada arsa fiyatını metrekaresi 50 lira ve artı KDV olarak belirlemiş. Yüzde 18 KDV oranını koyduğunuz zaman bu rakam 58 lirayı buluyor. Neredeyse metrekaresi 60 lira oluyor. Buradan 5 bin metrekare arsa aldığınız zaman ödeyeceğiz miktar 300 bin lirayı buluyor. Birde arsayı aldıktan sonra yapacağınız tesis için 300 bin lira harcama yapacaksınız. Toplamda yatırım için 600 bin lira harcama yapmanız gerekiyor. Kimse bunu yapabilecek güçte değil. 850 tane Kayseri içerisinde merkezde kalan besihaneler var. Belediyelerin tespit ettiği. İlk defa onlara vermesi lazım. Orada arsa ucuz olsa, TOKİ’de yapıyor olsa sorun yok. Burada gerçek üreticileri bulup arsa vermek gerekir. Bu projeler yapılırken toplantılar yapıldı ama son toplantılara hiç çağırmadık. Niye çağırmadılar bilmiyorum. Bir anlam da veremedim. Burasının metrekaresi 15-20 TL olması gerekiyor, üstü fazladır. Belediyeler yanlış anlamasın ama belediyeler emlakçılığa soyunmuşlar” dedi.

“İnşallah düşünce başarılı olur ve birileri yatırım yapar. Ama şuan mümkün gözükmüyor” diyerek açıklamalarını sürdüren Aydın, şunları söyledi:

“Burada birçok projede olduğu gibi TOKİ tarafından bir uygulama yapılabilir. Böylece besici TOKİ tarafından yapılacak tesis için uzun vadede ödeme yapabilir. 8-10 senede besici ödemeyi yapar. Yani ayda 600-700 TL ile ödeme yapılırsa yatırım için uygun olur. O bölgede metrekaresi 15-20 liraya arsa var. Belediye bunu çok yüksek tutuyor. İncesu Organize’de metrekaresi 20 lira. Karpuzatan mevkiinde Keresteciler Sitesi Milli Emlak’tan metrekaresi 15 liraya arsa aldı. Belediye de burasını Milli Emlak’tan aldı. Eğer buranın arsa payını düşük tutarsa, bir de TOKİ tarafından yapılır da uzun vade de ödemeler olursa besici besihane sahibi olur. Bu iş böyle olabilir. Besici burada bedel ödeyecek. Örneğin besicinin şuanda elinde 25-30 danası var. Diyelim ki 300 bin TL’lik danası var. Burada danayı arsaya mı verecek yoksa mal bedeline mi verecek? Yani elinde parası olmadan neyle besleyecek, neyle mal alacak?”

Arsa fiyatının metrekaresi 15-20 lira olması gerektiğine vurgu yapan Başkan Aydın, “Biz toplantımızda şunu dedik; Birinci, ikinci, üçüncü bölge. Birinci bölge Kayseri’de Battalaltı dediğimiz yerlerin çevresinde 10-15 tane dana besleyen arkadaşlar var. Oradaki arkadaşlara yardım olacak ki oraya çekecek. Cumartesi günü toplantıda Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’ya dilekçe verdim. Fiyatlar uygun olursa üretici de bunu kabul eder. Buranın alt yapısı yapıldı, temeli atıldı. 2018 yılının sonuna kadar alt yapısını yapsalar, 2 yıl içerisinde de besihaneler yapılır. Devletin katkısı olması lazım. Sosyal tesislerde veteriner binası olacak. Hayvanların aşıları da zamanında yapılacak. Organize besiciliğinin getirdiği riskler de var. Bir tane hayvan hasta olsa sıkıntı olur. Bazı hastalıklar var ki rüzgarla bile bulaşabiliyor. Bunların ve arsa fiyatlarının dikkate alınmasını istedik” diye konuştu.

METREKARE FİYATI AÇIKLANMIŞTI

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Beydeğirmeni projesinde satışa sunulacak arsa fiyatını 50+KDV olarak duyurmuştu. Ödeme ise, yüzde 20’sbi peşin geri kalanı da 24 ay taksitli olacağını açıklamıştı.

 

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV